REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“TEFE TÜFE’YE BAKMAYIZ Kİ..”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“TEFE TÜFE’YE BAKMAYIZ Kİ..”
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
4 views
04 Ekim 2019 - 13:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Vatandaşlar, siyasiler gibi açıklanmakta olan enflasyon oranlarına yönelik yorum yaparlar ve sanırım onların verilerini dile getiren oran, çok daha sağlıklıdır. TEFE; fiyat artışlarının maliyetini, TÜFE ise fiyat artışları talip yönünü gösteren ekonominin çok önemli değerleridir ve TÜİK bu değerler doğrultusunda enflasyonun tek haneye gerilediği açıklamasını yapınca, başta siyasiler olmak üzere ekonomi uzmanları da görüşlerini dile getiriyorlar. Bu değerlendirmelerin bir müddet daha ülkemiz gündeminde yer almaya devam edeceğini, Siirt’te de vatandaşlar tarafından yoğun şekilde yapılmakta olan değerlendirmelerden anlıyorum.

Bazı hemşerilerimiz, enflasyonun tek rakama gerilediğine yönelik TÜİK açıklamalarından söz ederken; “Enflasyon pahalılık demektir ve birçok ihtiyaç kaleminin fiyatlarında ücret artışı meydana geldiği için doğrusu enflasyonun nasıl tek rakama düşmüş olduğunu anlayamıyoruz… Son zamanlarda Doğalgaz’a, elektriğe, petrol ürünlerine yapılan zamların, enflasyon hesabında değerlendirmediği anlaşılıyor… Tüm gıda maddelerinde de küçümsenmeyecek fiyat artışları meydana gelmiştir…” diye görüş belirtiyorlar.

Anladığım kadarıyla halkımız, ne TÜİK’in, ne de başkalarının enflasyon oranı için yaptıkları açıklamalara sıcak bakmıyorlar. Bu konudan söz edilen bir mekanda, hazirunun tümü aynı görüşteydiler ve “Pahalılık devam ederken, nasıl oluyor da enflasyon oranı düşmüş?” diye kendilerince yorum yapıyorlardı. İçlerinden biri de; “Bizler TEFE/TÜFE’ye bakmadığımız gibi kimselerin enflasyon oranı yorumlarına da bakmıyoruz… Cebimizden çıkan parayla daha önce ne alabildiğimizle şimdi ne alabildiğimizin muhasebesini yaparak gerçek enflasyon verilerimize ulaşıyoruz…” ifadesini kullandı.

Enflasyon, halkımızı yoksullaştıran en önemli etkendir ve bu nedenledir ki ENFLASYON CANAVARI diye ifade edilmektedir. Gönül arzu eder ki, bu canavarın zararını asgari düzeye çekecek gerçekçi önlemler alınmış olur. Yaygın söylentilerde vurgulanan “Rakamlarla oynanıyor” söylentileri doğru değilse bile, enflasyonu etkisiz hale getirecek gerçekçi önlemlerin kaçınılmazlık arz ettiğine, ilgililerin dikkatini çekmek isterim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.