REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TRUMP İLE KİM BİLE EL SIKIŞTILAR, ERDOĞAN, ESAD NEDEN HALA KÜS?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TRUMP İLE KİM BİLE EL SIKIŞTILAR, ERDOĞAN, ESAD NEDEN HALA KÜS?
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
13 views
12 Haziran 2018 - 15:35
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dünya devletleri arasında ne devamlı bir dostluk, ne de devamlı bir düşmanlık yoktur, olmamalıdır. Akıllı siyasetçiler, politikalarını devletlerinin çıkarlarına göre kurgularlar. Devlet adamı odur ki, Devletinin çıkarı gerektirdiği zaman en sevmediği bir başka ülkenin devlet adamına elini uzatır, sıkar ve hatta gerektiği zaman öper!

ABD ile Kuzey Kore arasında 1950’li yıllardan beri süregelen bir düşmanlık vardır. Her iki ülke, ellerinden gelse, birbirlerini yok etmekten kaçınmayacaklar, zannediliyordu.  Ama ne oldu. Yakın tarihin en sıradışı olarak görülen ve gerçekleşeceğine hiç ihtimal verilmeyen zirvesi gerçekleşti. ABD Başkanı Donald Trump  ile Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un Singapur’da bir araya gelerek görüştüler. Yaklaşık 40 dakika baş başa bir görüşme yaptılar. Liderler, heyetler arası görüşme ve çalışma yemeğinin ardından “kapsamlı bir belgeye” imza atmak için basının karşısına geçtiler. ABD Başkanı Trump “Bütün dünya için bu büyük sorunu çözeceğiz” derken, Kim Jong-un, “Dünya büyük bir değişim görecek” ifadesini kullandılar.

Zirve öncesinde ABD Başkanı Trump, “Başarılı bir görüşme olacak. Büyük bir şeref duyuyorum. Harika bir ilişkimiz olacağından hiç şüphem yok” derken, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un da “Burada olmak çok güzel. Geçmişteki önyargılarımız ve düşüncelerimiz bizim önümüzde hep engeldi. Bu engelleri aştık ve bugün buradayız” sözleriyle zirvenin gerçekleşecek olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirmekteydi.

Açıklamalardan sonra Trump ve Kim’in baş başa yaptıkları görüşmeye sadece tercümanların katıldığı belirtilmekte. Bu görüşme sonrası gerçekleşen heyetler arası görüşme öncesi iki lider kameralar karşısında kısa açıklamalarda bulundular.

Trump, “Baş başa görüşmek çok iyiydi. Zirve çok çok iyi gidiyor; iki ülke arasındaki ilişki harika.” derken, bazı sorunların beraber çalışılarak çözüleceğini, meselelerin birlikte ele alınacağını vurguladı ve Kuzey Kore ile birlikte çalışmayı beklediklerini dile getirdi.

Tercümanı aracılığıyla, “Birçok insan bunun bir tür bilim kurgu filminden bölüm olduğunu düşünecek… Buraya açık fikirlerle geldik” diyen Kim Jong-un ise, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılıp arındırılmayacağına ilişkin gazetecilerin ısrarlı sorularına yanıt vermedi.

Yaklaşık 2 saat süren heyetler arası görüşmenin ardından çalışma yemeğine geçildi. Çalışma yemeğinin sona ermesiyle birlikte Trump’ın, “Hayal ettiğimizden çok daha başarılı bir görüşme oldu, şimdi imzalara geçiyoruz…” sözleriyle duyurduğu imza töreni yapıldı.

Trump burada, “Önemli ve kapsamlı bir belgeye imza atacağız. Önemli görüşmeler gerçekleştirdik ve 2,5 saat içerisinde bir basın toplantısı gerçekleştireceğim. Sayın Kim ve kendi adıma yazılı bir açıklama yapacağız” dedi ve “Süreci çok hızlı bir şekilde başlatacağız” ifadesini kullanarak şunları söyledi:

“Kısa süre sonra her şeyi gereceksiniz. Son derece kapsamlı, ortak bir mektuba imza attık. Her iki tarafın da sonuçlardan etkileneceğini düşünüyorum. İki taraf da iyi niyetle yaklaştı, çaba gösterdi ve hazırlıklar yapıldı. Bugün yaşananlardan gurur duyuyoruz. Kore Yarımadası’yla ilişkilerimiz bundan sonra geçmişle karşılaştırıldığında daha farklı olacak. Her iki taraf da bir şeyler yapmak istiyordu ve yapacağız. Son derece özel bağ kurduk, insanlar etkilenecek ve mutlu olacaklar. Büyük bir sorunu çözeceğiz, bunu bütün dünya için yapacağız. Yoğun görüşmeler gerçekleştirdik ve ikimiz için de hayal edilenden daha iyi bir sonuç geldi, umulandan çok daha başarılı oldu. (Kim Jong-un’a) Sizinle olmak büyük bir şeref duyuyorum, teşekkür ediyorum.”Kuzey Kore liderini Beyaz Saray’a davet edeceğini ve nükleer silahtan arınma sürecinin hızlı bir biçimde başlayacağını söyleyen Trump, Kim Jong-un’a güvenlik garantisi verdiğini de söyledi.

Kuzey Kore Lideri Kim Yong-un da, “Bugün tarihi bir görüşme yaptık ve geçmişi arkamızda bırakmaya karar verdik. Tarihi bir belgeye imza atmak üzereyiz. Dünya büyük bir değişim görecek. Sayın Başkan Trump’a bu görüşme için teşekkürlerimi sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Trump-Kim zirvesinin en önemli gündem maddesi, Kore Yarımadası’nın nükleer silahlardan arındırılması. ABD tarafı, Kuzey Kore’nin nükleer silah programını sona erdirmesini talep ediyor.

Kuzey Kore’nin ise Pakistan modeli üzerinde ısrarcı olacağı söyleniyor. Pyonyang, aynı Pakistan gibi nükleer güç olarak kabul edilmeyi hedefliyor. Hatta nükleer silahlarının bir bölümünü elinde tutmayı istiyor. Bu talep karşısında tarafların bir formül geliştirilebileceği konuşuluyor. Bu formüle göre Kuzey Kore kıtalararası balistik füze programını durdurabilir.

Ancak Washington, Kuzey Kore’nin kısa menzilli füzeleri ellinde tutmasına izin verebilir. Böylesi bir formülün ABD’nin müttefikleri Japonya ve Güney Kore’yi rahatsız edeceğine dikkat çekiliyor.

Zirvenin bir diğer amacıysa Kore yarımadasında barışı sağlamak ve Kore savaşını resmen sona erdirecek bir anlaşma üzerinde uzlaşmaya varmak.

Kuzey Kore bu anlaşmayla Amerikan askerlerinin Kore yarımadasından çekilmesini sağlamayı planlıyor. Kuzey ve Güney Kore’nin birleşmesi de gündemde.

Uluslararası toplumun gözünde Güney Kore ile aynı itibarı görmeyi isteyen Kuzey Kore liderinin en büyük hedeflerinden birisiyse ülkesine uygulanan ambargoların kaldırılmasını sağlamak. Kuzey Kore’yi müzakere masasına iten en büyük faktöründe ülkesindeki ekonomik sıkıntılar olduğu konuşuluyor.

Trump-Kim zirvesi, elbette çok önemlidir. Bu zirveden alınması gereken dersler vardır. O da şudur. Devletler ve devlet adamları arasında sürekli düşmanlıklar veya dostluklar olamaz. Devletlerarası ilişkilerde esas olan karşılıklı menfaatlerdir. Trump ile Kim’in bile barıştıkları bir dünyada, Erdoğan ile Esad neden barışmıyor, neden bir araya gelmiyorlar. Oysa bu iki lider, bir zamanlar kankaydılar. Bugün için Türkiye ve Suriye’nin iş birliği içinde olması her iki ülke için de adeta hayati bir sorun hükmündeyken Erdoğan ve Esad neden neden el sıkışmıyorlar. Neden hala küsler. Bu sorunun mantıklı bir cevabı var mı acaba…

TAŞLAMALAR

GÖRÜŞÜP BARIŞTILAR

TRUM İLE KİM BİLE

ERDOĞAN İLE ESAD

HALA KÜSKÜNLER NİYE

 

DEVLET İLİŞKİLERİ

MENFAATE DAYALI

NE TESLİMİYETÇİ BİR DOST

NE DE DÜŞMAN OLMALI

 

TÜRKİYE VE SURİYE

BİRBİRİNE MUHTAÇTIR

BU İKİNİN DOSTLUĞU

BİRLİK İÇİN İLÂÇTIR

 

BİR ZAMANLAR KANKAYDI

ERDOĞAN ESAD İLE

KARA KEDİ Mİ GEÇTİ

BU ÖFKE NE, BU KİN NE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.