REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

(TOPAL AYAKLI DEMOKRASİ)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(TOPAL AYAKLI DEMOKRASİ)
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
13 views
02 Haziran 2018 - 14:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

24 Haziran 2018 günü seçimlere gideceğiz ya! Seçim var diye, Türkiye’de, gerçek anlamda demokrasi olduğunu iddia eden varsa açık olarak söylüyorum ki, yalan söylüyor. Bugüne kadar bu ülkede gerçek bir demokrasi olmamıştır. Bu gidişle de hiç olmayacaktır! Cumhuriyetin kuruluş yıllarında doğum sancısı çekiliyordu. Cumhuriyet, yeni bir rejimdi. Bu rejimi yerleştirmek için demokrasiyi askıya almak şarttı. Amma, o dönemdeki demokrasi, bugünden çok daha iyiydi. Çünkü ülkeyi yönetenler demokratik ruhlu insanlardı.

Hani bir deyim vardır. Yeni doğan bebeğe ekmek yedirmeğe kalkışırsanız, ölümüne yol açarsınız. Cumhuriyetin ilk yılları, rejimin bebeklik dönemiydi. Bu bakımdan, demokrasiyi bütün kurallarıyla hazmettirmeğe kalkışırsanız, yeni doğan bebeği öldürürdünüz.

Çok partili seçimler anlamında demokrasi Türkiye’ye 1950’li yıllarda gelmiştir. Bu ülkeye demokrasiyi getiren de ne Menderes, ne de Bayar olmuştur. Dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü isteseydi, seçim yaptırmazdı veya 1950 seçimlerinin sonuçlarını “YOK!” sayardı. O gün için, öyle bir güce sahipti. Amma, vakti geldiği için seçimleri yaptırdı ve sonuçlarına katlandı. Yani, Türkiye’ye çok partili sistemi getiren bizzat İsmet İnönü olmuştur. Bu da, ATATÜRK ve arkadaşlarının gerçekte demokrasiye ne kadar bağlı olduklarının işaretidir.

1950’li yıllardan bu yana Türkiye’de çok partili seçimler yapılmaktadır. Zaman, zaman ara rejimler, muhtıralar ve post modern darbelerle demokrasi askıya alınmış gibi görünse de, aslında, bu sayede birilerinin önleri açılmıştır. Menderes gitmiş, Demirel gelmiştir. İnönü gitmiş, yerini Ecevit almıştır. Demirel ekarte edilmiş, Özal doğmuştur. Erbakan’ın yolu kesilmiş, Erdoğan’ın önü açılmıştır.

4-5 yılda bir seçimlerin yapılması, bu ülkede demokrasi olduğu anlamına gelmez.

Mevcut seçim sistemiyle yapılacak genel seçimin sonuçları aşağı yukarı bellidir. Bu seçim sistemiyle ve yüzde onluk barajla, bu ülkeye gerçek anlamda demokrasinin geleceğini vehmedenler, yanılıyorlar.

Anlayacağınız, seçimler üzerindeki barajlar, virajlar kaldırılmazsa “TOPAL AYAKLI DEMOKRASİ” ile kendi kendimizi kandırmağa devam edeceğiz!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.