REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TURİZMİN ÖNEMİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TURİZMİN ÖNEMİ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
5 views
19 Nisan 2018 - 13:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Turizm, yaşam standartlarını yükseltme hedefinde olanların; eğlenmek, dinlenmek, tanımak için yurt içi ve yurt dışı düzenledikleri gezi faaliyetleridir. Dış turizm ve iç turizm olarak ifade edilebilecek bu gezilerin çok yönlü faydaları vardır ve bu nedenle ülkeler “Bacasız fabrika” olarak da dile getirilen turizmden en iyi şekilde  yararlanmak için gayret gösterir, bu alandaki potansiyelleri doğrultusunda başka ülkelerle yarışırlar.

Dört mevsimin yaşandığı ülkemizde görülmeye değer tarihi ve kültürel yörelerimiz yanı sıra sayısız doğa güzelliklerimiz vardır ve bu potansiyelimiz vesilesiyle dış turizm potansiyelinden yararlanmaktayız ama, son zamanlarda bazı durumlar bu potansiyelimizden yeterince yararlanmamızı kösteklerken, başka ülkelerden daha çok turist gelmesini sağlayacak önlemleri almada da yetersiz kalmaktayız.

42.Turizm Haftası vesilesiyle bugün Siirt Kültür Merkezinde etkinlikler vardı ve havanın yağışlı olmaması halinde etkinlikler Cumartesi günü Doğa Yürüyüşü ve Yamaç Paraşütü ile devam edecek. İlimizin turizm potansiyeli çok yüksek olmakla birlikte bu potansiyelden gereğince yararlandığımız söylenemez. Son zamanlarda Siirt’i tanıtmak adına yapılan çalışmaların gözden geçirilip daha çok yaygınlaştırılmaları için neler yapılması gerektiğinin masaya yatırılarak gözden geçirilmesinde yarar vardır derken, sahip olduğumuz inanç turizminden de gereğince istifade etmediğimizi de üzülerek vurgulamak isterim.

Baykan ilçemize bağlı Veyselkarani beldesinde metfun yüce Peygamberimizin övgüsüne mazhar olan Kare’li Üveysi Hazretlerinin türbesi ile Tillo ilçemizde metfun meşhur Marifetname eserinin de sahibi İbrahim Hakkı Hazretlerinin türbesini ziyaret etmek için başka illerimizden gelen konukları en iyi şekilde ağırlayabilecek tesisler azdır ve duyarlılık gösterilmesi durumunda, her iki ilçemizin iç turizm sayesinde küçümsenmeyecek bir ekonomik kazanımları olacaktır. Tarihi ve doğal güzelliklerimizin daha iyi tanıtılmasını sağlayacak bir çalışma seferber edilirse, başka ülkelerden  ülkemize gelen turistlerden de elbette ki istifade etme şansı bulacağız ve maalesef bu beklentiden halen çok uzağız.

42. Turizm Haftası nedeniyle, sahibi olduğumuz tarihi ve doğa güzellikleriyle inancı içeren turizm potansiyellerinden daha çok istifade etmemizi sağlayacak çalışmaların yapılmasını temenni ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.