REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

(TÜRKİYE MİLLETVEKİLLİĞİ) VE SIFIR BARAJ FORMÜLÜ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(TÜRKİYE MİLLETVEKİLLİĞİ) VE SIFIR BARAJ FORMÜLÜ!
1-Ahmet ARITÜRK
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
4 views
25 Nisan 2018 - 12:39
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Demokrasimizin önündeki en önemli engel, yüzde 10’luk seçim barajıdır. Demokrasinin sağlıklı bir şekilde işlemesi için barajın SIFIRA İNDİRİLMESİ, diğer bir ifadeyle tamamen kaldırılması şarttır. Bunun ötesinde (TÜRKİYE MİLLETVEKİLLİĞİ) sistemi mutlaka getirilmeli, sayısı 600 olarak belirlenen parlamentoda 100 milletvekillik, Türkiye milletvekilliği kontenjanı olarak kullanılmalıdır.
Bu kontenjan nasıl kullanılacak denilirse, bunun cevabı gayet basittir. Seçime katılan tüm siyasi partilere, seçimlerde aldıkları oy miktarına göre, bu kontenjandan milletvekilliği verilecektir. Örnek olarak (A) partisinin aldığı oy oranı yüzde 35 ise, Türkiye Milletvekilliği kontenjanından 35 milletvekilliği alacaktır. Oy oranı yüzde 1 olan bir partinin de bu kontenjandan 1 milletvekili çıkarması sağlanacaktır. Böylece bütün siyasi partilerin, fikirlerin ve akımların parlamentoda temsil edilmelerine imkân yar8atılmış olacaktır.
Siyasi partiler, Türkiye Milletvekili aday listelerini ayrı olarak doğrudan doğruya Yüksek Seçim Kuruluna sunacak, seçmen vatandaş da, kime oy verdiğini bilmiş olacaktır.
Siyasi partiler ister 100 adayın adını verirler, ister 10, ister 1 adayı Türkiye Milletvekilliği listesinde ilân ederler. Böylece, seçmenler kullandıkları oyların boşa gitmeyeceğini, mecliste görmek istedikleri biri için kullanıldığını bilerek ve gönül rahatlığıyla oy kulla-nacaklardır.
Bu bir gerçektir ki, küçük gibi görülen bazı siyasi partilerin sempatizanları vardır. Yüzde 1 oranında oy bile alsalar, gösterdikleri 1 kişi milletvekili olacak, düşün-celerini ve isteklerini meclisin çatısı altında dillen-direcektir.
Yeni kurulmuş bir siyasi partinin gireceği ilk seçimde birden bire yüzde 10 seçmen kitlesine ulaşması oldukça zordur. Bu bakımdan, yüzde 10’luk baraj demokrasinin önünü tıkamakta, seçmen vatandaşlara seçmek istediklerini, seçmek imkânını vermemektedir. Bu yüzden çoğu kere (oyum boşa gidecek) düşüncesinden hareketle, ya hiç sandık başına gitmemekte, ya da, barajı aşma ihtimali olan, siyasi görüşüne en yakın bir başka siyasi partiye oy kullanmaktadır.
İşte, yüzde onluk baraj sıfıra indirilirse ve hele-hele Türkiye Milletvekilliği sistemi getirilirse, seçmen vatandaş gönül rahatlığıyla gidip oyunu kullanacaktır. Böylece, denenmemiş siyasi partilerin meclise girmeleriyle demokrasimiz renklenecek, vatandaş da gönül huzuru içinde sandık başına koşacaktır.
Bu bir gerçektir ki, bütün siyasi partiler özellikle baraj endişesi olanlar, barajın kaldırılmasını isterlerken, büyük geçinen partiler barajın kaldırılmasını istemezler. Çok iyi hatırlıyorum. Merhum Necmettin Erbakan yüzde 10’luk baraj sistemi için (önümüze barajlar, virajlar koyuyorlar) diyerek,yüzde 10’luk seçim barajının kendi partisine karşı konulduğunu ima eden konuşmalar yapmaktaydı. İşte, bu gibi yeni kurulan ve barajlardan yakınan siyasi partiler, barajı rahatlıkla aşacak duruma geldikleri ve hele iktidar oldukları zaman tamamen söylemlerini değiştirerek sözde İSTİKRAR ADINA(!) baraj sistemini savunmağa başlarlar.
Şunu da belirtmekte yarar var. Bana göre, koalisyon hükümetleri tek kumanda gibi işleyen güçlü iktidarlardan çok daha yararlıdırlar. Çünkü Millet arasında dengeyi sağlarlar. Tek başına iktidarlar, hele de ezici bir çoğunluğa sahipseler, diktatörlüğe bile yol almak tehlikesi taşırlar.
Bunun için (SIFIR BARAJ) ve (TÜRKİYE MİLLETVEKİLLİĞİ) formülünü öneriyor, bu iki formülün demokrasimizin gelişmesi açısından zorunlu olduklarını ısrarla vurguluyoruz…

TAŞLAMALAR

SAADET PARTİSİ DE
GRUP KURACAK DENİR
ELİNİ TEZ TUTMALI
ZİRA VAKİT NAKİTTİR

AKP’DE VAR ELBET
KÜSKÜN OLAN BİR GRUP
SAADETE GEÇER Mİ
MECLİSTE GRUP KURUP

ABDULLAH GÜL ADAYMIŞ
CUMHURBAŞKANLIĞINA
SALTANATI BIRAKMAZ
BABA BİLE OĞLUNA

ERDOĞAN-GÜL BİR ZAMAN
SÖZDE KARDEŞ İDİLER
NİCE KARDEŞLERİNİ
PADİŞAHLAR KESTİLER

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.