Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TOKİ, SİİRT’E TURİZM AMAÇLI  YAYLA EVLERİ YAPSIN!

Şehir Merkezi yaz mevsimi

Şehir Merkezi yaz mevsimi boyunca aşırı sıcaklar yüzünden çekilmez olmaktadır. Tatil imkânı olan birçok hemşerilerimiz Adilcevaz, Muş, Van ve benzeri yörelere kaçarak hem tatil yapmakta, hem de serin bir iklimde bulunmanın zevkini yaşamaktadır.

Bazı illerde yerleşmiş bir gelenek olarak YAYLA EVLERİ kültürü vardır. Mersin’de, Adana’da, Osmaniye’de, Van’da, Bitlis’te ve benzeri illerinde yaylalarda yapılan bu evler, yaz mevsiminin sıcaklarından kaçmak için bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmış ve yaygınlaşmıştır.

Aslında, Siirtliler olarak bu sorunu rahatlıkla çözümlememiz mümkündür. Çünkü çevremizde YAYLA EVLERİ kurulmasına müsait öyle güzel yöreler var ki, bunlardan biri ÇATILI (ESKİ ADIYLA SİNEP) tir. Sinep, yayla evler kurulmasına en uygun köylerimizden biridir. Bu köyün adı değiştirilirken neden Çatılı yapıldı. Çünkü rakım itibarıyla yüksek bir yayla konumunda. Yaz mevsiminde bile gündüz saatlerinde bu köyde gölgede kalırsanız, üşüyebilirsiniz.

Hem, Çatılı’nın bir zamanlar Şehrimizin KAR ihtiyacının karşılandığı KAR DEPOSU BİR KÖY olduğunu biliyor muydunuz. Elektriğin olmadığı, buzdolaplarının yaygınlaşmadığı geçmiş yıllarda, bu köyde yöresel deyimle adlarına (CIP) denilen kar kuyuları vardı. Kuyular, kış mevsiminde yağan karlarla bastırıla – bastırıla doldurulur, yaz mevsiminde, kalıplar halinde kesilerek kıldan yapılma çuvallar içinde Şehre getirilir ve satılırdı. Çatılı’da yaşayan birçok ailenin geçim kaynağı buydu.

Şehre KIL ÇUVALLAR İÇİNDE kalıplar halinde getirilen karların etrafı asma yapraklarıyla örtülür, böylece erimesi geciktirilmiş olurdu. Çocukluk yıllarımızda yaz mevsimlerinde ve özellikle Ramazan aylarında bu kar kalıplarından çok aldık. Testilere, taslara koyarak suyumuzu, ayranımızı soğuttuk.

Diyeceğim şu ki, sıcakların bastırdığı ve giderek artacağı bu günlerde Çatılı’ya giderseniz, saat gündüzün 12:00’sinde bile püfür, püfür esen havasıyla baş ağrısı vermeyen tabii bir klimanın serinletici etkisini hissedeceksiniz.

TOKİ, bir şekilde ikna edilse de, ÇATILI (SİNEP) köyünde yayla evleri yaparak vatandaşlara satarsa, Siirtliler olarak, İlimizden uzaklaşmamıza gerek kalmadan, yaz mevsimlerini geçirebileceğimiz YAYLA EVLERE kavuşmuş olurduk. Hem bu evleri TURİZM AMAÇLI olarak da değerlendirebilirdik.

Haber:Cüneyt ARITÜRK