Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

TRAFİK HAFTASI DEMİŞKEN!

7 Mayıs Cumartesi günü trafik haftasıyla ilgili törenler vardı. Trafik deyip geçmeyelim.  Trafik kazalarında,  yılda 10 bin kadar insanımız hayatını yitirmekte, 200 bine yakın insanımız yaralanmakta, bu yaralılardan, ömür boyu sakat yaşamağa mahkûm kalanlar olmaktadır. İşin maddi boyutunun da, yıllık bazda 1 milyar doları aştığı istatistiklerle kanıtlanmıştır.

Trafik kazaları, elbette, sadece sürücülerin hatalarından kaynaklanmaz. Yayaların da, kazaların oluşmasına yol açtıkları bir gerçektir. Bunun yanında yolların durumu, uyarıcı levhaların yeterli olup olmaması, araçların bakımı, trafikteki araçların yaşları, hava şartları ve daha bir çok etkenler, trafik kazalarını tetikleyen sebepler arasında sayılabilir.

Bir trafik haftasını daha kutlarken, yaşadığımız ilin sorunlarını irdeleyelim istedik. Maalesef, ne şehir içi, ne şehirler arası yollarımız, standart yollar evsafına haiz değillerdir. Bunun yanında, yollardaki trafik levhalarının yeterli olduğu da iddia edilemez. Bazı ilçelerde ve kasabalarda bile bulunduğu halde, nüfusu 150 bine ulaşmış olan Şehrimizde yine maalesef diyeceğiz, YETERLİ BİR SİNYALİZASYON SİSTEMİ YOK. Sadece sinyalizasyon sistemi mi, mobese ve hız kontrol cihazlarının da bulunmadığı acı bir gerçek!

Sinyalizasyonu anladık, mobese kameraları ve hız kontrol cihazlarına ne gerek var, demeyiniz!  Mobese sistemi olursa sürücüler sürücüler, izlendiklerinin bilinci içinde, araçlarını gayet dikkatli kullanacaklardır. Şehir içinde hız tahdidine uyulmadığı, özellikle Kurtalan, Eruh ve Aydınlar’a giden yollarda seyreden araçların, hemen her zaman Şehir içi hız limitini aştıkları da bir gerçektir.

Yine, mevcut araç sayısına orantılı, yeterli otopark bulunmaması sonucu, ana caddelere sağlı, sollu parkedilen araçlar, trafiği büyük ölçüde etkilemektedir. Güres caddesinin trafiğe kapalı olması da Şehir içi trafik açısından önemli bir etkendir.

Bütün bu olumsuzlukları üst-üste koyduğunuzda, İlimizde meydana gelen trafik kazalarının yine de az olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Siirt’imizin, trafik sorunlarının ciddi bir şekilde irdelenerek, eksikliklerin giderilmesiyle kazasız, belâsız bir trafik için kolların sıvanması dileklerimizle…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER