REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TİMSAH GÖZYAŞLARI DÖKMEYİ İYİ BİLİYORUZ (2)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TİMSAH GÖZYAŞLARI DÖKMEYİ İYİ BİLİYORUZ (2)
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
9 views
06 Ekim 2018 - 12:42
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dünkü yazımızda olaylar meydana gelirken kılımızı kıpırdatmadığımızı ancak kötü bir sonuçla karşılaştığımızda da ah, vah ederek sızlandığımızı anlatmaya çalışmış ve örnekler vermeye başlaşmıştım. Bu durumu da timsahların avladıkları avları yedikten sonra gözyaşı dökmelerine benzetmiştim.

Bugünde bu konuya devam ediyoruz. Dilerseniz örneklerimizi çoğaltalım.Yerel televizyonumuz var. ilimizin dış dünyaya açılan tek penceresi. İl dışında yaşamlarını sürdüren vatandaşlarımızın tek haber kaynağı. İlimizin sorunlarının savunucusu. Maddi imkansızlıklar nedeniyle birkaç defa ekranlarını karartmak zorunda kalıyor. Reklam vererek maddi yönden destek verebilecek çok sayıda firmamız olmasına rağmen, yayınlanan reklamları meydanda. Bir elin parmak sayısını geçmiyor. Firmalardan yani zengin işadamlarımızdan vazgeçtim. Televizyon yayınlarına ara verdiği zamanlarda sade, zengin olmayan, yetkisi bulunmayan  vatandaşlarımızdan birkaç tanesi toplanıp yetkililere giderek, biz televizyonumuzu istiyoruz diyebildi mi? Destek verilmesini istediler mi? Hatta daha basitini söyleyeyim,  kaçımız alışveriş veya hizmet satın aldığımız  firmaların yetkililerine reklamlarınızı neden Kanal 56 Televizyonunda göremiyoruz diye sitem ettik?

Ancak televizyonun her kapanışının ardından timsah gözyaşları devreye giriyor. Bir televizyonumuz vardı; o da kapandı ya da Siirt artık bir köy gibi ve benzeri birçok cümleyi her sohbette arka arkaya sıralamaya başlar, yakınır dururuz.

Birçok tarihi ve kültürel eserimiz var. Bunlar bir bir gözümüzün önünde yıkılıp gidiyor. Sahipleri ve yetkililer dahil hiç birimiz konunun üzerinde durmayız, değerlerini bilmeyiz. Onlar yıkıldığı zamanda arkalarından başlarız feryadı figana. Yeri gelmişken böyle bir yeri haber vereyim. Algül Mahallesinde bulunan ve koruma altına alınmış olan eserlerimizden biri olan Babudarp Camiinin hemen üst tarafından Siirt’in bildiğimiz anlamda ilk oteli yer alıyor. Han döneminin sona ermesinin ardından açılan bu ilk otel castan yapılmış ve uzun yıllar bu memlekete hizmet vermiş. Ancak son dönemlerde kaderine terk edilmiş durumda .Yıllara meydan okumaya artık mecali kalmamış, ha bugün ha yarın yıkılıp gidecek.

O zaman da neden değerini bilemedik diye sızlanacağız. Tıpkı, karşısında bulunan ve yaklaşık on yıl önce yıkılan konak gibi ki, o konağı 2003 ya da 2004 yılında ilimizi ziyaret eden ÇEKÜL Vakfı Genel Başkanı Sayın Prof. Dr. Metin Sözen beye göstermiştim ve hayran kalmıştı. Balkon ve pencere kenarlarındaki süslerin 1900’lü yılların başında Fransa’da ortaya çıkan bir sanat akımının eseri olduğunu  ve korunması gerektiğini belirtmişti.

Bu konuya yarınki yazımızda devam edeceğiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.