REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TERK EDİLEN MEZARLIKLARDAN YARARLANILAMAZ MI?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TERK EDİLEN MEZARLIKLARDAN YARARLANILAMAZ MI?
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
25 views
17 Ağustos 2020 - 13:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt il merkezinde artık bariz bir şekilde mezarlık sorunu olduğunu herkes kabul ediyor. Özellikle kentin son yıllarda oluşan Yeni, Kooperatif, Barış ve Veysel Karani Mahallerinde bulunan vatandaşlar için bu zorunlu hale geldi. Yaklaşık on yıldan beri zaman-zaman bu konuyu gündeme getiriyor ve yetkililerin dikkatine sunuyorum.

Ancak her sorun gibi bu soruna da el atılmayınca sorun büyüdü ve artık neredeyse içinden çıkılamaz hale gelmek üzere. Sorun ilk ortaya çıktığında el  atılmış olsaydı  halen vatandaşların vefat eden yakınlarını gömdükleri Şeyh Musa, Şeyh Devha, Şeyh Süleyman, Ibleliye ve Zevye Mezarlıklarında doluluk bu kadar fazla değildi. Ancak bu mezarlıklar günümüzde o kadar yoğun bir şekilde doldular ki, kentin yeni oluşan semtleri için mezarlıklar yapılmış olsa bile eski semtlerde oturan hemşerilerimizde bu sorunla karşılaşmaya başlayacaklar.

Belki iki yıla kalmaz halen kullandığımız mezarlıklarda kabir yeri bulmak gerçekten imkansız hale gelecektir. Dinimidir, gelenek midir bilemiyorum ama bizde vefat eden birinin mezarına, aradan çok uzun bir geçmeden ikinci bir kişi gömülmez. Bu nedenle acil olarak bu konu yetkililerin gündemine alınmalı ve hemen harekete geçilmelidir.

Bu arada yeni semtler için yeni mezarlık alanları oluşturulurken, eski semtlerdeki yoğunluğa çare olması için halen kentin eski semtlerinde yer alan ancak uzun yıllardan beri insanların gömülmediği üç mezarlığında değerlendirilmesi konusu da ele alınmalıdır.

Benim çocukluk yıllarımda mezar taşlarının belirgin olarak görüldüğü, ancak yaklaşık 80-90 yıldır kimsenin gömülmediği mezarlıklardan bir tanesi 14 Eylül İlkokulunun arkasındaki Şeyh El Mebuni Mezarlığıdır. Sanırım yaklaşık 9-10 dönümlük bir alanı kapsayan bu mezarlık yıllardan beri atıl durumda. İhata duvarı ile çevrilmiş, giriş kapısı bile esnaf tarafından kapatılmış durumda. 

Diğer iki mezarlıkta Kazım Karabekir Ortaokulunun üst ve alt kısımlarında yer alıyor. Üst taraftaki mezarlık oldukça küçük olmasına karşın alt bölümdeki mezarlık oldukça büyük bir araziye sahiptir.

Her üç mezarlığın gerekli düzenlemelerin yapılmasının ardından insanların hizmetine sokulup sokulamayacağı belediye ve müftülük yetkililerinin yapacağı değerlendirmelerin ardından netlik kazanır.

Ama konunun önemine binaen bu araştırmanın yapılmasında büyük yarar vardır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.