REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TEK HANEYE ÇEKİLEMİYOR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TEK HANEYE ÇEKİLEMİYOR!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
8 views
04 Mayıs 2018 - 15:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Pahalılık anlamına gelen enflasyonu iki haneli rakamdan tek haneye düşürmek için gösterildiği ifade edilen gayretlerin arzulanan olumlu sonucu vermediği, bir müddet önce bu konuda gerçekleştirilen istatistiki bilgilere yönelik yapılan açıklamadan belli oldu. Enflasyonun en önemli nedeni, toplam talep ve arz düzeyi arasındaki dengenin bozulmasıdır ve enflasyonist ortamda meydana gelen hızlı fiyat artışları; üretici kazancının düşmesine, tüketicinin satın alma gücünün zayıflamasına yol açar.

Kimi ekonomiste göre enflasyonun sebebi bütçe açığıdır, kimisine göre de maliyet artışlarıdır. Dile getirilen her iki görüşten hangisi daha çok gerçeği yansıtıyor konusunda bir ahkam kesemem ama, ülkemizde hem bütçe açığı, hem de maliyet artışlarının söz konusu olduğunu biliyor ve bu nedenle enflasyon canavarının mevcut ekonomik koşullarda tek haneye çekilmesinin kolay olmayacağına hükmediyorum.

Üretici kazancının azalmasına ve tüketicinin satın alma gücünün zayıflamasına yol açan enflasyon, haliyle refahsızlığın boyutlarını büyütüyor ve bu durum başka olumsuzluklar açısından endişelendirmektedir.  Son zamanlarda ulusal para birimimiz liranın, yabancı paralar karşısında büyük ölçüde değer kaybetmesinde, faiz, enflasyon ve dolar kuru arasındaki dengelerin muhafaza edilememesi en büyük paya sahiptir.

Kimi zaman ülkemizin büyümesini istemeyenlerin ekonomimizi de hedef aldıkları dile getirildiği halde, onların bu oyunlarını bozmaya yönelik alınan önlemler varsa sonuç vermediği gerçeğiyle karşı karşıyayız. İkide bir Dolar ve Euro fiyatlarındaki tırmanışın geçici olduğuna yönelik yapılan açıklamalara rağmen, liramız maalesef bu para değerleri karşısında daha da kan kaybetmiş ve halkımız satın alma gücünü biraz daha yitirmiştir.

Ülkelerde güçlü ekonomilerin en önemli göstergelerinden biri, paralarının değeridir ve bu gerçek, bize büyük bir üzüntü yaşatmaktadır. Bir zamanlar liramızın Dolardan bile değerli olduğunu büyüklerimden duyarken üzüntüm daha da büyüyor ve herkes gibi ekonomik alanda dile getirilen süslü söylemlere itibar etmiyorum. Halkımız kendisinden istenen fedakarlıklara riayet ederken refahını sağlamakla yükümlü olanlar, önemli konuda maalesef lafla peynir gemisi yürütüyorlar. Ekonomimiz güçlü durumdaysa neden enflasyon canavarı azıyor, niçin liramız yabancı paralar karşısında kan kaybetmeye devam ediyor? Vatandaşımızın bunu düşünmesi ve öğrenmek istemesi en doğal hakkı değil mi?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.