Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TİP Diyarbakır, Mardin ve Van’da Aday Çıkarmama Kararı Aldı

Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlere ilişkin kararını açıklayan Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP), Diyarbakır, Mardin ve Van’da aday çıkarmayacağı bildirildi.

Mart 2024’te yapılacak yerel

Türkiye’de 31 Mart 2024 yerel seçimlerine 3 ay kala siyasi partilerin seçim stratejileri de yavaş yavaş belli olmaya başladı.

14 Mayıs parlamento seçimlerinde yaklaşık 1 milyon oy alan ve Emek ve Özgürlük İttifakı’na dahil olduğu için 4 milletvekilini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ( TBMM ) gönderen Türkiye İşçi Partisi’nin ( TİP ) yerel seçimlere hangi illerden gireceği belli oldu.

TELE1’in aktardığı habere göre, TİP yerel seçim gündemli Merkez Yürütme kurulu ( MYK ) toplantısını yaptı ve MYK’da ortaya çıkan sonuç metnini Parti Meclisi’ne ( PM) gönderdi.

Buna göre TİP, ilk etapta Bursa, Denizli, Erzurum, Antep, Kayseri, Konya, Malatya, Maraş, Urfa, Ordu, Samsun, Tekirdağ, TrabzoN gibi büyükşehirlerde ve ilçe belediyelerinde kendi logosu altına seçime girecek.

Kayyum atanan Diyarbakır, Mardin ve Van’da aday göstermeyecek

TİP, 2019 yerel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi ( HDP) tarafından kazanılan ancak daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanan Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyeleri’nde ise aday göstermeyecek.

İSTANBUL VE ANKARA’DA ADAY GÖSTERİLECEK Mİ?

TİP, MYK toplantısında ortaya çıkan PM’ye gönderilen genelgede, aralarında, 2019 yerel seçimlerinde AK Parti’den kazanılan İstanbul ve Ankara’nın da olduğu birçok ilde adaylarını belirlemeyi ancak bu şehirlerde muhalefetin belirleyeceği diğer aday profillerine göre, kendi adaylarını yeniden gözden geçirme kararı aldı.

İlerleyen zamanlarda kararı yeniden gözden geçirilecek Büyükşehir belediyeleri şöyle: İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Eskişehir, Hatay, Muğla, Mersin.

Sol İttifak’a DEM Parti dahil olmadı

TİP, uzun bir süredir Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yerel seçim çalıştayları ve toplantılar yapıyor. Son olarak 9-10 Aralık tarihlerinde Hatay’ın Defne ilçesinde, Emek Partisi ( EMEP ), Halkevleri, Kaldıraç, Sosyalist Meclisler Federasyonu ( SMF ) ve Toplumsal Özgürlük Partisi ( TÖP ) Yerel Yönetimler çalıştayı düzenledi.

Bu çalıştay sonrası 31 Mart 2024 yerel seçimleri için “Sol İttifak” kurulması kararı çıktı ve Hatay Defne’de TİP çatısı altında seçime girme kararı çıktı. Söz konusu ittifaka DEM Parti dahil olmadı.

TİP, MYK’sından çıkan sonuca göre Sol İttifak olarak Hatay’ın Defne ve Samandağ ilçeleri, Erzincan merkez ve beldeleri, Ardahan’ın Damal, Hanak ve Göle ilçelerinde seçime girecek.

Öte yandan 24 il ve 281 seçim bölgesinde belediye başkanlığı ve Belediye meclis üyeliği başvuruları 15 Ocak Pazartesi gününe kadar uzatıldı.