REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TÜRKİYE’DE,  AVUKATLAR VAR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TÜRKİYE’DE,  AVUKATLAR VAR!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
3 views
05 Nisan 2018 - 14:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye’de 5 Nisan günleri (AVUKATLAR GÜNÜ) olarak kutlanır. Cumhuriyetin İlanının ardından ilk defa en geniş katılımıyla 3 Ocak 1934 de İzmir’de gerçekleştirilen “Türkiye Avukatlar Birliği” toplantısında, 5 Nisan tarihinin (Avukatlar Günü) olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.  Yapılan Türkiye Avukatlar Birliği toplantısına katılım sağlayan baro başkanları ve temsilcileri ile tüm baroların tek bir çatı altında toplanmaları fikri benimsenmişti.

5 Nisan 1958 tarihinde İzmir Ticaret Odası toplantı salonunda düzenlenen 2 günlük toplantının sonrasında “Barolar Birliği’nin” kuruluş çalışmalarına başlanmış, bunlarla beraber gerçekleştirilen görüşmeler neticesinde tesadüf eden tarihler öneri olarak sunularak 5 Nisan ”Avukatlar Günü” olarak adlandırılmıştır.

Türkiye’de Avukatlar Gününün 5 Nisan’da kutlanmasının asıl esprisi ise bundan da çok daha eski tarihlere dayanır. Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN 5 Nisan 1923 günü Ankara barosunu açmış ve adaleti Türk avukatlarına emanet ederek, bu günü de avukatlar bayramı ilan etmişti.

Avukatlar, hukukun olmazsa olmazları hükmündedirler. Birçok Avukatlar tanırız ki, kendilerini adeta hukuka adamışlardır. Haksızlıklarla mücadele etmeyi görev bilmişlerdir. Baroların yaptıkları olumlu işlerden biri de Avukat tutmaya gücü olmayanlara ücretsiz avukat desteği vermeleridir.

Türkiye genelindeki barolara baktığımızda ülkenin siyasi davalarına müdahil olmak açısından gerçekten yürekli bir tavır sergilediklerini görürüz. Türkiye Barolar Başkanı Metin Feyzioğlu, İstanbul eski Baro Başkanı Ümit Kocasakal ve dava arkadaşları bu milletin siyasi davalarına gerçekten sahipleniyor, her türlü zorluklara karşı mücadelelerini aktif bir şekilde sürdürüyorlar.

Türkiye Barolar Birliği, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Mersin Baroları bir çok davalara müdahil olarak siyasi davalarda sözün tam anlamıyla “Türkiye’de Avukatlar var!” deyimini söylettiler.

Yargının üç saç ayağı vardır. İddia Makamı (Savcılık), Hâkimler heyeti (Mahkeme) ve savunma (Avukat) Bu üçünün olmadığı mahkemeler, mahkeme olmaktan çıkarlar.

Savcılık Makamının, sadece suçluyu cezalandırmayı amaçlayan makam olduğu gibi yanlış bir kanı vardır. Oysa tam bunun tersine, savcılık makamı, suçlunun aleyhindeki delilleri toplamak kadar, onun lehine olan kanıtları da toplayarak mahkemeye sunar ve gösterdiği kanıtlar çerçevesinde mahkûmiyet talep etmek yanında, beraat de talep edebilir.

Avukatların işi ise, müvekkillerinin lehine karar çıkartmak için, mümkün mertebe lehte olan delilleri ortaya koymaktır. Hukuk sisteminde Savcıların ve hâkimlerin maaşlarını Devlet öder. Avukatlar ise gelirlerini davalarını yükümlendikleri şahıslardan sağlarlar. Elbette, bu onların en doğal haklarıdır.

Amma, zaman – zaman toplumla malolan davaları sahiplenerek, gerçekten inandıkları için davalara hiç ücret almadan ve hatta masraflarını ceplerinden ödeyen avukatlar da hep olmuştur. Onlar, kendilerine bir talep olmasını beklemeden, davalara kendiliklerinden giderler. Türk Ordusuna karşı açılan KUMPAS DAVALARDA böyle durumlar yaşandı. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere birçok barolardan avukatlar,  hem müdahil oldular, hem de duruşmaları izlediler.

Toplumsal sorunlara hassasiyet gösteren böyle avukatların olması milletimize haklı olarak “Türkiye’de Avukatlar var” deyimini söyletmektedir.

Tüm avukatlarımızın AVUKATLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.