Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

TÜRKİYE’DE ADALET VAR MI, YOK MU!!!

Zannedilir ki ADALET denilen mefhum hırsızı, dolandırıcıyı, uyuşturucu ticareti yapanı, uyuşturucu kullananı, kumar oynatanı, kumar oynayanı, adam öldüreni, yaralayanı, ırza geçeni, cinsel istismarda bulunanı, kadınlara şiddet uygulayanı, kavgada birilerini darp edeni ve benzeri olumsuzlukları bertaraf etmek için konulmuş hükümlerdir. Elbette bunlar da var ama bunlar teferruat hükmündedir. GELİN, GERÇEK BİR ADALETTE ASIL ARANMASI GEREKEN KONULARDAN BAZILARINI SIRALAYALIM:

*Siyasal güçlerini kullanarak devletin kurum ve kuruluşlarına tebelleş olan, milli varlıkları talan eden, ormanları, yeşil alanları yağmalayan, ihalelerde yolsuzluk, vurgun ve talan yapanların varlıkları adalete vurulan en büyük darbedir. Bu gibiler, bir kişinin, bir zümrenin veya bir bölgenin değil, bütün ülke insanlarının haklarına aleni bir şekilde tecavüz etmektedirler. Bundan büyük adaletsizlik mi olur!

*İşsizlik başını almış gidiyorken, devlet kurum ve kuruluşları için yapılan sözde sınavlarda kazanmaları gerekenleri mülakat sistemiyle eleyerek kazandırmamak, yandaşları, candaşları işe almak da en büyük adaletsizliklerden biridir. Sebebi açık, İşe girmek hakkını elinden aldığınız kişi dolayısıyla belki de hayatı boyunca İŞSİZ BIRAKILARAK maaş almaktan mahrum edilirken, hakketmeyen kişiye ömür boyu maaş vereceksiniz. Yani, düşünüldüğünde bu durum, ömür boyu sürecek bir adaletsizliktir.

*Devletin belli makamlarına ehil olmayanları getirmek de, en büyük adaletsizliklerden biridir. Ehil olmayan kişinin, yasalardan aldığı yetkilerini kullanırken yaptığı tüm icraatlarında işlediği hatalarda, günahlarda o kişiyi lâyık olmadığı makama atayan kişilerin de payı vardır. İş ehline verilse, hatalar, yanlışlıklar olmayacaktı, olsa bile minimum düzeyde kalacaktı.

*Özellikle hâkim, savcı, vali, büyükelçi, müsteşar, genel müdür, rektör, kaymakam gibi üst düzey atamalarda liyakatsizlere görev vermek adaletsizliğin daniskasıdır. Bu üst düzey bürokratların bütün yanlış icraatlarından, onları atayanların da sorumlulukları vardır.

*Devletin resmi kurum ve kuruluşlarına ait ihaleleri iş bilir müteahhitlere değil de, yandaşlara vermekten dolayı, Devletin uğratıldığı zararlarda, o atamada sorumlulukları olanların payı vardır.

*Bu ülkede asgari ücretle çalışmaya takla atacak milyonlarca üniversite mezunu genç işsiz varken, birilerine çeşitli unvanlar adı altında 5-10 yüksek maaş ödemek de adaletsizliğin en belirgin örneklerindendir.

*Kısacası, sosyal devletin niteliklerine uymayan bütün icraatlar ADALETSİZLİKTİR.

Daha sıralanabilecek çok örnekler var ama sadece bu üç-beş maddeyi zihinlerinizde sorgulayarak (TÜRKİYE’DE ADALET VAR MI, YOK MU) SORUSUNUN CEVABINI SİZ KENDİ KENDİNİZE VERİNİZ.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER