REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TRAFİK TERÖRÜ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TRAFİK TERÖRÜ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
19 views
17 Haziran 2018 - 13:42
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Kural tanımazlık yüzünden yaşanan ve çok sayıda insanımızın yaşamını yitirmesi yanı sıra maddi hasara yol açan trafik karmaşasının devam ettiğini, 3,5 günlük Ramazan Bayramı tatilinde meydana gelen kazalara şahit olmaktan anlıyor ve trafik terörünün asgari düzeye çekilememiş olmasından derin üzüntü duyuyoruz.

Yıllar öncesi toplu taşımacılığı yaygınlaştırmaya yönelik gerekli çalışma yapılmadığından halkımızın çok büyük bir kesimi seyahatlerini trenler dışındaki diğer karayolları vasıtasıyla gerçekleştirmek mecburiyetinde kalıyorlar. Toplu taşımacılığın en önemli aracı, demiryolunda çalışan araçlardır ve kalkınmış ülkelerde olduğu gibi bizlerde demiryolu en ücra yöreleri ulaştırılmış değildir. 60 yıldır Kurtalan ilçemize getirilmiş olan demiryolunun halen ilimiz merkezine ulaştırılmamış olması, bu üzücü gerçeğin çok net belgesidir. Yapılan bölünmüş yollara ve uçak seferlerinin yaygınlaşmasına rağmen halkımızın yaklaşık %90’ı tren dışındaki karayollarında seyahat etmektedirler ve bu yoğunluk, trafik kazalarında dünyada başı çeken ülkeler arasında yer almamıza sebebiyet vermektedir. Şüphesiz feci kazaların nedeni; trafik kurallarına uymamaktır ve demiryollarımızı kısa bir zaman dilimi içinde en ücra yörelere getirme imkanı söz konusu olamayacağına göre, kural tanınmıyor olması hususu önemsenmelidir. Ehliyet almakta olanların ehliyeti hak ederek almaları başta olmak üzere, trafiğe aykırılık teşkil eden tüm kuralsızlıklar için de caydırıcı cezaların mutlaka devreye sokulması gerekir ki, özellikle bayram tatillerinde halkımız, trafik kazalarında yakınlarını kaybetmenin üzüntüsünü yaşamasınlar.

Bu sabah yazımı karalarken, geride bırakacağımız Ramazan Bayramı tatilinde yaşanan trafik kazalarında 49 yurttaşımızın hayatını kaybettiği ve 317 yurttaşımızın da yaralandığı haberlerde vurgulanıyordu. İnşallah yazım okunduğunda bu sayı yükselmemiş olur. Hem, ülkemizdeki trafik kazalarının sadece Bayram tatillerinde yaşanmadığını görmeyen göz yoktur. Her Allah’ın günü elim trafik kazaları yaşandığı haberleriyle karşı karşıya kalmaktayız ve bu bakımdan sayın ilgililerin trafik karmaşasının devamına sebebiyet veren kural tanımazlığın asgari düzeyde kalması için gereken önlemleri kaçınılmazlık arz etmektedir.

Daha önceleri de fırsat buldukça değindiğim elim trafik kazaları için, bir karayolunda 100 araç ile 1000 araç seyretmesinin talihsizliğine dilimin döndüğünce dikkat çekiyordum ve bu görüşümü yinelerken; madem ki, kısa zaman zarfında mevcut karayollarımızdaki %90’lık seyahat oranının %10’a düşürmemiz imkansız olduğuna göre, o halde trafikteki kural tanınmıyor olması olumsuzluğunu önlemek için gereği neyse yapalım diyerek sayın ilgililerin dikkatini çekiyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.