REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TURİZM HAFTASINI KUTLARKEN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TURİZM HAFTASINI KUTLARKEN
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
4 views
18 Nisan 2018 - 13:21
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Turizm Haftası etkinlikleri start aldı.  İlimizde, bu konuda yapılması gereken hizmetleri kendimize göre düşündük ve maddeler halinde sıralamayı uygun gördük. İlgililerin ve yetkililerin dikkatlerine sunuyoruz:

*Merkez ilçede veya Tillo’da mutlaka bir Müze kurulmalıdır.

*Yine Merkez ilçede Halk Kütüphanesi bünyesinde Turizm tanıtım bürosu açılmalıdır.

*Siirt’in tarihi ve turistik yerlerini gösteren bir haritanın bastırılması, bu haritanın büyük ölçekli olanının İl merkezi ve diğer ilçelerde görülebilecek yerlerde hatta birkaç billboardlarda devamlı asılarak, turistlere yardımcı olunmalıdır.

*İl Merkezinde ve ilçelerdeki otellerde, Orduevi, Polisevi, Öğretmenevi ve Üniversite kampusunda Şehrin turistik yörelerini gösteren broşürlerin bulundurulması sağlanmalıdır.

*Halk Eğitimi bünyesinde açılacak kurslarda, Siirtli gençler İlimizin turizmiyle ilgili bilgilerle donatılarak,  gelecek turistlere rehberlik etmelerinin eğitimi verilmelidir.

*Özellikle Tillo’da bulunan yazma eserlerin ivedilikle mikrofilmlerinin çekilmesi, Arapça, Farsça ve Osmanlıca olanlarının Türkçeye tercüme ettirilerek bastırılmaları sağlanmalıdır.

*İl Merkezinde ve diğer ilçelerde olabilecek yazma eserlerin tespiti, mümkünse sahiplerinden satın alınarak Siirt’te kurulacak müzede teşhir edilmeleri temin edilmelidir.

*Baykan İlçesinin Ziyaret Beldesinde bulunan Hazret-i Veyselkarani Külliyesinin ziyaretçilere cevap verecek hale getirilmesi için gerekli yatırımlar yapılmalıdır.

*Tillo ilçesiyle, Veyselkarani Beldesinin SİT ALANI ilân edilerek, burada yapılacak her türlü imar tadilatı ve inşaatlar denetim altına alınmalı, SAKİN ŞEHİR statüsüne alınmaları sağlanmalıdır.

*Tillo’daki Hazret-i İsmail Fakirullah, Hazret-i İbrahim Hakkı, Hazret-i Sultan Memduh ve diğer zevatlara ait külliyelerin bakım ve onarımları gerçekleştirilmelidir.

*Tillo’da İbrahim Hakkı, Baykan Ziyaret’te Veyselkarani Hazretleri için düzenlenen anma törenlerinin her yılın belirli günlerinde yapılması sağlanmalıdır.

*Siirt İl Merkezindeki tarihi camilerin (Ulu Camii, Çarşı ‘Asakir’ Camii, Cumhuriyet ‘Hıdırıl Ahdar’ Camii) onarım ve bakımları sağlanmalı, gerçek adlarıyla bilinmeleri için tedbir alınmalıdır.

*Kormas, İrün, Küfre, Kiver gibi kaleler koruma altına alınarak restore edilmeli,  halkın ziyaret edebilmesi için yollarının yapılması sağlanmalıdır.

*Eski Çukur çeşmeler ihya edilerek yok olmaktan kurtarılmalıdır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.