REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TOPLU TAŞIMACILIK, HALEN YETERİNCE ÖNEMSENMİŞ DEĞİL!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TOPLU TAŞIMACILIK, HALEN YETERİNCE ÖNEMSENMİŞ DEĞİL!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
12 views
15 Ocak 2018 - 12:56
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Toplu taşımacılık halen yeterince önemsenmiyor ve bu nedenle ülkemiz dünya genelinde elim trafik kazalarının yaşandığı ülkeler sıralamasındaki yerinde durmaya devam ediyor. Son yıllarda bazı yörelerimizde devreye sokulan hızlı trenler gidilen mesafeyi bir hayli kısaltırken, o yörelerde trafik kazalarının da azalmasına vesile oluyor ve vatandaş olarak böylesi bir hizmete sevinmememiz mümkün değildir.

İlimizin sorunlarını dile getirirken, başka yere getirilen hizmetlere hiçbir zaman tepki göstermeyerek, oralara getirilen hizmetlerden yararlanmak istediğimizi vurgulamaya çalışıyoruz. Ulaşım hizmetleri, çok önemli hizmetlerdir ve hizmetlerin içinde toplu taşımacılık başta gelmekte ise de, söz konusu taşımacılığın en ideal şekilde gerçekleşmesini sağlayacak demiryollarımızı, ülkemizin her yerine ulaştırma noktasına maalesef akan yıllar içinde gereken önem verilmemiştir.

Bazı yörelerimizde hızlı trenler hizmete sokulurken, başka yörelerin de aynı hizmetten yararlandırılması için çalışmalar yapıldığına dair yetkili ağızlarca dile getirilen açıklamaları dinlediğimde memnuniyet duyduğumu, aynı zamanda eziklik hissettiğimi samimiyetle vurgulamak ve bu duyguları tüm hemşerilerimin paylaştığının altını da çizmek isterim. Yaklaşık 60 yıldan beri Kurtalan ilçemize getirilmiş olan demiryolunun oradan ilimiz merkezine ve ilimiz merkezinden Şırnak yöresine doğru uzatılması için ciddi bir gayret içine girilmemesini, toplu taşımacılığa gereken önemin verilmediğinin bir göstergesi olarak görürken, bundan duyulan rahatsızlık dile getirildiğinde, kimselerin gocunmaması gerektiğini düşünmekteyim.  Şüphesiz, bizlerin de “Hızlı tren istiyoruz!” deme hakkımız vardır ama, normal treni bizlerden esirgeyenlere böyle bir talep iletmemize, kargaların bile güleceğini göz önünde bulundurduğumdan, abesle iştigal etmek istemem.

Trafik kazalarının nedenleri başında toplu taşımacılığın en önemli aracı olan demiryolunun ülkemizin  her yöresine uzatılmamış olması gelir. Şüphesiz elim kazaların çoğu, dikkatsizlikten ve trafik kurallarına riayet etmemekten kaynaklanıyor, ancak kazaların en önemli nedeni, sayıları büyük ölçüde artan kara vasıtalarını göğüsleme kapasitesinden uzak kalan karayollarımızda 100 araç yerine 1000 araç seyrediyor olmasıdır. .

Petrol ürünlerinin büyük bölümünü başka ülkelerden ithal eden ülkemiz, toplu taşımacılıkta başka ülkelerin gerisinde kaldığından, bu açıdan da ekonomik açıdan büyük zarar görmektedir. Kurtalan ilçemize kadar getirilmiş olan demiryolunun Siirt’e ve oradan gerekli noktalara uzatılmasına yönelik çalışmalara start verildiğinin açıklandığını anımsayan  hemşerilerimizin, bu yıl devam etmesi beklenen çalışmaları yakından görmek istediğine dikkat çekerken, toplu taşımacılığın artık ciddi şekilde önemsenmesini temenni ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.