REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TAŞERONLARA KADRO KONUSUNDA!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TAŞERONLARA KADRO KONUSUNDA!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
25 views
11 Ocak 2018 - 13:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

(Modern kölelik sistemi) olarak da adlandırılan taşeronluktan kadroya geniş konusunda hala MUĞLAKLIKLAR var. Bir taraftan (Taşeronluğu kaldıracağız) denilirken, diğer taraftan bin dereden su getirilerek kadroya geçişlerin önüne manialar konuluyor. Madem taşeron sistemini kaldıracaksanız, işi uzatmaya, sınavlardan, sendikalardan bahsetmeye ne gerek var. Samimi bir yaklaşım olsa (Taşeronluk kaldırılmıştır, taşeron olarak çalıştırılan tüm işçiler kadrolu olmuştur) denilir ve yeni statüleri ortaya konulmuş olur. Fiilen çalışan ve görevini yapmakta olan birilerini aynı işte çalıştırmak için sınava almanın bir anlamı var mı! Zaten, görevini yapmıyor mu! Değişecek olan sadece TAŞERON iken KADROLU olması değil mi!
Bakın şimdi, taşeronken kadroya geçecek işçilerden neler isteniyor:
*Güvenlik soruşturması arşiv formu,
*Taşeron kadro başvuru formu,*Belirlenen tarihlerde sınavlara girmek. (3 Mart-22 Mart tarihleri arası.)
*Sınavda en az 50 puan almak.
Şimdi soralım. Sınav açarak, birilerine kadro verirken, birilerini tasfiye etmek ne kadar vicdani ve ahlaki bir tutumdur. Kimleri kadroya almayı, kimleri tasfiye etmeyi düşünüyorsunuz. Taşeronlara sınav uygulamaktan amaç, yandaşları kayırmak mıdır. Hiç alakası olmadığı halde, Taşeronlara kadro verilmesi işinin Kanun Hükmünde Kararnameyle tanzim edilerek TBMM’nde görüşülmesinin yolunun kapatılması doğru mudur. Güvenlik soruşturması, 3 kefil uygulaması gibi şartlarla işi yokuşa sürmek neyin nesidir.
2 Ocak 2018 tarihinde başlayan başvurular, dün itibarıyla son buldu. Şartları uygun olanların yazılı ve sözlü sınavlara alınacakları, başarılı olanların kadroya alınacakları söyleniyor. Taşeron işçiler arasında okur-yazar olmayanlar var. Onların durumu ne olacak.
Çok eski yıllarda, ilkokul mezunu olmayan memurların, hizmetlilerin işlerine son verileceği yolunda karar alınmış ve ilkokul mezunu olmayanlara, sınavlara girmeleri için belli bir süre tanınmıştı. Ancak, yukarıdan verilen gizli bir emirle, sınavlara katılan bütün görevlilere ilkokul diploması verilmesi talimatı verilmişti. Amaç, AB’a karşı (ilkokul mezunu olmayan personelimiz yok) imajını vermekti.
Kadrolara alınacak taşeronlara uygulanacak sınav için böyle gizli bir talimatın verilip verilmediğini bilemiyoruz. Bunu ancak sınav sonuçları açıklandığı zaman öğreneceğiz. Temenni ederiz ki, sınava girecek tüm taşeronlar, sınavı kazanmış gösterilirler, böylece birilerinin mağdur olmalarının önüne geçilmesi yanında ayırımcılık yapılmadığı tescillenir.
“BEŞŞO MU, BEŞŞO ÇOK SADIK BİR KÖPEKTİR!”
Siirtli bir çoban, hasta olan köpeğinin iyileşmesi için adakta bulunmuş. Eğer köpek iyileşirse, Allah rızası için bir koyun kurban edecekmiş. Adı BEŞŞO olan köpeği iyileşince, adağını yerine getirmek için yörenin meşhur bir hocasının divanına gitmiş. Söze giriş yapmak için:
-Hocam, benim köpeğim BEŞŞO var ya… deyince, hoca biraz sinirlenir gibi olmuş:
-Şimdi, senin köpeğin BEŞŞO’NUN zamanı mı! diyerek adeta azarlamış.
Çoban fırsat buldukça:
-Hocam BEŞŞO için… dedikçe de hoca lâfını ağzına tıkamış.
Çoban, bakmış ki olacak gibi değil. Konuşmasının giriş şeklini değiştirmiş:
-Hocam, ben bir kurban adamıştım da…
Cümlesiyle giriş yapmış. “ADAK KURBANI” deyimini duyan Hoca’nın tavrı birden değişmiş. Çobana yönelmiş ve sormuş:
-Ne için adamıştın?
Çoban cevap vermiş:
-Hocam, benim köpeğim BEŞŞO hastalanmıştı. “İyileşirse, ALLAH RIZASI İÇİN kurban keseceğim” diye adakta bulunmuştum. Acaba, köpek için kurban kesmek caiz midir, değil mi?” diye soracaktım. demiş.
Biraz önce çobanı tersleyen ve “şimdi köpeğin BEŞŞO’NUN zamanı mı?” diyen Hoca, adak kurbanının kendisine verileceğini ümit ederek söylenmiş:
-Ha… BEŞŞO MU! BEŞŞO çok sadık bir hayvandır. Koyunlarını, kurtlara karşı korur, evine bekçilik yapar! BEŞŞO İYİLEŞSİN DİYE ALLAH RIZASI için kurban adamışsan elbette bir an evvel adağını yerine getirmen lâzımdır demiş…

TAŞLAMALAR

DAHA ŞİMDİDEN SEÇİM

HAVASINA GİRİLDİ

BAHÇELİ’NİN BEYANI

FIRTINALAR ESTİRDİ

 

2018’DE

SEÇİM OLACAK DERİM

ZAMANINDA DEĞİL BİR

ERKEN SEÇİM BEKLERİM

 

İŞLER İYİYE GİTSE

ERKENE ALINMAZ YA

EKONOMİ BATIYOR

ÇIKACAK BU ORTAYA

 

HENÜZ İŞLER RAYINDA

GİBİ GÖRÜNÜYORKEN

SEÇİMİ ÖNE ALMAK

AKILLICA İŞ CİDDEN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.