Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

TIP FAKÜLTESİ… PEMBE BİR MASAL GİBİ

Tıp Fakültesi için en önemli aşamalardan biri olan afilasyon işlemlerinin önünü tıkayan yönetmelik nihayet Sağlık Bakanlığı ve YÖK’ün uzlaşması sonucu son şeklini aldı ve Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Artık devlet hastanemizin dış cephesinde “Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tabelasını görmemizin önünde hiçbir engel kalmadı. Daha doğrusu bu fakültemizde görev yapacak olan akademik titre sahip bilim adamlarından sağlık hizmeti almamızın önündeki bütün engeller kalktı. Allah muhtaç etmesin ama yakın bir zamanda artık tıp fakültesinde görevli Dr. öğretim üyesi doçent ve profesörlerden hizmet almaya başlayacağız.

Yaklaşık iki yıldan beri Siirt’le birlikte kurulan 8 tıp fakültesinin önündeki en büyük engelin ortadan kalkmasının ardından  hem Rektör Prof. Dr. Murat Erman hem de Dekan Prof. Dr. Vefik Arıca ile görüşmeler yaptım ve görüşlerini alarak yaptıkları çalışmaları ve hedeflerini öğrenmeye çalıştım.

İnanın söyledikleri pembe bir masal gibi geliyor insana ve insanın inanası gelmiyor. Daha 30-35 yıl önce zaman-zaman bir uzman doktorun bile bulunmadığı ve en fazla bir arada 3-4 uzman doktorun görev yaptığı bir il de bir tıp fakültesinin kurulması gerçekten harika bir durum.

Devlet Hastanesinin tıp fakültesi olarak görev yapacak olmasını düşünmek dahi mutluluk verici. Zengini-yoksulu çok önemli ve spesifik bir hastalık olmadığı sürece il dışına gidip tedavi olmaktan kurtulacağını düşünmek bile mutluluk verici bir konudur. Hemen her Siirtlinin geçmiş yaşantısında il dışında ya kendisinin ya da bir yakınının hastalığı nedeniyle yaşadığı maceralar var. Bunlar büyük ölçüde azalmış olacak ve artık Siirtli hemşerimiz hastasının bulunduğu hastanenin koridorlarındaki sıralarında gecelemek zorunda kalmayacak. Refakatçinin dışındakiler gece evlerinde yatabilecekler. Medine fukaraları gibi hastane koridorlarını arşınlamayacaklar.

Bundan daha büyük mutluluk vesilesi olabilir mi? Ama tabii ki Allah hiç kimseyi de muhtaç etmesin temennimizi de dile getirelim.

Bu konuyu ele almaya devam edeceğiz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER