REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TİLLO, MEDYANIN GÜNDEMİNDE!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TİLLO, MEDYANIN GÜNDEMİNDE!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
14 views
22 Kasım 2017 - 13:02
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Tillo, bir süreden beri medyanın gündeminde. Takip ettiğimiz kadarıyla İlçede  ikamet eden ve şartları benimseyen her aileye Tillo Belediyesi tarafından ekili 15 dönüm arazi bedava olarak verilecekmiş! Tillo Belediye Başkanı İdham Aydın tarafından konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, verilecek arazinin 3 yıl süreyle bakımının ve sulama işinin ilgili Bakanlık tarafından gerçekleştirileceği belirtilmekte.

Belediyenin, bedava araziye talip olacak kişilerden tek bir isteği var. Badem ve fıstık ağaçları dikilecek olan bu arazilere 50 yıl süreyle sahip çıkılacak ve bakımları yapılacak.

İlçede işsizlik oranının had safhada olduğunu belirten Başkan Aydın, bu projeyi Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca 5 bin köye 5 bin orman projesi kapsamında yürüteceklerini belirtmekte. Tillo Belediyesine ait 4200 dönüm arazinin bu amaçla kullanılacağını belirten Belediye Başkanı, bedava arazinin sadece Tillolulara tahsis edileceğini, mevcut durumda isteyen her aileye 15 dönüm arazi verebilecek imkânları olduğunun da altını çiziyor.

2200 nüfuslu Tillo’da ikamet eden aile sayısı göz önüne alındığında, 4200 dönüm arazinin böyle bir proje için yeterli olacağı izlenimi var.

2016 yılında alınan karar çerçevesinde Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından köylülere gelir getirmesi ve göçlerin önlenmesi için 5 bin köye 5 bin gelir getirici orman kurulacağı açıklanmıştı. Ceviz, badem, kestane, dut, keçiboynuzu, kuşburnu, menengiç ve zeytin ormanlarını bakanlık kuracak, köylüler işletecek. Türkiye’de 21 bin orman köyü bulunuyor. 2019 sonuna kadar orman köylüsünün yaklaşık 7,2 milyar lira gelir elde etmesi planlanıyor.

Burada, dikkatlerden kaçan husus şu. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Tillo’yu köy statüsünde kabul ederek, böyle bir projeyi bu ilçede uygulamayı kabul edecek mi! Belediye Başkanı İdham Aydın’a, bu konuda bakanlıkça verilmiş bir söz var mı!

Gerçek olan şu ki, her ne kadar ilçe statüsünde olsa bile, Tillo, nüfusu itibarıyla büyük bir köy konumundadır. Türkiye’de nüfusu 3 binin üzerinde olan çok sayıda köy bulunduğunu anımsatmakta yarar vardır.

Tillo Belediyesinin, Orman ve Su İşleri Bakanlığının (5 Bin Köye, 5 bin orman) projesinden yararlandırılmasının, yine de siyasi iradeye bağlı bir durum olduğunu, konuyla ilgili sadece Tillo Belediyesinin değil, siyasilerin de konuya müdahil olmaları gerekeceği kanaatindeyiz.

Keşke, böyle bir proje Tillo’da da uygulansa, manevi dinamikleriyle şöhretli bu ilçemiz, ekonomik yönden de kalkınma trendine girse…

ANEKDOT

Adamlarıyla birlikte çevreyi gezen Padişah 80-90 yaşlarında bir ihtiyarın FİDAN dikmekte olduğunu görmüş, yanına giderek sormuş:

-Ey piri fâni. Yaşın 80’i, 90’ı bulmuş.  Bu fidanın büyüyerek, meyve verdiğini ve meyvesinden yiyebileceğini ümit ediyor musun ki, dikiyorsun?

Yaşlı adam cevap vermiş:

-Bizden öncekiler diktiler, biz yiyoruz. Biz de dikeceğiz ki, bizden sonrakiler yesinler!

Yaşlı adamın cevabından çok hoşlanan Padişah, adama bir kese altın verilmesini emretmiş.

Altın dolu keseyi alan adam, Padişaha teşekkür ederek söylemiş:

-Padişahım, el âlemin diktiği fidan 10-15 yıl sonra ürün verir, benim diktiğim fidan daha elimdeyken meyvesini verdi.

Yaşlı adamın bu cevabından da çok hoşlanan padişah, adama bir kese daha altın verilmesi emrini verince, ihtiyar yine teşekkür ederek söylenmiş.

-Padişahım, el âlemin diktiği fidanlar yılda bir mahsul verirken, benim fidanım daha elimdeyken iki mahsul birden verdi…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.