REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TÜRKİYE’NİN  UCUZ  BİR BÖLGESİNDEYİZ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TÜRKİYE’NİN  UCUZ  BİR BÖLGESİNDEYİZ
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
8 views
19 Mart 2018 - 12:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt’in eksi yönlerini, olumsuz taraflarını her zaman dile getiririz. Hatta bazılarımız sanki  bundan zevk bile alıyor gibi görüntü veriyorlar. Elbette ilimizin eksik yönlerini araştıralım ve dillendirelim, bunların düzeltilmesini için çaba harcayalım. Ama bunu yaparken de güzel taraflarını da göz ardı etmeyelim. Tıpkı burada daha ucuza yaşayabildiğimiz gibi.

Türkiye İstatistik Kurumu 2017 verilerini ele alarak bölgelere göre bir fiyat araştırması yaptı. Belli hizmetleri içeren paketler üzerinde yapılan araştırmada ortalama fiyatlar 100 puan olarak kabul edildi ve elde edilen rakam bunun üzerindeyse o bölge pahalı, altında ise o bölge ucuz olarak kabul edildi.

Gıda ve alkolsüz içecekler, eğitim, ulaşım, konut ve benzeri on ayrı paket halinde yapılan araştırmanın sonucuna göre İstanbul’u içeren TRC 10 bölgesi genel anlamda, ülkemizin en pahalı bölgesi olarak ortaya çıktı. En düşük, yani fiyatların en ucuz olduğu bölge TRA 2 bölgesi olarak tanımlanan Ağrı, Ardahan, Kars ve Iğdır bölgesi oldu. Bu bölgeyi TRC 3 bölgesi olarak adlandırılan aralarında Siirt’in de bulunduğu Mardin, Şırnak ve Batman illerini kapsayan  bölge oluşturdu.

Paketlerin bazılarında bölgemiz ve ülkemizin en ucuz bölgesi olarak belirlendi. Üç pakette bölgemiz Türkiye’nin en ucuz bölgesi olarak belirlendi. Örneğin konutta Türkiye’nin en ucuz bölgesi bizim de içinde bulunduğumuz bölgedir. Bu alanda Türkiye ortalamasına göre yaklaşık % 15 oranında daha az bir ödeme yapıyoruz. Yani daha ucuza ev alıyor veya kiralıyoruz.

Yine aynı şekilde sağlık sektöründe de en ucuz hizmeti biz alıyoruz. Sağlık hizmetlerinden Türkiye ortalamasına göre %27 oranında daha ucuz bir bedelle yararlanabiliyoruz. Bu oran hiçte küçümsenmeyecek bir orandır. Üstelik sağlıkta hizmete diğer bölgelere göre çok daha rahat olan erişebilirlilikte cabası. Sağlıkta hizmete daha kolay ve daha ucuza ulaşabiliyoruz.

Yine Türkiye ortalamasına göre daha ucuza yararlandığımız bir diğer paket eğlence ve ana kültür paketidir. Bu alandaki hizmetlere Türkiye ortalamasına göre yaklaşık % 6 oranında düşük bir ödeme ile ulaşabiliyoruz. Biliyorum burada birçok kişi bu bölgede bu alanda verilen hizmetler çok sınırlı diye düşünüyordur. Onlarda haklı ama, bu araştırma bu hizmetleri içeriyor.

Ne dersiniz? Siirt’i sevmekten vazgeçmeyelim değil mi?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.