Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

TOPKAPI SARAYI VEYA TOPKAPI MÜZESİ-2-

Dün, bu sütunlarda Topkapı Sarayı (MÜZESİ) ile ilgili genel bilgi sunmaya çalışmıştım. Bugünkü yazımda, nice tarihi olaylara şahitlik etmiş Sarayın (müze) bölümlerini sunmağa çalışacağım:

  1. Avlu: Padişah geçiş törenlerine sahne olan Alay Meydanı, Doğu Roma zamanlarından kalma dini yapı Aya İrini, Osmanlı ve Batı mimarisinin harmanlandığı törensel giriş kapısı Babüsselam ve I. avluya geçiş sağlayan diğer bir törensel kapı olan Bab-ı Hümayun bölümlerini kapsar.
  2. Avlu: Dört yanı revaklarla çevrili ve sancak teslimi, bayramlaşma ve ulufe gibi törenler için kullanılan Divan Meydanı, devlet işlerinin görüşüldüğü Divan-ı Hümayun (Kubbealtı), padişahın divan toplantılarını izleme yeri Adalet Kasrı, resmi hazine binası Dış Hazine, padişahın özel işleriyle sorumlu kişilerin kaldığı Zülüflü Baltacı Ocağı, padişahın seçme atlarının barındığı Has Ahırlar, ahırlarda çalışan görevlilerin kaldığı Beşir Ağa Camii ve Hamamı, saray çalışanlarının yemeklerinin hazırlandığı saray mutfakları, saray okulunun bulunduğu Babüssade ve Sohum Kalesi fethinden hatıra Sohum Kitabesi bölümlerinden oluşur.
  3. Avlu: Padişah için oluşturulan selamlık bölümünü kapsayan Enderun Avlusu’nu (III. avlu) gezerek; yabancı elçilerin padişahla görüştüğü Arz Odası, eğitim gören saray görevlilerin yararlandığı III. Ahmet Kütüphanesi, Fatih Sultan Mehmet’in seyir köşkü olarak kullandığı Fatih Köşkü, saray hazinesinden sorumlu hazinedarbaşının yönettiği Hazine Koğuşu, kutsal emanetlerin saklandığı Has Oda ve Kutsal Emanetler Odası, saray eşrafının ibadet için kullandığı Ağalar Camii, padişah için yemeklerin hazırlanıp değerli mutfak eşyalarının saklandığı Kilerli Koğuşu, hareme giriş sağlayan Kuşhane ile Harem Kapısı ve Hırka-i Saadet Dairesi görevlileri için yapılmış Has Oda Koğuşu/Padişah Portreleri bölümlerini görebilirsin.
  4. Avlu: Lale bahçesi ve Sofa-i Hümayun adlı terastan oluşan IV. avlu, saray kompleksinin 17. yy ortalarında Haliç tarafına doğru yapılan köşklerini de kapsar. Padişahın yazlık olarak kullandığı Sünnet Odası, 17. yy’de fethedilen Revan’ın anısına yaptırılan Revan Köşkü, Bağdat’ın fethine hitaben inşa ettirilen Bağdat Köşkü, Ramazan aylarında padişahların iftarını açtığı İftariye Kameriyesi, toplantıların yapıldığı ve saray görevlilerin spor müsabakalarının izlendiği Sofa Köşkü, ibadet amacıyla kullanılan Sofa Camii, Topkapı Sarayı’na en son eklenen yapı Mecidiye Köşkü, hekimlerin barındığı Hekimbaşı Odası ve padişahların tören kıyafetlerinin saklandığı Esvap Odası bölümleri, IV. avlu gezisiyle incelenebilir.

Topkapı Sarayı’nın günümüzdeki en gözde bölümlerinden Harem Odası, padişahın ailesinin ve cariyelerin yaşadığı yerdi. Halk arasında Hürrem Sultan Odası olarak da bilinen bu yapı, Topkapı Sarayı’nın en estetik bölümlerinden biridir. Herkesin girilmesine izin verilmeyen kutsal yer anlamına gelen harem, Osmanlı’nın Arap kültüründen aldığı bir gelenektir. Harem Odası, aynı zamanda eğitimli cariyelerin üst düzey saray görevlileriyle evlendirilerek saray aristokrasinin oluşturulduğu bölümdü ki bu yönüne bakarak haremin, sarayın yönetiminde ne kadar etkili olduğu anlaşılabilir. Ne diyelim, Topkapı Sarayını gezince, Harem Odası’nı sakın es geçmeyin!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER