REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TİLLO: KENDİSİ KÜÇÜK, MANEVİ ALANI BÜYÜK İLÇEMİZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TİLLO: KENDİSİ KÜÇÜK, MANEVİ ALANI BÜYÜK İLÇEMİZ
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
43 views
07 Ekim 2017 - 13:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tillo ilçemiz, Türkiye’nin en küçük ilçeleri arasında yer almaktadır. Köyleriyle birlikte toplam nüfusu 4.136 olan bir ilçe. Akyayla, Fersaf, Hatrant, İkizbağlar Sinep ve Taşbalta adlarında 6 köyü var. Köylerin toplam nüfusu 1945.

Bir küçük ilçe ama Türkiye çapında şöhreti olan, yılda 1 milyona yakın turistin ziyaret ettiği mübarek bir belde. Tillolular, Türkiye’nin, hatta dünyanın dört bir yanına yayılmışlar.

Tillo’yu turistik açıdan önemli kılan,  beldenin manevi dinamikleri. İslamiyet’in ilk yıllarından beri bir ilim merkezi konumunda. Hazret-i Hamza’nın, Hazret-i Ömer’in, Hazret-i Abbas’ın soyundan gelen köklü ailelere sahip.

Tillo’nun, şöhretine şöhret katan isimler arasında İsmail Fakirullah Hazretleriyle, talebesi İbrahim Hakkı Hazretleri başı çekerler. (Yılın ilk ışığı üstadımın başına doğmazsa ben o güneşi neyleyeyim) diyerek kurduğu mekanizmayla pozitif ilim alanındaki dehasını da kanıtlayan İbrahim Hakkı Hazretleri’nin çok sayıda eserleri arasında bir de (MARİFETNAME) adını verdiği meşhur eseri bulunmakta.

Birkaç gün önce gittiğim Tillo’da türbeleri ziyaret ettikten sonra, Kalet-ül Üstada gittim. Hem güneşin doğuşunu, hem de Botan Vadisinin haşmetli görünüşünü seyrettim. Tillo’yu yeterince tanıtabilsek, bu kendisi küçük maneviyatı büyük belde sayesinde turizmde çağ atlardık.

Acaba, Siirtliler olarak Tillo’yu yeterince biliyor muyuz!

“MALA MINE, EL VELEYE!”

Batman ve Şırnak’ın müstakil il konumuna getirilerek Siirt’ten koparıldıkları, bunların yanında Sason, Kozluk, Beşiri ilçelerinin ve bazı beldelerle 210 köyün bu yeni illere bağlandığı sıralarda Ahmet Arıtürk, bir arkadaşıyla otobüsle bir seyahate çıkmış. Otobüsün önünde 1 ve 2 numaralı koltuklarda oturan iki arkadaş, Kurtalan’dan geçtikten bir süre sonra Ahmet Arıtürk elerini dizlerine vurarak bağırmış:

-MALA MINA EL VELEYE (Yazık oldu Siirt’e!)

Yanında oturan arkadaşı M. Selim Başaran, Ahmet Arıtürk’ün ellerini dizine vurarak böyle bağırmasına önce bir mâna veremeyerek sormuş:

-Hayrola, ne oldu?

Ahmet Arıtürk cevap vermiş:

-Görmedin mi trafik levhasında ne yazıyor?

-Yok, ne yazıyor?

-“BATMAN İL SINIRI!” Yani, buradan Malabadi köprüsüne kadar olan kesim, siyasi sebeplerle Siirt’ten koparıldı. Daha doğrusu çalındı. Artık, sınır levhaları bile değişti. Daha ne olsun! Yeni sınır levhasını bu ilk görüşümüzde “MALA MINE EL VELEYE!” demeyip de, ne zaman diyeceğiz!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.