REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TAŞERONLUK, MODERN KÖLELİK SİSTEMİDİR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TAŞERONLUK, MODERN KÖLELİK SİSTEMİDİR!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
4 views
07 Aralık 2017 - 12:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hükümet, isabetli ve çok yerinde bir karar almış gibi görünüyor. Gerçekte modern bir kölelik sistemi olan TAŞERONLUK sistemine son verilecek. Henüz, nasıl uygulanacağı kesin olmadığı için zihinlerde istifhamlar var. Belediyeler ile Özel İdarelerde ve diğer kamu kurumlarında çalıştırılan taşeronlara kadro verilecek. 900 bin taşeron işçisi kadrolu olacak.

Bu konuda ilk müjdeli haber AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan geldi. Ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu taşeron için hazırlanan düzenleme ile ilgili bilgi verdi. Yapılan açıklamalarda 4C statüsünde çalışanların 4B kadrosuna alınacağı belirtilmekte.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili açıklamasında “Yaklaşık 900 bin çalışanımızı ilgilendiren taşeron işçilerimiz ile ilgili düzenlemeye değinmek istiyorum. 850 bin işçimiz çalıştıkları yerlerde istihdam edilecek. Mevsimlik işçilerimizin çalışma süreleri ise 9 ay 29 güne kadar çıkacak. Yine kamuda 4C statüsünde çalışan kardeşlerimiz de 4B kadrosuna alınıyor. Böylece kamuoyumuzda uzun zamandır tartışılan bu meseleyi çözmüş oluyoruz. Bu arada komisyonlar, taşeronlar ortadan kalkıyor. Belediyelerde de iktisadi teşekküllerinin görevlisi olarak devam ediyor” derken, konuyla ilgili görüşlerini açıklayan bilirkişilerden istifhamlara yol açacak farklı görüşler ile sürülmekte.

İl Özel İdareleri’nde çalışan 4/D’li işçilerin zamanında norm fazlası denilerek farklı kurumlara dağıtıldığını anımsatan bilirkişiler “4/C’liler şimdi 4/B’li olacakmış neden bu insanlar farklı kurumlara gönderildi o zaman” denilmekte.

Taşeron işçilerinin kadrolu belediye işçisi olmasıyla birlikte asgari ücret pazarlığında en etkin sendika olan Türk-İş yerine Hak-İş’in gelebileceğine işaret edilerek “Geçici iş sözleşmelerinde sendika olmaz. Ama artık taşeron işçiler toplu sözleşme süreçlerine dahil olacak. Hak-İş’i seçmeleri dahilinde asgari ücret pazarlığında Türk-İş Hakkını kaybedip Hak-İş söz sahibi olabilir” görüşleri dillendirilmekte.

Evet, 900 bin taşeronun kadrolara alınacakları haberi elbette ki sevindiricidir. Dileriz ki, kadroya alınacak taşeronlar, siyasi görüşleri veya siyaset erbabına yakınlıkları şeklinde değerlendirilmezler. Kadroya alınacak işçiler, AKP örgütlerinde hazırlanacak listelerle şekillenmez. Taşeronluk sistemi, tümüyle kaldırılır, özel şirketlerin de taşeron kullanmalarının yolu yasal olarak kapatılır ve modern kölelik olan TAŞERONLUK SİSTEMİ TÜMÜYLE KALDIRILIR.

“ASAYİŞ YILDIRIM VAR!”

İnternet’in, cep telefonlarının icat edilmediği, sabit telefonların bile otomatik olmadığı ve Şehirlerarası konuşmaların ancak PTT’den kayıt yapılarak gerçekleştirilebildiği dönemlerde yaygın medyaya muhabirlik yapmak gerçekten zordu.

O dönemlerde, yaygın medyaya muhabirlik yapanlar, güncel olmayan haberleri, fotoğrafları mektupla gönderirlerdi. Önemli olayları ise telefonla verirlerdi. İşte, o dönemlerde bir ajansa muhabirlik yapan Ahmet Arıtürk, bir gün önemli bir haberi telefonla vermek için PTT’nin santraline “ACELE, BASIN ÖDEMELİ” kaydıyla bir telefon numarası vermiş ve bağlanmayı beklemiş. Aradan epey süre geçtiği halde telefonun bağlanmaması üzerine tekrar santral memurunu aramış, verdiği kaydın “BASIN VE ACELE” olduğunu, basının öncelik hakkı bulunduğunu anımsatmış.

Amma, bayan santral memuru:

-BASIN ACELE AMA, KENDİ KATAGORİSİNDE ÖNCELİKLİ. YILDIRIM GÖRÜŞME TALEPLERİNİN ÖNÜNE ALAMAM! diye cevaplandırmış.

Kafası bozulan Ahmet Arıtürk bu defa:

-O zaman, benim telefon kaydımı, BASIN YILDIRIM yap! demiş.

Santral memuru Bayan da:

-Tamam! diye cevap vermiş…

Ancak, aradan uzun sayılacak bir süre geçip de telefon yine de bağlanmayınca, Ahmet Arıtürk yeniden telefona sarılmış:

-BASIN YILDIRIMDAN DAHA ÖNCELİKLİ VAR MI ARTIK! Telefonu hâlâ neden bağlamıyorsun? diye biraz da hiddetle sormuş.

Bayan santral memuru ne cevap verse beğenirsiniz:

-EVET VAR, ASAYİŞ YILDIRIM!

Bunun üzerine, Ahmet Arıtürk son çâre olarak PTT Müdürünü aramış ve durumu iletmiş. Sonra anlaşılmış ki, bayan Santral memuru, bir başka ajansın muhabiri için bunları yapıyormuş. Böylece, önce o muhabirin haberlerini geçmesini sağlıyormuş. Hatta, kanıtlanması mümkün olmasa bile, diğer ajans muhabirlerinin telefon haberlerini dinleyerek, karşı tarafa bilgi aktarıyormuş.

Siirt basınında ne gibi badirelerin yaşandığının ilginç bir anekdotu olması açısından ve sırası gelmişken bu anekdotumuzu da yazdık.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.