REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TURİSTİK YERLERİMİZ VAR AMA TURİZMCİMİZ YOK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TURİSTİK YERLERİMİZ VAR AMA TURİZMCİMİZ YOK!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
11 views
04 Ağustos 2018 - 16:55
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bu yıl ülkemizin turizm hareketinden önemli bir kazanç elde edeceği belirtilirken, turist akınının en çok Antalya ilimizde gerçekleştiğine de vurgu yapılıyor. Kurban Bayramı tatilinin 9 günü kapsayacak olması, iç turizm açısından da sektörde iştigal edenleri sevindireceği, Türkiye Seyahat Acenteleri Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın “Kurban Bayramında 1,5 milyon vatandaşın seyahat acenteleri aracılığıyla tatile girmeyi beklemelerinden anlıyoruz” ifadesi ile aydınlığa kavuşmuş bulunmaktadır.

Ülke ekonomisi açısından, başka ülkelerden gelen turist sayısının yüksek olması önem taşır. Yani, iç turizmi kucaklayan yörelerimizde bir ekonomik hareketlilik yaşanıyorsa da, böyle bir hareketlilikten ülkemiz ekonomisinin herhangi bir artısı söz konusu değildir.

9 günlük bayram tatilini turistik yerlerde geçirmek için rezervasyon yapan vatandaşımız sayısının yaklaşık 1,5 milyon olarak ifade edilmiş olması, nüfusumuz oranına göre çok düşük bir sayı olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor derken, başka ülkelerden gelen turist sayısında önemli artış olmasının sevindirici olduğunu da vurgulamak,  bu arada turizmden söz etmişken, ilimizin bu konudaki durumuna da değinmek isterim.

Siirt’imizin gezilecek tarihi yerleri ve görülmeye değer harika doğal güzellikleri bulunmasına rağmen, başka ülkelerden gelen turist yoktur. İnanç turizmi açısından Tillo ilçemize ve Veysel Karani beldemize bu mevsimde gelenler olmakta ama, onları gereğince memnun kılacak tesislerimiz yetersizdir ve bu nedenle her iki yöredeki esnaflarımız, umdukları bir kazanç elde edememektedirler.

Başka ülke turistlerinin ilimize ve dolayısıyla bölgemize rağbet etmemelerinin nedenlerinden en önemlisi, uzun yıllar bu yörelerimizin terörle anılmaları olmuştur ve turizm sektöründen başka yörelerimizde olduğu gibi ne zaman yararlanma şansı bulacağımızı, başkaları gibi tahmin etmekte zorlanıyorum. Bilinense, ilimizde görülmeye değer turistik yerlerimizin bulunduğu, malum nedenlerle yabancı turistlerin buraya gelmediği ve bu nedenle de sektörde uğraşan turizmcilerimiz olmadığıdır.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.