REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TERCİHİ İYİ YAPMAK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TERCİHİ İYİ YAPMAK!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
10 views
13 Ağustos 2018 - 13:24
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir üniversiteye girebilmek için yeterli puanı almak kadar, alınan puana göre tercihi iyi yapmak da çok önemlidir. Üniversiteli olmak iyi de, kişinin, kendi hayalindeki bölümü okuması bundan daha önemlidir. (Üniversiteli olayım da hangi fakülte, hangi yüksek okul olursa olsun) çok yanlış bir düşüncedir. Hele kişinin hiç de idealinde olmayan bir fakülteyi veya yüksek okulu tercih etmesi son derece yanlıştır.

Bugün üniversite hayali kuran gençler için tercihlerini yapmaları gereken son gündür. Gençler bilmeliler ki bugün yapacakları tercih, ömür boyu yaşamlarını etkileyecektir. Ben diyorum ki, kişi istemediği, benimsemediği ve benimsemeyeceği bir fakülteyi veya yüksek okulu tercih edeceğine hiç tercihte bulunmaz ve kendisini gelecek yıl yapılacak sınavlara katılmağa motive ederse, çok daha iyi bir tercih yapmış olacaktır.

Fakültelere ve yüksek okullara istem dışı  kayıt yapan birçok gencin, daha sonra pişman olarak kayıtlarını yaptıkları bölümlerini tamamlamadıklarına çok şahit olduk. Bunun için ihtiyatlı davranmak gerekir. Özellikle ailelerin de bu konuda çocuklarına baskı yapmamaları ve (çocuğum illa ki üniversiteye kayıt yapsın) takıntısından kurtulmaları gerekir. Çocukları, idealindeki fakülteyi veya yüksek okulu tutturamıyorsa, bıraksınlar gelecek yıl yeniden sınavlara girsin. Ömür boyu mutsuz olmaktansa, bir yıl mutsuz olsun, gelecek yıl, istediği fakülteye veya yüksek okula girebilmek için gayret sarfetsin. Onlar da çocuklarına bu konuda köstek değil, destek olsunlar.

Bugün tercihlerini yapacak bütün gençlere, ideallerindeki fakülteyi veya yüksek okulu tutturmaları dileklerimizle…

ANEKDOT

Kişiyi istemediği bir fakülteyi veya yüksekokulu tercihe zorlamak, görücü usulüyle evliliğe benzer. Çoğu gençlerin bu konuda söyledikleri şudur:

-Benim değil annemin, babamın, amcamın, dayımın tercih ettiği bölümde okumak zorunda kaldım!

Anneler, babalar, amcalar, dayılar! Lütfen çocuklarınıza bu kötülüğü yapmayınız!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.