REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TOPLUMLARIN ÖNCELİKLERİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TOPLUMLARIN ÖNCELİKLERİ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
10 views
26 Eylül 2018 - 13:42
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Toplumların öncelikleri huzur içinde refahı kucaklamaktır ve bu beklentiyi gerçekleştirebilen ülkeler, “kalkınmış ülkeler” sıfatını elde etmiş olan ülkelerdir. Bunların dışındaki ülkeler ise “Geri kalmış ülkeler” ve “Kalkınmakta olan ülkeler” olarak ifade edilmektedirler.

Ülkemiz “Kalkınmakta olan ülkeler” safında yer alıyor ve uzun yıllardan beri dış odaklı senaryolar sonucu karşı karşıya kaldığı insanlık dışı terör ile mücadele ettiğinden, ekonomik alanda tahminlerin çok fevkinde bir zarar görmüştür ve görmeye devam etmektedir. Şayet dış odakların destek verdiği insanlık dışı terörü yıllar önce defedebilmiş olsaydık, ülkemiz mutlaka “Kalkınmış olan ülkeler” safındaki yerini alacak, başka bir ifade ile işaret edilen muasır medeniyet düzeyini yakalamada aşırı bir gecikme yaşamayacaktı.

Günümüzde insanlık dışı teröre yönelik kararlı bir mücadele verilirken, refah konusundaki sıkıntılar maalesef büyümüştür ve bu gerçek,  ülke yönetiminde söz sahibi olanlarca da çok iyi bilinmektedir. Liramızın yabancı paralar karşısında küçülmesi, refahsızlığı tırmandıran en önemli faktörlerden biridir ve birçok ihtiyaç kalemini ithal etmek durumunda kalmamızdan kaynaklanan bu gerçeği geride bırakmak için her alanda üretim yapmamız gerekir. İhtiyaçlarımızı mümkün mertebe kendi bünyemizde karşılayarak ithalatımızı ihracat oranının altına çekecek konuma ulaşmalıyız ki, ekonomimizi daha kısa bir sürede düze çıkartabilelim.  Bu beklentide başarıya ulaşabilmek için evvel emirde; her alandaki savurganlıkların kökünü kazımak şart!.. Savurganlık derken, olası yolsuzluklar da bu kapsamda değerlendirilmeli. Devletimizin bütçesine bilerek zarar verilmesini önlemek için azami ölçüde caydırıcı cezalar hayata geçirilmeli ki, hiç kimse yolsuzluğa kalkışmaya cesaret etmesin. Bugün, halkımızın refah konusunda karşı karşıya kaldığı sıkıntılar, elverişsiz icraatların sonucudur ve hiçbir gerekçe bu gerçeği değiştiremez. “Zararın neresinden dönülse kardır” sözünün içerdiği gibi, bundan böyle olsun bir takım hatalar sonucu içinde düşülen durumu aşmak için gayret gösterilirken aynı hataların tekerrür etmemesi için azami duyarlılığın gösterilmesi kaçınılmazlık arz etmektedir.

Ülke yönetiminde söz sahibi olanlar başta olmak üzere vatandaşlar olarak da kendimizi sorgulayarak nerede hata yaptığımızı saptayıp mutlaka o hatalardan arınmalıyız derken, hataların bedelini ödemekte olan halkımızın, bedel ödemede eşit koşullara kavuşturulmaları gerektiğinin de altını çiziyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.