Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam

TBMM’nde Kriz: MHP ‘Olacaklardan Sorumlu Değiliz’, HEDEP ‘Tehditlerden Korkmuyoruz’!

Meclis 12’nci Kalkınma Planı görüşmelerinde HEDEP ile MHP’li vekiller arasında gerginlik yaşandı.

Meclis 12’nci Kalkınma Planı

HEDEP’lilerin MHP’li Meclis Başkanvekili Celal Adan’ın vekillerine dönük küfürlü konuşmasına yönelik sözlerine MHP’den gelen yanıt üzerine Meclis’te hareketli anlar yaşandı.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Mersin Milletvekili Ali Bozan, Meclis Genel Kurulu’nda tartışılan 12’nci Kalkınma Planı görüşmelerinde konuştu.Bozan  MHP’li Meclis Başkanvekili Celal Adan’ın vekillerine dönük küfrüne sert tepki gösterdi.

Ali Bozan “Seyit Rıza size boyun eğdi mi? Sizden korktu mu? Sizin baskılar Ape Osman Sabri’yi mücadelesinden vazgeçirdi mi? Vazgeçirmedi. Bizi de vazgeçirmedi” şeklinde konuştu.

MHP’li Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, Bozan’ın ifadelerine “Buradan uyarmak istiyorum. Bu noktadan sonra yaşanabileceklerden sonra MHP’yi sorumlu tutmayın” karşılığını verdi.

Beştaş ile Bülübül arasında da gerginlik yaşandı.  Beştaş MHP’li Bülbül’ün  sözlerinin tehdit olduğunu belirterek tutanaklara geçirilmesini istedi.

“Tüm yurttaşlarımız da bu zat’ın davranışından utanmıştır”

Konuşmasında MHP’li Meclis Başkanvekili Celal Adan’ın ismini vermeden kendisinden “zat” olarak bahseden Bozan şunları dile getirdi:

“Ekranları başında bulanan tüm yurttaşlarımız da bu zat’ın davranışından utanmıştır. O zattın yeri bu Meclis’i bile değilken hala Meclis Başkanvekilliğini yapmayı sürdürüyor. Şu açık ifade edelim; Başkanvekilliğini yapan kişi ilk önce sınırını bilecek, sonra haddini bilecek sonra seviyesini bilecek. Konuştuğu sözü bilecek. O koltukta otururken görevi ne ise onun gereğini yapacak. O koltukta otururken kullandığı söz ile seviyesini açık etmiştir. Biz onun seviyesine inmeyeceğiz. Bize milyonlarca söz veren seçmenin içinden geçen sözü kullanmak isterdim ama ahlaklı bir mücadele geleneğinden geliyoruz. Bu nedenle kullanmayacağım.

“Meclis Başkanvekili koltuğuna oturmamalı”

Terbiye tersi tamamlanıncaya kadar Meclis Başkanvekili koltuğuna oturmamalı, buna müsaade edilmemeli. Meclis bu edep yoksunu ile ilgili ne karar alacak bilmiyorum. Ama Meclis şunu bilmeli; o zat hiçbir şey olmamış gibi Meclis Başkanvekilliği görevini yapamaz. Şimdiden söylemiş olalım.

“İki yüzlü, sahte siyaset yapmayın” şeklinde konuştu”

Kalkınma Planı hazırlamak için ilk önce bu ülkenin barışa ihtiyacı var. AKP’nin 22 yıl boyunca yarattığı yangın yerinde hayat mücadelesi ile baş başa bırakılmış halkla barışması gerekmektedir. Sokağa gidin, Pazara gidin. Gençlere gelecek vaat etmeniz lazım. Son bir hafta içinde 3 öğrenci intihar etti. Kalkınma Planında bir şey var mı? Yok. İki yüzlü, sahte siyaset yapmayın.

“Bir Genel Başkanınız sapanla Gazze’ye gidiyordu”

Geçen hafta burada büyük büyük laflar ettiniz. Hatta bir Genel Başkanınız sapanla Gazze’ye gidiyordu. Hala buralarda, daha gitmemiş.”

Konuşması devam ederken MHP’li Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül, Bozan’a “terbiyesiz” demesi üzerine HEDEP’li  Bozan da aynı şekilde yanıt verdi.

Meclis Başkanvekili Bekir Bozan’a müdahale etti.

“Şeyh Said size boyun eğdi mi? Seyit Rıza size boyun eğdi mi?”

Bozan, konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Doğruları duymaktan rahatsızsınız. Bu nedenle hoplayıp duruyorsunuz. Ne kadar bağırsanız, tehdit de etseniz gerçekleri söylemeye devam edeceğiz. Korkmuyoruz, korkmuyoruz. Sayısal çoğunluğunuza güvenmeyin. Bu ülkede ne zaman sıkıştıysanız kaosu tercih ettiniz. Ama şunu söyleyeyim; Hangi gelenekten geliyoruz? Şeyh Said size boyun eğdi mi? Seyit Rıza size boyun eğdi mi? Sizden korktu mu? Sizin baskılar Ape Osman Sabri’yi mücadelesinden vazgeçirdi mi? Vazgeçirmedi. Bizi de vazgeçirmedi.”