REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TÜRKİYE’NİN KONUŞTUĞU KAHRAMAN BİNBAŞI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TÜRKİYE’NİN KONUŞTUĞU KAHRAMAN BİNBAŞI
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
18 views
20 Mart 2018 - 15:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Türkiye, birkaç günden beri bir Kahramanı konuşuyor. Bu kahraman, Zeytin Dalı harekâtında bugüne kadar şehit düşen en üst düzeydeki askerdir. Bu kahraman, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’nin Afrin bölgesinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekâtı’nda 15 Mart’ta yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede şehit düşen Piyade Binbaşı Mithat Dunca’dan başkası değildir.
Kahraman Binbaşıyı son olarak 6 Şubat 2018 günü Siirt Havalimanı’ndaki uğurlama töreninde görmüş ve mübarek elini sıkmak şerefine ulaşmıştım. Ne var ki, o anıyı ölümsüzleştirecek bir fotoğraf çekmek nasip olmadı. 3. Komando Tugayından tam 1100 Mehmetçik Afrin’e uğurlanıyordu. Şahadet mertebesinin kime nasip olacağını kim bilebilirdi ki.
Evet, 6 Şubat günü Siirt Hava Alanından uğurladığımız 3. Komando Tugayımızın Mehmetçikleri arasında Kahraman Binbaşı Mithat Dunca da vardı. Medyaya düşen haberlerden ve görsellerden sonra, Eşiyle vedalaşma anı gözlerimin önüne geldi. O mübarek eli sıktığımı, haberleri okuduktan ve görsellere baktıktan sonra anımsadım.
Yine medyaya düşen haberlerden öğreniyoruz ki, Afrin Meydanına Şanlı Bayrağımızı ilk diken kahramanlar Siirt Hava Alanından uğurladığımız 3. Komando Tugayının Mehmetçikleriydi. Zeytin Dalı harekâtına katılan o kahramanlardan Binbaşı Mithat Dunca 15 Mart günü aldığı derin yaradan kurtulamayarak 17 Mart 2018 günü yattığı hastanede şehit düşmüştü. Zeytin Dalı Harekâtının 58. Gününde (18 Mart 2018 günü) Kahraman Mehmetçikler Afrin’e girmişlerdi ama bu zafer anını yaşamak Binbaşı Mithat Dunca’ya nasip olmamıştı. Ancak, Şehitlerin ölümsüz oldukları bilinciyle Kahraman Binbaşı Dunca’nın aziz ruhunun Kahraman Mehmetçiklerimizin Afrin’e girdiklerini hissettiğine yürekten inanıyoruz.
15 Mart günü teröristlerin güdümlü füze saldırısında yaralanan Binbaşı Dunca’nın yanı sıra Tabur Komutanı Yarbay da yaralanmıştı.
Şehit olmasından sonra Binbaşı Mithat Dunca’nın hayat hikâyesi de gündeme geldi. Özellikle Terör Uzmanı Abdullah Ağar’ın yazdıkları kamuoyunda büyük ses getirdi. Kahraman Şehidimizin hayat hikâyesi gerçekten yürek dağlayıcıydı ve acılarımıza acı kattı. Dunca’nın astsubaylıktan gelme olduğu, zorluklar ve yokluklar içinde büyük bir azimle çalışarak, çabalayarak önce subay, sonra da Özel Kuvvetlerde tim komutanı olduğu, ömrünü dağlarda, çöllerde geçirdiği, Yıllarca Özel kuvvetlerde, sonra Eğirdir’de. çıkmadığı dağ, inmediği vadi, terörün yuvalandığı yuvalanabileceği girmediği yatak, çatak, batak, meskun mahal kalmadığı ve son olarak Siirt Komando Tugayında harekât subaylığı yaptığı anlatılmaktaydı.
Evet, 18 Mart’ta Şanlı Türk bayrağını yürekten gelen bir Komando andıyla Afrin Meydanına diken de 3. Komando Tugayı’nın KAHRAMAN TABURU ve o taburun GAZİ KOMUTANIYDI.
Zeytin Dalı Harekâtı’nda yaralanan ve Afrin alınmadan bir gün önce şehit olan Piyade Binbaşı Mithat Dunca (43), Eskişehir’de düzenlenen törenle ebedi istirahatgahına uğurlanırken, eşi Lütfiye Dunca ve kızı Zeynep Naz Dunca büyük bir vakarla ve şehit ailesi olmanın gururuyla hazır bulunmuş, kızı Zeyno, babasının kepini başına takıp annesi ile birlikte babasını selamlamıştı.
Bu arada, Afrin Şehidi Kahraman Binbaşı Dunca’nın bir vasiyeti ortaya çıktı. Vasiyeti de yaşam öyküsü kadar ibret dolu ve duygu yüklü. Kahraman Binbaşı en yakın arkadaşına yaptığı vasiyetinde şehit olması durumunda Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalması için can verdiğinin bilinmesini istemekte, eşi ve kızıyla beraber yaptıkları tatil planlarının ertelememelerini istemekte.
Arkadaşına 18 Şubat’ta gönderdiği telefon mesajında, “Hacı ne yapıyorsun? Biz içeri giriyoruz. Sağ salim geri dönersek eğer bu mesaj sende kalsın ama olur da şehitlik rütbesi nasip olursa bu sana vasiyetim olsun.” ifadelerini kullanan şehit binbaşı, şu vasiyette bulunmuş:
“- Zeynep Naz ve yengen sana emanet her şeyiyle. TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET PAYİDAR KALSIN DİYE CAN VERDİM BİLSİN VE HAKKINI HELAL ETSİN
– Yengen nereye isterse oraya defnetsin ve hakkını helal etsin, çok kahrımı çekti biliyorsun. Ama benim gönlümden geçen Eskişehir Vişnelik Hava Şehitliği ya da Ankara Cebeci Şehitliği İhsan Yüzbaşının yanıbaşı.
-Zeynoma da anlat, ben onlar gelecekte bu meselelerle uğraşmasınlar, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalsın diye can verdim bilsin ve hakkını helal etsin.
– Yengen ile Zeynom planlarımızı ertelemesin, önce Karadeniz turu, sonra Kıbrıs, sonra da Recepler oradayken yurt dışı turlarını mutlaka yapsınlar.
– Herkese söyle. Annem, abim ve özellikle de babam hakkını helal etsin. Verilecek tazminatın bir kısmı ile sağlıkları el verirse annem ile babamı hacca gönderin.
– Arkamdan kesinlikle ve kesinlikle kimse para tartışmasına girmesin. İsmail Kartal’a olan borçlarım unutulmasın yeni aldığım arsadan dolayı.
– Söyle, Es Es bu sene Süper Lig’e çıkarsa mezarımı ziyaret etsinler. Erkan Zengin ve diğerleri.
– Son olarak, şehit olmak nasip olursa inşallah şefaat edeceğim üçüncü kişi de sensin bunu da bil (Zeynom, Yengen, Sen………….)”
Altını çizerek anımsatalım ki, Kahraman Şehit Binbaşı Mithat Dunca’nın vasiyetini yerine getirmek, sadece ailesinin değil, ilelebet payidar kalması için uğruna can verdiği Türkiye Cumhuriyetini yönetenlerin de sorumluluklarıdır.
Ruhun şad, mekânın cennet olsun, Kahraman Binbaşım…

TAŞLAMALAR
BUGÜN NEVRUZ BAYRAMI
(NEVRUZETE PİROZ BE)
ARAPÇA’DAN (IMBAROK)
(KUTLU OLSUN)U TÜRKÇE

NEVRUZ BAHAR BAYRAMI
YIKMAK, DÖKMEK HİÇ DEĞİL
NE DAHHAK KALDI ARTIK
NE DE KAWA KALDI BİL

DAHHAK OLURSA ELBET
KAWA DAHİ OLACAK
ESATİRİL EVVELİN
BU SÖYLEMLER BİL ANCAK

İYİ İLE KÖTÜLER
HER ZAMAN YARIŞMAKTA
YARIŞACAKLAR ELBET
DÜNYA VAROLDUKÇA DA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.