REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TİCARET-İ LENTEBUR…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TİCARET-İ LENTEBUR…
4-Fatih ARITÜRK
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
360 views
19 Mayıs 2018 - 14:13
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mübarek Ramazan ayı içindeyiz. Ramazan, gerçekten fırsatlar ayıdır. Amma, kimilerinin zannettikleri gibi, artan tüketimden yararlanarak vatandaşlara kazık atmak ve karaborsaya yönelmek için değildir.  Gerçekte, Allah ile ticaret yapmak isteyenler için fırsattır. Fıtır sadakası yanında, zenginlerin, servetlerinin zekâtını da bu ay içinde vermelerinin gelenekselleştiği, fakirlere, muhtaçlara,  miskinlere sadaka verilmesinde artış olduğu dikkate alınırsa, Ramazan ayının, gerçekten bir fırsatlar ayı olduğu ve uhrevi ticarete yol açtığı ortaya çıkmaktadır.

“Hiç şüphesiz Allah müminlerden karşılığında mutlaka cenneti vermek üzere canlarını ve mallarını satın almıştır. Onlar Allah yolunda savaşırlar, öldürürler ve öldürülürler, bu Tevrat’ta, İncil’de, Kuran’da onun üzerine gerçek olan bir vaaddir. Allah tan daha çok ahdine vefa gösterecek olan kimdir? Şu halde yaptığınız bu alışverişten dolayı sevinip, müjdeleşiniz. İşte büyük kurtuluş ve mutluluk budur. (Tevbe Suresi, 111)

Yukarıda, mealini sunduğumuz ayet-i kerimeden de anlaşılacağı üzere YÜCE ALLAH mümin kullarından mallarını ve canlarını satın almaktadır. Allah için yapılan bir bağışın karşılığı en az bire on’dur. Hibeyi yapanın duygusuna, düşüncesine, maksadına ve hibeyi alan kişinin durumuna göre karşılık yüz, ikiyiz, yediyüz ve ilanihaye olur. Bu bakımdan, Ramazan ayında zenginlerin mümkün mertebe mallarıyla ticaretin en güzel olanını, yukarıda mealini sunduğumuz ayet-i kerimenin ışığında yapmaları gerekir.

Bizim, içinde bulunduğumuz Ramazan ayı ile ilgili bir temennimiz ve tavsiyemiz daha olacak. Temennimiz, başta süper marketler olmak üzere, özellikle gıda ticareti yapan bütün iş yerlerinin, fiyatlarında asgari yüzde onluk bir indirime gitmeleridir. Böyle bir davranış, kendileri açısından uhrevi ticaretlerin en güzeli olacaktır.

Ramazan ayında, gıda maddesi satışı yapanların (lokantalar dahil) yüzde on oranında indirime gitmelerini, bunun sağlanması için Valiliğin, Belediye Başkanlığının, Ticaret ve Sanayi Odasıyla, Esnaf ve Sanatkârlar Odasının işbirliği yapmalarını, gerekirse, özellikle ve öncelikle süper market sahiplerinin bu konuda  ikna edilmeleri gerekeceğini anımsatalım.

Gıda maddesi satan hemşerilerimize biz de seslenerek diyoruz ki, gelin, ticaretin en güzelini ALLAH ile olanını yapınız. Hem siz kazanınız, hem, İftar yemeğinde, sahurda bir lokma fazla almak gücüne kavuşacak, fakirler kazansın! İşte, TİCARET-İ LENTEBUR (kesada uğramayan ticaret) budur…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.