Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

TÜRKİYE’DE, TEDAVİ PARASIZ MI!

Bu yıl TIP BAYRAMINA, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, ekonomik şartlar yüzünden yurt dışına gitmek isteyen doktorlar için (GİDERLERSE GİTSİNLER) sözlerini sarfettiği ortam içinde gireceğiz. Bu cümlenin tamlamasının edebiyat literatürümüzde (CEHENNEME KADAR YOLLARI VAR) deyimini anımsattığını daha önce belirtmiştik.

14 Mart Tıp Bayramı kutlamaları etkinlikleri çerçevesinde akıllara düşen bir istifham da sosyal devlet olmanın gereği, Türkiye’de tedavinin (sağlık hizmetlerinin) parasız olup olmadığıdır. Uygulamalardan çıkardığımız sonuca göre sağlık hizmetlerinin parasız olduğu sözün tam anlamıyla yalandır! Kim ne derse desin, kim aksini iddia ederse etsin, parası olmayan artık muayene ve tedavi olamıyor, muayene ve tedavi olsa dahi yazılan reçetedeki ilaçlarını alamıyor!

Bu arada, bir anımsatma daha yapalım. SMA hastaları bu ülkenin vatandaşları değil mi. Devlet tedavilerini neden yüklenmiyor da, biçâre kalan aileler için bağış kampanyaları açmak zarureti doğuyor. Hani, vatandaşların tedavileri devletin uhdesindeydi.

Bu ülkenin emeklilerinin gördükleri sağlık hizmetleri karşısında haberleri olmadan maaşlarından kesinti yapılırken, aktif işçi ve memurlar kesintileri peşin ödemektedirler.

Aldığınız reçetede yazılı her kalem ilaç için katkı payı ödüyorsunuz. Bir de eş değer ilaçlar hikâyesi var! Doktorunuz size bir ilaç yazmış. Onun sözde eş değeri olan bir ilaç varsa, eczacı onu verecek veya iki ilaç arasındaki fiyat farkını ödemek zorundasınız. Tabii, ilaçların tertibi aynıysa ve eş değerse, biri diğerinden neden daha pahalı! Bunu sorgulamak lâzım. Emekliyseniz reçete tutarının yüzde 10’u, aktif çalışıyorsanız yüzde 20’si katkı payı olarak maaşınızdan kesilecek. Emekli maaşınızı aldığınız zaman bazı aylar 100-200 TL hatta daha fazla eksik para aldığınız olmuştur. Sosyal Güvenlik Kurumuna gidip, sebebini sorduğunuzda, ilaç ve tedavi masrafı olarak kesildiğini göreceksiniz. Yapabileceğiniz bir şey yok!

Bir hafta içinde aynı branşta ikinci defa muayene olmak ihtiyacını hissederseniz, muayene ücretiniz artmakta. Dikkatli olun bir hafta içinde sakın ola aynı hastalık için müracaat etmeyin!

Emekli olarak maaş aldığınızda, maaşınızda büyük bir eksilme varsa, sebebi sizin veya bakmakla yükümlü olduğunuz aile fertlerinin o ay içinde muayene ve tedavi olmalarından kaynaklanmaktadır, bundan hiç şüpheniz olmasın.

Peki devletin emeklisi, işçisi, memuru sağlık giderleri için bu kadar katkı payı öderken, milletvekilleri katkı payı ödüyorlar mı, elbette ki hayır! Bu ne biçim iştir, bu ne biçim adalettir. Ayda 30 bin TL’nin üzerinde maaş ve harcırah alan milletvekilleri, muayene ve tedavi olurken katkı payı ödemiyorlar ama asgari ücretli işçiden katkı payı alınıyor, bu mu eşitlik, bu mu adalet!

Maalesef, Türkiye’de sağlık hizmetlerini almak, artık paralı hale dönüşmüş bulunmaktadır. İşçi, emekli, memur olmanız bu gerçeği değiştirmez. Çünkü ilâç ve muayene ücretlerinden katkı payı alınmaktadır. Öyle ki, bu yüzden hasta oldukları halde, tedavilerini aksatanlar, ilâçlarını alamayanlar var. Parası olan hastalar, bütün tıbbi imkânlardan paraları ölçüsünde yararlanırken, parası olmayanlar, kaderleriyle baş başa bırakılmışlardır!

Gelelim, sağlık personellerinin durumlarına. Başta doktorlar olmak üzere, sağlık personellerinin de durumlarından memnun olmadıkları, gerçekleştirdikleri eylemlerden anlaşılmaktadır. Kazançlarının yetmediğini belirten doktorlar, tam gün yasasına ve performans sistemine karşı tepkilerini dile getirmektedirler.

İşin gerçeğini söylemek gerekirse, en uzun ve en zor tahsil sürecinden geçen doktorlardır. Pratisyen hekim olmak için 6 yıllık fakülte hayatları vardır. Hele, mütehassıs olacakların ihtisasın branşına göre asgari 4 yıl daha okumaları gerekmektedir. Tabii, tıp fakültelerini ve ihtisas sınavlarını kazanabilmenin zorlukları ortada. Yani, en basit mütehassıs hekim, liseden sonra, asgari 10 yıl süreyle okul okur. Hem de, gerçekten çok zor şartlar içinde. Hele, bir de öğretim görevlisi olmağa kalkışacak olurlarsa, doçent, profesör unvanını alıncaya kadar oku babam oku!

Yani, mütehassıs hekimlerin ve özellikle öğretim görevlilerinin sürekli okumak mecburiyetinde olduğu gerçeğini kabullenmeliyiz. Hatta tahsillerini tamamladıktan sonra da! Çünkü tıp, sürekli değişimlere uğrayan bir bilim dalıdır. Her gün yeni keşifler, yeni tedavi metotları, yeni ilâçlar bulunmaktadır. İyi doktor olabilmenin bir şartı da, yeni buluşları sürekli takip etmekten geçer. Anlayacağınız, en iyi doktorlar, her zaman için öğrenci olmayı göze alanlardır. Tabii, bunca zahmetli olan bu meslek mensuplarının kazançlarının da yüksek olmasını yadırgamamak lâzım.

Ancak, işi bir de şu açıdan değerlendirelim. Bir doktor, ihtisasını yapıncaya kadar bu ülkeye ne kadara mal olmaktadır. Devlet okullarında okuduğuna göre, okuması için harcanan paralar, Devletin bütçesinden, dolayısıyla vatandaşların vergilerinden çıkmış değil mi. Yani, konuyu iki taraflı düşündüğünüzde doktorlar da, hastalar da haklı!

Sonra, bir HİPOKRAT YEMİNİ VAR. Doktorların, aslında kendilerini topluma (hastalarına) adayan vefakâr insanlar olmaları gerekir. İyi doktorlar, hastalarının sağlık sorunlarını ön plânda, para kazanmayı ikinci plânda tutanlardır. Bu ülkede doktor ekonomik olarak rahat olsun amma, hastalar da, parasızlık yüzünden tedavisiz bırakılmasınlar. Devlet de, DELİ DUMRUL MİSÂLİ, HASTALARDAN ARTIK KATKI PAYLARINI ALMAKTAN VAZGEÇSİN…

Mevcut sistem içinde hasta zaten hasta, doktor daha da hasta! Hani bir deyim vardır. “Bir dokun bin ah işit kâse-i fağfurdan” denilir ya! Hasta feryat eder de, doktor (sağlık görevlileri) feryat etmezler mi!

Türkiye’de, sağlık sistemi öyle bir duruma getirildi ki, gerçekten de hastalar kadar, hastalara şifa dağıtmakla görevli sağlık personelleri tedirgindir.

Bilindiği gibi, Sağlık Bakanlığı tarafından getirilmiş olan (Performans) diye bir sistem vardır. Doktorlara, baktıkları hasta sayısına göre ücret ödenmektedir. Bu bir bakıma doktorlara (Hastalara baştan savma bak. Bir hastaya 2-3 dakika bile ayırma! Ne kadar çok hastaya bakarsan, o kadar para!) denilmiş olmaktadır.

Oysa bir doktorun hastasıyla en az 20 dakika ilgilenmesi gerekir. Hele, hastalık önemliyse, teşhis ve tedavisi çok daha uzun süreli olmalıdır. Doktorların durumları bu iken, hastalar iyi muayene ve tedavi olmamak yanında adeta soyulmaktadırlar. Çünkü her muayene başına ücret alınması yanında, ilaç başına ödenen paralar ve eş değer ilaç uygulamasında alınan külliyetli miktarlarda farklar vardır. Hele, özel hastanelere gidenlerin vay hallerine! İşte doktorların mustarip olmaları yanında, hastaların daha da mustarip olmalarının en önemli sebeplerinden biri budur.

Örnek olması açısından olmuş bir vakayı anlatayım. Sırası gelen hasta, muayene olmak için doktorun odasına girmiştir. Doktor, hastayı şöyle bir süzer sonra önündeki reçete kâğıdına bir şeyler yazıp, hastanın eline tutuşturur. Hasta sorar:

-Bu nedir, doktor bey?

Doktor cevap verir:

-Reçeten!

-İyi ama siz bana hiç bakmadınız, (neyin var, şikayetin ne?) diye sormadınız, muayene etmediniz ki!

-Haydi, fazla uzatma, sırada bunca bekleyenler var!

Hasta, büyük bir şaşkınlıkla ve o şaşkınlığın verdiği kızgınlıkla reçeteyi yırtarak, doktorun suratına fırlatır! Araya girenler olmazsa, mahkemelik duruma girecekler!

Evet, günümüz sağlık sisteminde hasta kadar, doktorlar ve diğer sağlık görevlileri de mustarip durumda. Bu bakımdan 14 Mart TIP BAYRAMINI kutlamak, kendi kendimizi aldatmaktan başka bir şey olmaz. Sosyal devlet olmanın gereği olarak, hastaların ceplerinden elini çekmesi gereken devlet, doktorlara ve sağlık personellerine de haklarını vermek konusunda gerekli yasaları bir an evvel çıkarmalıdır. 14 Mart sözde tıp bayramında bizim hastalar ve sağlık personelleriyle ilgili en samimi dileğimiz işte budur!

Her ne kadar, sağlıkta reformlar, atılımlar yapıldığı öne sürülse bile, bütün bunların aslı astarı yoktur. Parası olmayanın gerçek anlamda sağlık hizmeti görme şansı bulunmamaktadır. Bu iş “PARAYI VEREN, DÜDÜĞÜ ÇALAR!” işine benzemektedir. Hastaysanız veya hastanız varsa, gerçekten tedavi edilmesinin tek yolu paradır. İnsanlar, paraları kadar hizmet alırlar. Nasıl, bir bakkal dükkânına girdiğiniz zaman, paranız veya kredi kartınızın limiti kadar alış-veriş yapabiliyorsanız, sağlık konusunda da durum aynıdır. Paranız kadar hizmet satın alırsınız.

Emeklilerden, Memurlardan, işçilerden ilâçlar için katkı payı alınmasından bu yana, birçok emekli, memur, işçi kendisine verilen reçeteyi dahi almakta tereddüt etmektedir. Çünkü yüzde 20 katkı payını ödemekten âcizdir.

Sağlık hizmetlerinin BEDAVA OLDUĞU İDDİASI TAMAMIYLA VE KOSKOCA BİR YALANDIR. BU ÜLKEDE, İNSANLAR ANCAK PARA ÖDEDİKLERİ ZAMAN GERÇEK ANLAMDA MUAYENE VE TEDAVİ OLABİLMEKTEDİRLER. GERİSİ HİKÂYE…

Yine de, bütün doktorlarımızın 14 Mart Tıp Bayramlarını kutluyoruz.

TAŞLAMA

HASTA FERYAT EDİYOR

DOKTOR FERYAT EDİYOR

14 MART TIP BAYRAMIYMIŞ

TARİHLER BÖYLE DİYOR

MATEM MİDİR BAYRAM MI

ALLAH İÇİN SÖYLEYİN

DOKTOR, HASTADAN HASTA

SEBEBİ NEDİR DEYİN

PARAN VARSA TEDAVİ

OLMAK GAYET KOLAYDIR

PARAN YOKSA TEDAVİ

OLABİLMEN OLAYDIR

HİPOKRAT YEMİNİNİ

UNUTMASIN DOKTORLAR

BİR DE LOKMAN HEKİMİN

OĞLUNA ÖĞÜDÜ VAR

BUDUR İŞİN GERÇEĞİ

PARALIDIR TEDAVİ

ZENGİNLERE VAR ANCAK

RABBİM KORU FAKİRİ

PARALI OLDU ARTIK

TEDAVİLER İNANIN

EMEKLİLER, MEMURLAR

VE İŞÇİLER UYANIN

PARAN YOKSA GİT GEBER

DENİLİYOR İNSANA

PARASIZ OLAN ÖLSÜN

GERÇEK BU İNAN BANA

TIP BAYRAMI DEĞİL BU

TIP MATEMİ OLMALI

ZENGİNE TEDAVİ VAR

FAKİRLER NE YAPMALI

ÇANAKKALE’DE ŞEHİT

DÜŞEN TIBBİYELİLER

GİBİ ŞEHİT SAYILIR

VİRÜSLE CAN VERENLER

HALKIN SAĞLIĞI İÇİN

HEKİM VERİYORSA CAN

(ŞEHİT) DENİLİR ONA

ŞÜPHEN OLMASIN BUNDAN

İYİ Kİ DOKTORLAR VAR,

SAĞLIK İNSANLARI VAR

HALİMİZ NE OLURDU,

ONLAR DA OLMASALAR

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER