REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TEKNOLOJİYE YENİK DÜŞEN MESLEKLERİMİZ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TEKNOLOJİYE YENİK DÜŞEN MESLEKLERİMİZ!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
26 views
25 Eylül 2020 - 14:28
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bakırcılık ve kalaycılık mesleğinin duayani ve Şehrimizdeki son son ustası olarak bilinen NASRİ BAKIRCI’nın hafta içinde vefat etmesi, bana bir nostalji yapmak duygusunu yaşattı.

Şehrimizde yıllar önce var olan ancak, teknolojik gelişmelere mukavemet edemeyerek yok olan birçok sanat kolları olduğunu biliyoruz. Mesela yemenicilik, terzilik, ayakkabıcılık, dabagat, helvacılık gibi. Geçmiş yıllarda şehrimizde çok sayıda usta terziler vardı. Yemenicilik, başlı başına bir sanat dalıydı. Siparişe göre özel ayakkabı imal eden iş yerleri vardı. Bunların hemen hepsi teknolojiye yenik düştüler. Hazır ayakkabılara, hazır giyimlere yerlerini bıraktılar.

Hele Bakırcılık, bir zamanlar Siirt’in en gözde mesleklerinden biriydi. Çünkü bütün kap kacak bakırdan yapılır, pas tutmasın diye yılda en az iki defa kalaylanırlardı. Siirtli bakırcılar, kalaycılar sadece il merkezinde değil, ilçelere, köylere ve hatta komşu illere giderek kalaycılık sanatını icra ederlerdi. Dolayısıyla kalaycılık mesleği de yok olan meslekler arasında.

Alüminyum, çelik, porselen ve benzeri malzemelerle kap kacak yapılmasından bu yana bakırcılık mesleği de terkedilen sanatlardan oldu. Bir zamanlar koca bir BAKIRCILAR ÇARŞISI bulunun Şehrimizde şimdi kala kala iki bakırcı hemşerimiz kalmıştı. Bunlardan biri de hafta içinde ebediyete intikal eden NASRİ BAKIRCI ustaydı. Geçmiş yıllarda Siirt’le ilgili olarak Valilikçüe hazırlanan kitabın kapağında iş başındayken fotoğrafı konulmuş bulunan bakırcı mesleğinin piri hemşerimize bu vesileyle bir kere daha rahmetler diliyoruz.

Günümüzde artık bu meslek tam anlamıyla öldü. Bir bakırcı esnafı hemşerimiz  PERDE PİLAVI tencereleri dışında bakırdan kap kacak yapılmadığını, yakında bakırdan yapılan  PERDE PİLAV TENCERESİNİN yerini porselen tencereye bırakacağını, böylece bakarcılık mesleğinin tamamen yok olacağını söyledi.

Bakın, eskiden bakırla yapılan araç gereçleri sayalım ve kaybolan bakırcılık sanatını kâğıt üzerinde olsun yaşatalım.

Bakırcıların dükkanlarında işlenen ve aklımızda kalan başlıca ürünlerin Arpça ve Türkçe karşılığını okuyucularımızın dikkatlerine sunuyoruz:

MALAKA:Kaşık,

MEĞREFE:Kepçe,

ÇARĞATUN:Kepçenin çok daha büyüğü,

SAHHAN:Tabak,

SENİYE:İşlemeli büyük tabak,

MIHME:İbrik,

GIMGEM:Güğüm,

TANCARİYE: Tencere,.

MABAĞİYE:Büyük tencere,

PERDE:Perde pilav kabı,

MARCOL:İçinde çamaşırların kaynatıldığı büyük kazan.

MEĞSEL:İçinde çamaşır yıkanan leğen,

DIST:Kavurma yapımı için kullanılan kazan.

KAKBE:İçinde bulgur kaynatılan büyük kazan,

Bu yazdıklarım, sadece şu anda aklıma gelenlerdir. Evet, Siirtli bakırcılar işte bütün bunları üretir ve sadece Siirt’e değil, (VALEYET FOK) denilen  Doğu Anadolu illerine pazarlarlardı. Aslında, bu gün ellerde dolaşan ANTİKA değerinde birçok bakır kap kacaklar var amma, arayıp bulmak, bulup bir müzede değerlendirmek lazım.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.