REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TÜRBAN EDEBİYATI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TÜRBAN EDEBİYATI!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
34 views
09 Ağustos 2020 - 12:03
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir ara bu ülkede TÜRBAN üzerinden çok MAĞDURİYET EDEBİYATI yapıldı. ALLAH’A BİNLERCE ŞÜKÜR, artık TÜRBAN MAĞDURİYETİ diye bir durum söz konusu değil. Bir zamanlar Merhum Necmettin Erbakan’ın söylediği gibi, rektörler, türbanlı öğrenciler önünde  selâma kalkıyorlar. Türbanın girmediği hiç bir kurum ve kuruluşumuz kalmadı. Türbanlı milletvekillerimiz, savcılarımız, hâkimlerimiz, askerlerimiz, polislerimiz bile var. Ne var ki bu ülkede birileri hala (TÜRBAN EDEBİYATI) yaparak mağdurları oynamaya devam ediyorlar! Oysa Türkiye’de türbanın girmediği kurum ve kuruluş kalmadı. Peki, İslam dininde türbanın yeri nedir. İslam dinini türban sorununa indirgeyen ve adeta türbana dolayan gerekçenin altında yatan sebepler nelerdir.

Dinimize göre İslamın beş, imanın altı şartı vardır. Önce herkesin bildiğini bu şartları tekrarlayalım:

İslamın Şartları

1-Kelime-i şahadet getirmek (Eşhedu enlâ ilâhe illallah ve eşhedu enne Muhammeden abduhu ve rasuluhu).

2-Namaz kılmak.

3-Oruç tutmak.

4-Zekat vermek.

5-Hacca gitmek.

İmanın Şartları

1-Allah’ın birliğine inanmak.

2-Meleklere inanmak.

3-Kitaplara inanmak.

4-Peygamberlere inanmak.

5-Ahret hayatına inanmak.

6-Hayır ve şerrin Allah’tan geldiğine inanmak.

Görüldüğü gibi ne İslam’ın ne de imanın şartları arasında (TÜRBAN TAKMAK!) diye bir şart yok..

Evet, Kur’an-ı Kerim’de kadınların örtünmeleri konusunda uyarılar vardır amma, başlarını örtmeyenler için açıklanmış bir ceza da yoktur. Hadis-i Şeriflerde de, başlarını örtmeyen kadınlar için bir ceza uygulanacağına dair örnek bulunmamaktadır. Belki de türban takmak, kadınlar için takva gereğidir. Cezası varsa da ahrete bırakılmıştır! Yüce Allah’ın rahim sıfatına sığınmak gerekir.

Oysa hırsızlığın cezası vardır. Hırsızlık yapanın eli kesilir. Öldürmenin cezası, öldürülmektir. Ülkenin milyonlarını çalıp da kadınları, kızları örterseniz İslam dinini hayata geçirmiş mi olursunuz. Önce dinin esaslarını hayata geçirelim. Büyük günahları işlemekten kendimizi alıkoyalım. Hırsızlık gibi ağır günahları işlemeyelim. Hırsızlık demek, illa bir eve, iş yerine girip bir şeyler çalmak değildir. Bazen kâğıt, kalem ile öyle büyük vurgunlar yapılır ki, dünyanın en azılı hırsızlarına bile taş çaktırırlar. Öyle büyük vurgunlar Vardır ki milyar dolarlarla ifade edilir. Şimdi, bu gibi büyük vurgunlar peşinde olanlar eşlerinin, kızlarının başlarına türban geçirmişlerse gerçek anlamda Müslüman mı olmuşlar!

Bakın, bir dini kurala daha vurgun yapalım. Kur’an-ı Kerim’de israf yapanların, şeytanın kardeşleri oldukları vurgulanır. Peki, fiyatı bin dolar olarak ifade edilen ipek türban takmak israf değil midir. Altın varakalı bardaklarda su içmek israfın ekstrası değil midir. Millet yarı aç yarı tok iken, milletin parasıyla saraylar inşa etmek, israf değilse nedir. Her elbisenin üstüne modaya uygun renkte türbanlar takmak, türbanı moda niyetine kullanmak, hele – hele dini istismar malzemesi yapmak İslami bir davranış mıdır.

Türbanın serbest bırakılması yine de çok iyi oldu. Bir süre için varsın yine (Türbanı serbest bıraktık) diye istismar etsinler. Sonra bakacaklar ki, millet artık bıkmış, ülkenin sorunlarının türbana dolanmasından gına getirmiştir, Böylece, bir istismar kapısı daha yüzlerine kapanmış olur. İyi ki türban serbest. İnşaallah türbanlı astronot kadınları görmemiz yakındır!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.