REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TIP BAYRAMI VE OP. DR. VEHİP ARIKAN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TIP BAYRAMI VE OP. DR. VEHİP ARIKAN
1-Ahmet ARITÜRK
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
265 views
12 Mart 2018 - 12:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

14 Mart TIP BAYRAMI kutlamaları çerçevesinde istedim ki, biz Siirtlilerin gönüllerinde taht kurmuş bir TIP KAHRAMANI olan hemşerimiz OPERATÖR DR. MERHUM VEHİP ARIKAN’I rahmet ve minnetle analım, anılmasına, hatırlanmasına vesile olalım. İnanıyorum ki, Op. Dr. Vehip Arıkan’ı tanıyanlar, böyle güzide bir tıp adamının anılmasının ne kadar haklı olduğunu kabul edeceklerdir.

Merhum OP. Dr. Vehip Arıkan’ın Şehrimizde doktorluk yaptığı yıllarda, İl genelinde doktor sayısı bir eldeki parmak sayısı kadar azdı. Bu bakımdan, doktorlara çok yoğun bir akın olurdu. Dr. Vehip Arıkan sadece sağlık ocağında değil, günün 24 saatinde mesaide sayılırdı. Çünkü gecenin her saatinde evinin kapısını çalarak hastalarına götürenler hep olmuştur. Yani, çalışmalarında mesai mefhumu tanımazdı. Hayatında hiçbir hastasından para da almamıştır. Hatta fakir hastaların ilaçlarını kendi parasıyla karşıladığı çok olmuştur.

Hemşerimiz, Merhum Op. Dr. VEHİP ARIKAN’ın güzellikleri, elbette öyle bir makaleye sığdırılamaz. O’nu anlatmak için KİTAP BİLE YAZILABİLİR.

Merhum Op. Dr. Vehip Arıkan’ın, gerdek gecesi bile çağrıldığı hastaya gittiği bir gerçektir. Buna tanıklık edenler vardır. Yeri gelmişken, Merhum Op. Dr. Vehip Arıkan’la ilgili bir anımı anlatarak bu güzel insanın aziz ruhunu şadedeyim.

Yakın akrabam olan Merhum Sait Sabuncu, KANSER denilen menhus illete müptelâ olmuştu. Muayene ve Tedavisi için ben ve eniştesi Merhum Molla Muhyeddin O’nu Ankara’ya götürmüştük. Ankara’ya gidince, yardımcı olabilecek ilk isim olarak aklımıza gelen elbette Hemşerimiz Op. Dr. VEHİP ARIKAN’DI. Siirt’ten ihtisas için ayrıldıktan sonra Merhum Doktor Hemşerimiz Ankara Yüksek İhtisas Hastanesinde görev yapıyordu. Bunu bildiğimiz için, biz de Ankara Yüksek İhtisas Hastanesine gittik. Bizleri karşısında görünce, hemşerileri olmamız açısından öyle bir mutluluk duydu ki. Tabii, bu sevincini, hastamızın durumunu görmesi yese çevirdi. Önce, kendisi muayene etti. Sonra bize:

-Bu hastalık, onokoloji konusunu ilgilendirir. En iyisi, hastayı ONKOLOJİ HASTANESİNE GÖTÜRMEK ORADA MUAYENE VE TEDAVİ ETTİRMEK OLACAK dedi ve ilâve etti:

-Oranın Başhekimi benim Hocam. Beraber gideriz. Gereken her şeyi yapacaktır, merak etmeyin.

Sonra, üzerindeki beyaz doktor önlüğünü çıkardı. Kendi taksisiyle ONKOLOJİ HASTANESİNE GÖTÜRDÜ. Başhekim dediği, Prof. Bir bayandı. Merhum Hemşerimiz, Hocası Bayan Profesöre saygılarını sunduktan sonra:

-Bunlar, Siirt’ten gelmişler, çok samimi aile dostlarımız diye takdim etti.

Hastanın durumu konusunda bilgi verdi. Prof. Dr. Hanım da gerçekten büyük ilgi gösterdi. 4-5 meslektaşıyla birlikte muayene ve tetkiklerde bulundu. Hastamızı yatırdı. Hastanede kaldığımız süre içinde Merhum Op. Dr. Vehip Arıkan mutlaka, ama mutlaka her gün gelip hastamızı sordu. Muayene ve tedavisini gerçekleştiren uzman hekimlerden, hastalığın seyri hakkında bilgi aldı, bizleri bilgilendirdi ve sonunda gerçeği söyledi:

-Hasta artık ümitsiz vaka. Bence, daha emri Hak vaki olmadan Siirt’e götürün. Maalesef, Yapılacak bir şey yok. Tıbbın aciz kaldığı bir noktadayız.

Bunun üzerine, Siirt’e geri dönme kararı aldık. Merhum Hemşerimiz Op. Dr. Vehip Arıkan döndüğümüzde de bizi yolcu etmekten üşenmedi. Galiba, dönüşümüzün ikinci veya üçüncü günü, emri Hak vaki oldu. Sait Sabuncu hakkın rahmetine kavuştu.

Ama hemşerileri olarak Merhum Op. Dr. Vehip Arıkan’dan gördüğümüz yakın ilgi ve alâkayı ömrümüz boyunca unutamayacağız. 14 MAYIS TIP BAYRAMI vesilesiyle böyle bir yazıyı yazmak ve gerçekten de Merhum Hemşerimiz Op. Dr. Vehip ARIKAN’ın, Siirt ve Siirtliler için (ÖLÜMSÜZLER) sınıfında olduğunu anımsatmaktan dolayı gerçekten mutluyum.

TAŞLAMALAR

MESKÛN MAHALLER İÇİN

OPERASYON ZOR GERÇEK

HEM SİVİL KALKANLAR VAR

HEM DE BETONDAN HENDEK

 

BUGÜN, YARIN DÜŞECEK

AFRİN FAZLA DAYANMAZ

BU BİR SAVAŞ ELBETTE

SAVAŞ, ŞEHİTSİZ OLMAZ

 

ALLAH’IM, MEHMETÇİĞİ

SEN KORU LÜTFUN İLE

TAKILMASIN AYAĞI

HATTA BİR TAŞA BİLE

 

MEHMETÇİĞİN KANIYLA

SİYASET YAPILMASIN

SİYASET YAPANLAR VAR

KİMSELER DARILMASIN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.