REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TÜRKİYE, SURİYE’YE YAPILAN  SALDIRIYI YERİNDE BULURKEN, RUSYA VE İRAN KINADILAR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TÜRKİYE, SURİYE’YE YAPILAN  SALDIRIYI YERİNDE BULURKEN, RUSYA VE İRAN KINADILAR!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
7 views
14 Nisan 2018 - 14:21
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ABD dediğini yaptı, kimyasal silâh kullandığı iddiasıyla Suriye’yi vurdu. Oysa Suriye’nin kimyasal silâh kullandığı falan yoktu. Suriye’de kimyasal silâh kullanıldıysa, bunu ABD’nin desteklediği terör örgütleri yapmıştır. Daha doğrusu, ABD onlara yaptırmıştır.  Dışişleri Bakanlığı da Duma’daki kimyasal saldırının ardından Suriye rejimine karşı ABD, İngiltere ve Fransa’nın düzenlediği operasyonu “yerinde bir tepki” şeklinde nitelendirerek, “Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz” açıklamasını yaptı.

ABD Başkanı  Donald Trump’ın duyurduğu saldırıda ilk etapta Şam’daki Cumhuriyet Muhafızları, Dumeyr Havaalanı, Şam Uluslararası Havalimanı çevresi, Cemeyre Bilimsel  Araştırmalar Merkezi, Kasyun Dağı’ndaki hava savunma sistemleri, Kisve ve Kalamun  bölgelerindeki askeri noktalar vuruldu.

ABD, İngiliz ve Fransız güçleri ayrıca rejimin kontrolünde bulunan  Hama ilinde havaalanı, Humus ilinin Kuseyr  bölgesinde Hizbullah güçleri, Dera’da  89. Tugay olarak bilinen İrangüçleri ve bazı askeri noktalar, Suveyda ilinde  Halhala Havaalanı ve Dera ilinin İzra bölgesindeki hedeflere saldırı  gerçekleştirdi.

Bu arada Beşşar Esad rejimi medyası hava savunma birliklerinin saldırılara karşılık vererek bazı füzeleri havada imha ettiğini iddia etti.

Astana sürecinde beraber hareket eden Türkiye, İran ve Rusya, ABD, Fransa ve İngiltere’nin, Suriye’nin meşru rejimine karşı yaptıkları saldırı konusunda birbirleriyle ihtilafa düştüler.

Türkiye, saldırıyı desteklerken, İran ve Rusya ise Suriye’ye düzenlenen hava harekâtını ağır bir şekilde eleştirdiler.

İran, Suriye’ye düzenlenen hava harekâtına ilişkin yaptığı açıklamada “Saldırıyı güçlü şekilde kınıyoruz” dedi.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’nin Duma’daki kimyasal saldırı sonrası Esad rejimine yönelik başlattığı operasyona Rusya’dan da peş peşe tepkiler geldi. Rusya’nın ABD Büyükelçisi Antanov ‘Suriye’ye saldırı sonuçsuz kalmayacak’ derken Parlamentonun alt kanadı Duma’nın Savunma Komitesi Başkanı Şerin ise, “Rusya bu yaşananları saldırganlık eylemi olarak görmektedir’ yorumunu yaptı. Rus Dışişleri de “Şam barışçıl bir gelecek şansı elde ettiği anda saldırıya uğradı” açıklamasında bulundu.

Rusya’nın ABD Büyükelçisi Antanov yaptığı yazılı açıklamada, yapılan hava operasyonunu kast ederek ‘Bu tür eylemler sonuçsuz kalmayacak’ dedi.

Antanov’un açıklamasında şu satırlar yer aldı:

“En kötü endişelerimiz haklı çıktı. Bizim uyarılarımızı duymadılar. Daha önce planlanan senaryo gerçekleştiriliyor. Bizi yeniden tehdit ediyorlar. Biz bu tür eylemlerin sonuçsuz kalmayacağı konusunda uyarıda bulunduk. Rusya devlet başkanının küçük düşürülmesi kabul edilemez. Tüm sorumluluk Washington, Londra ve Paris’e ait” dedi.

Rusya Devlet Başkanı’nın adresine yapılan saldırılar kabul edilemez olduğunu belirten Antonov, “Geniş çaplı kimyasal silahlara sahip olan ABD’nin diğer ülkeleri suçlama halkı yok” dedi.

Öte yandan Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Savunma Komitesi başkanı Aleksandr Şerin de, “ABD Suriye’ye yönelik saldırılar düzenleyerek tüm uluslararası kuralları ihlal ediyor ve Rusya bunu saldırganlık eylemi olarak görmektedir” açıklamasında bulundu.

Şerin, “ABD Başkanı Trump sadece dünya çapındaki bir suçlu değil, ikinci bir Adolf Hitler’dir. Bu, ikinci Belgrad’dır. Bu bir dönüm noktasıdır, egemen bir devlete karşı savaş ilanıdır” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, “Şam barışçıl bir gelecek şansı elde ettiği anda saldırıya uğradı” ifadeleri kullanıldı.

Evet, Astana sürecinde işbirliği ettiğimiz Rusya’ya ve İran’a rağmen, ABD ve şer ortaklarının yanında yer aldık. Allah sonumuzu hayırlı etsin…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.