REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

TUZU KOKUTMAYALIM!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
TUZU KOKUTMAYALIM!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
7 views
03 Nisan 2018 - 14:41
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir ülkede demokrasiyi katledecek en önemli husus, adaletin siyasallaşmasıdır. Adaletin siyasallaştığı yerde, hukuk kalmaz, bütün değerler alt-üst olur. Bu bakımdan adaleti mümkün mertebe siyasetten uzak tutmak gerekir.

Adaleti, siyasetten uzak tutmanın tek yolu, bağımsız ve bağlantısız olmasıdır. Adalet Bakanlığına bağlı bir hukuk sistemi, daha baştan bağlantılı hale getirilmiş demektir.

Hukukun bütün kurum ve kuruluşlarının özerk olmaları, kendi terfi, tayin ve atamalarını kendi içlerinde gerçekleştirmeleri esastır. Siyasallaşan hukuk, hukuk olmaktan çıkar, GUGUK olur.

Türkiye’de hukukun işlerliğinin ne derece sağlıklı olduğu, Anayasa Mahkemesi ile HSK’nın tutum ve davranışlarıyla ortaya çıkmıştır. Sadece bu iki kurumu dikkatlice incelerseniz, Türkiye’deki hukuk sisteminin nasıl işlediğine daha kolay karar vereceksiniz!

Bir yerde adalet varsa, demokrasi de var demektir. Adalet olmayan yerde, demokrasinin olması muhaldir. Demokrasi ve hukuk birbirlerinin tamamlayıcısıdır. Ne kadar hukuk, o kadar demokrasi! Ne kadar demokrasi, o kadar hukuk!

(Adalet, mülkün temelidir) özdeyişini unutmamak lâzım. Adalet olmazsa, mülk de ayağınızın altından kayar gider. Adalet, tuz hükmündedir. Bu tuzun her türlü tahribattan, rutubetten ve nemden korunması gereklidir. Yoksa, tuz koktu mu, kokmayan hiçbir şey kalmaz. Aman ha aman, tuzu kokutmayalım!

ANEKDOT

 (Balık baştan kokar) şeklinde bir deyimimiz vardır. Bu deyimin bir de anekdotu. Öyle anlatılır ki, Bektaşi’nin biri, balık almak için balıkçı tezgâhının önündü durmuş, eline aldığı balığın kuyruğunu koklamaya başlamış. Balıkçı:

-Beybaba, balık hiç kuyruğundan koklanır mı. Koklayacaksan, başından kokla diyecek olmuş.

Bektaşi cevap vermiş:

-Öyle oğlum, (balık baştan kokar) bilirim amma, tezgâhındaki balıkların başlarından koktuğu zaten belli de, koku, kuyruklarına kadar inmiş mi diye merak ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.