Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

TIP FAKÜLTESİ Mİ? DERT FAKÜLTESİ Mİ?

2018 yılında Siirt’te Tıp Fakültesinin kurulmasına ilişkin olarak alınan karar hepimizi sevindirmişti.

Adeta havalara uçmuştuk. Bu fakülte sağlık sektöründeki yararlananlarının yanında tedavi için çevre illerden ve hatta komşu ülkelerden gelecekler sayesinde ilimizin ekonomisi güçlenecekti.

Bunun yanı sıra, başka illerde olduğu gibi sağlığımıza kavuşmak için perişan olmayacak ve kendi ilimizde kendi ailemizin yanında tedavi olarak hastalıklarımızdan kurtulacaktık.

Bundan daha büyük olmaz diye düşündük. Ancak gelin görün ki bu kadar ki gelişmelere bu sevincimizin büyük ölçüde sönmesine neden oldu.

Bu fakültenin gelişimi kısa bir dönem hariç hep Arapçada ki benzer ağır aksak yürüyen işler için kullandığımız “ bıddefih” yani itekleyerek deyimin de olduğu gibi gerçekleşti. Hep işler ağır ve gecikmeli oldu.

Bu fakültenin olmazsa olmazları arasında yer alan morfoloji binasının ihale işlemi tam 8 defa ihaleye çıkarıldıktan sonra gerçekleştirilebildi. Bu binanın inşaatına geçtiğimiz haftalarda başlandı.

Fakülte ile ilgili önemli bir başka konu da öğretim üyeleri konusudur.

Son dört yılda öğretim üyesi sayısı artacağına azaldı. Bin bir umutla gelip Siirt’te göreve başlayan öğretim üyeleri çeşitli bahanelerle bıktırıldı.

Çoğu burada karşılarında dertlerini anlatacak ve sorunlarını çözecek bir yetkili bulamadıkları için başka üniversitelere geçiş yaptılar.

Her şey bir yana uzun bir süreden beri bu fakültenin dekanı bile yok. Dekanlık görevi vekâletle yürütülüyor.

Bir de işin daha dramatik bir yönü daha var. Aldığım son duyuma göre, üniversite yönetimi kendilerine başvuru yapan çok sayıda akademisyenin talebini ret ediyormuş.

Şimdi kısaca özetlediğim bu tablo karşısında siz karar verin;

Tıp Fakültesine mi sahibiz yoksa dert fakültesine mi?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER