REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TAZİYE KÜLTÜRÜMÜZ VE HOCALARIMIZDAN BİR BEKLENTİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TAZİYE KÜLTÜRÜMÜZ VE HOCALARIMIZDAN BİR BEKLENTİ
7 views
01 Ekim 2019 - 22:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Binlerce yılın birikimi sonucu oluşmuş kültürünü bir mirasyedi sorumsuzluğunda bizim gibi harcayan, yani terk ediveren iller vardır ama, sanırım çok azdır. Doğumdan sünnete, askere uğurlamadan düğüne kadar eski kültürümüzü birkaç on yıl içerisinde unutuverdik. Bu duruma istisna oluşturabilecek nitelikte bir alan var. O alanda taziye kültürümüz, şükürler olsun taziye kültürümüzü özünde sürdürüyoruz.

Özünde dedim, çünkü aslında taziye kültürümüz de bazı değişikliklere uğradı. Örneğin taziyeler camilerden taziye evlerine intikal etti. Sabah ve ikindi namazlarının ardından yine camilerde gerçekleştirilen ve “ziyaret” olarak adlandırılan taziyeler terk edildi. Akşam namazı ile yatsı namazı arasındaki dar bir zamanla sınırlandırılan “helete” denilen akşamları yapılan taziyeler daha geniş bir zamana yayıldı. Bayramlardaki taziyeler ile ölü için Cuma gününe kadar hatim indirme geleneği olan “haymeler” unutuldu. Aynı şekilde dini bayramların arifesinde gece okunan haymeler de artık okunmaz oldu.

Ama ölümden sonraki üç Cuma gecesi yaslı aileyi ziyaret etme ve ertesi günün de sabah mezarlığa gitme geleneği devam ediyor. Aynı şekilde ölünün ailesine ilk üç gün öğle ve akşam yemeklerini gönderme adetimizi de unutmadık. İşin özünde ölünün ailesinin üzüntüsünü paylaşma ve bu acılı günlerinde onların yanında yer alarak yalnız bırakmama, teselli etme konusundaki hassasiyetimiz devam ediyor. Batıda ailesi bile aynı gün ölüyü unutmaya çalışırken, hatta sinemaya veya başka yerlere gezmeye giderken, bizim bu hassasiyetimiz takdir edilecek bir şeydir.

Babamın meslektaşları muhterem hocalarımızdan beklentime gelince. Yukarıda belirttiğim gibi artık taziyeler bu iş için özel olarak inşa edilen mekanlarda gerçekleşiyor. Birçok hemşerimizde ailesini tanısın veya tanımasın Allah rızası için bu taziye evlerini ziyaret ederek, Fatiha’sını okuyor, okunan Kuran’ı Kerim’i dinliyor, acılı aileye başsağlığı diliyor. Bu iş için ortalama 10-15 dakika, bilemediniz 20 dakika yetiyor. Ancak bazen hocalarımız hiç ara vermeden sürekli Kuran’ı Kerim okuyor. Bilindiği üzere Kuran’ı Kerim okunduğu sürece saygısızlık olmasın diye kimse yerinden kalkmaz. Hocalarımızda hiç ara vermeden birbirinin ardından Kuran’ı Kerim okuduklarına o taziye evlerinde zaman-zaman yer sıkışıklığına yol açıyorlar, insanlar daha fazla oturmak zorunda bırakılıyorlar.

Özetle, muhterem hocalarımızın birinin Kuran’ı Kerim tilavetini bitirmesinin ardından,  diğeri hemen başlamasın ve birkaç dakika ara verdikten sonra başlasın. Bu sayede taziye evinden ayrılmak isteyenler rahatlıkla ayrılabilecek bir zaman bulabileceklerdir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.