Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

ÜÇ AYLAR VE REGAİP KANDİLİ

İslami literatürde (ÜÇ AYLAR) olarak tanımlanan Recep, Şaban ve Ramazan aylarını idrak ediyoruz. Bilindiği gibi, bu ayların ilki Receb-i şeriftir. Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) bir hadis-i şeriflerinde  “Recep Allah’ın büyük ayıdır. Hiçbir ay hürmet ve fazilette bu aya ulaşamaz. Bu ayda kâfirlerle savaş haramdır. Şunu bilin ki Recep Allah’ın, Şaban benim ve Ramazan ümmetimin ayıdır. Kim Recep ayının bir gününü oruç tutarsa, Allah’ın rızasını kazanmış olur. Allah’ın gazabı ondan uzaklaşır ve cehennem kapılarından birisi onun yüzüne kapanır” buyurmuşlardır.

Üç ayların önemi Kur’an-ı Kerimin ayetleri ve hadis-i şeriflerle sabittir. Recep ayı hürmet edilmesi gereken dört kıymetli aydan birisidir. Kur’an-ı Kerimde mealen şöyle buyrulur:

 (Allah’ın, gökleri ve yeri yarattığı günden beri, ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü, haram olan aylardır.)

Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED (O’na al ve ashabına salat ve selâm olsun) Recep ayına çok değer verirlerdi ve “Ya Rabbi, Recep ve Şabanı bizler için mübarek kıl ve bizi Ramazana eriştir” diye dua ederlerdi.

Yine hadis-i şeriflerde buyruldu ki: (Haram aylar, Recep, Zilkade, Zilhicce ve Muharremdir.)

(Haram aylarda Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri oruç tutana iki yıllık ibadet sevabı yazılır.)

(Haram aylarda bir gün oruç tutup bir gün yemek çok faziletlidir.) Ramazan ayı dışında yılın geri kalan günlerinde bir gün oruç tutup, bir gün bırakmaya (DAVUD’İ ORUÇ) denilir. Çünkü Hazret-i Davut  Ramazan dışında yılın geri kalan günlerinde bir gün oruç tutar, bir gün bırakırdı. Bu tür oruç, devamlı oruçtan daha zordur. Oruç devamlı tutulursa, alışkanlık haline gelir.

Dinimizce mübarek kabul edilen beş gece vardır. Bunlar Kadir, Mevlit, Regaip, Miraç ve Beraat Kandilleri olarak tanımlanırlar. İşte, bu mübarek gecelerden olan REGAİP KANDİLİ, Recep ayının ilk Perşembe gününü Cuma’ya bağlayan gecedir.

Her Cuma gecesi kıymetlidir. İki kıymetli gece bir araya gelince, daha da kıymetli olur. YÜCE ALLAH (Celle Celelühü) bu gecede, mümin kullarına, ragibetler, yani ihsanlar, ikramlar yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Bu gece yapılan dua reddedilmez. Bu gecede kılınan namaz, verilen sadaka, gündüzünde tutulan oruca sayısız sevaplar verilir.

Bu geceye özel bir namaz yoktur. Kazası olan, kaza kılar, olmayan sünnet namazlarıyla geceyi ihya eder. REGAİB gecesini ibadetle geçirmek nafile namaz kılmak, Kur’an-ı kerim okumak, tesbihat yapmak, samimi bir hal ile tövbe ve istiğfar etmek gerekir.

“REGAİP” Arapça kökenli bir kelime olup. “RAĞBET EDİLEN – RAĞBET EDİLMESİ GEREKEN” anlamlarına gelir. Geceye, rağbet etmek nasıl olur diye sual edilecek olursa, İslâmi lügat ile buna  “GECEYİ İHYA ETMEK” de diyebiliriz. Akşam ve Yatsı namazlarından sonra, uyuyup, gecenin bir vaktinde kalkarak abdest alır, en az iki rekat TEHECCÜT NAMAZI KILAR, KUR’AN-I KERİMİN bildiğiniz birkaç süre-i celilesini okursanız, dua ve tefekkür ederseniz, geceyi İHYA ETMİŞ olursunuz.

Şimdi, din adamları kızabilirler amma, gerçeği söylemek gerekirse, KANDİL GECELERİNDE, MEVLİD-İ ŞERİFLER OKUMAK, OKUTMAK, DİNLEMEK HAŞA NE FARZDIR, NE SÜNNETTİR, GERÇEK ANLAMDA “BİDATTİR.”

Yani, İslâm dininin özünde olmadığı halde, bilahare ortaya çıkarılan bir uygulamadır. Amma, İKİ TÜRLÜ BİDAT VARDIR. BUNLARDAN BİRİ MEKRUH OLAN (YAPILMASI UYGUN OLMAYAN) BİDATLERDİR. İKİNCİSİ İSE MENDUP OLAN (YAPILMASI SEVAPLARA YOL AÇABİLECEK) BİDATLERDİR Kİ BUNLARA (BİDAT-I HASENE) DENİLİR.  Biz, Mevlit-i şeriflerin okunmasını, okutulmasını, dinlenmesini de, İslâmi kuralları çerçevesinde “BİDAT-I HASENE” olarak değerlendirebiliriz.

Ancak, samimiyetle söylüyorum,  MEVLİD-İ ŞERİF OKUSANIZ, OKUMASANIZ; DİNLESENİZ, DİNLEMESENİZ BİLE, yukarıda belirttiğim gibi, yatsı namazını kıldıktan ve yattıktan sonra, imsak öncesinde kalkar, iki rekat teheccüt namazı kılar, bildiğiniz birkaç süreyi okur, dua ederseniz, REGAİP KANDİLİNİ İHYA AÇISINDAN ÇOK DAHA KAZANÇLI ÇIKARSINIZ.

Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED’İN (O’na al ve ashabına salat ve selam olsun) Recep ayının ve Regaip Kandilinin faziletiyle ilgili bazı Hadis-i şeriflerini sunarak gecenin önemine bu açıdan da vurgu yapalım:

*(Receb ayında Allah’a çok istiğfar edin; çünkü Allahü teâlâ Receb ayının her vaktinde Cehennemden azat ettiği kulları vardır. Ayrıca Cennette öyle köşkleri vardır ki, ancak Receb ayında oruç tutanlar girer.)

*(Allahü teâlâ, Receb ayında oruç tutanları mağfiret eder.)

*(Receb-i şerifin bir gün başında, bir gün ortasında ve bir gün de sonunda oruç tutana, Receb’in hepsini tutmuş gibi sevap verilir.)

*(Ramazan ayı dışında Allah rızası için bir gün oruç tutan, iyi bir yarış atının bir asırda alacağı mesafe kadar Cehennemden uzaklaşır.)

*(Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Regaib gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gecesi.)

*(Receb büyük bir aydır. Allahü teâlâ bu ayda hasenatı kat kat eder. Receb ayında bir gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. 7 gün oruç tutana, Cehennem kapıları kapanır. 8 gün oruç tutana Cennetin 8 kapısı açılır. On gün oruç tutana, Allahü teâlâ istediğini verir. 15 gün oruç tutana, bir münadi, “Geçmiş günahların affoldu” der. Receb ayında Allahü teâlâ Nuh aleyhisselamı gemiye bindirdi ve o da, Receb ayını oruçlu geçirdi. Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti.)

*(Receb ayında, takva üzere bir gün oruç tutana, oruç tutulan günler dile gelip “Ya Rabbi onu mağfiret et” derler.)

*(Receb’in ilk Cuma gecesini [Regaib gecesini] ihya edene, kabir azabı yapılmaz. Duaları kabul edilir. Yalnız, yedi kimsenin duası kabul olmaz: Faizci, Müslümanları aşağı gören, ana babasına eziyet eden, Müslüman olan ve dinin emirlerine uyan kocasını dinlemeyen kadın, çalgıcı, livata ve zina eden, beş vakit namazı kılmayan.) [Bunlar, bu günahlardan vazgeçmedikçe, tövbe etmedikçe, duaları kabul olmaz.]

Receb ayında yapılan dua kabul edilir, hatalar affedilir. Günah işleyenin cezası da kat kat olur. Mübarek üç ayları sırasıyla idrak edeceğiz. Oruç ibadetinin, sadece Ramazan ayında farz olmasına karşılık biliyoruz ki, birçok Müslüman kardeşlerimiz üç ayın tümünü de oruçlu geçirmektedirler. Bazı kardeşlerimizin ise Recep ve Şaban aylarında Pazartesi ve Perşembe günleri oruç tutmayı itiyat haline getirdiklerini biliyor ve duyuyoruz.

Mübarek üç aylar idrak edilirken, bütün Müslümanlara düşen önemli bir görev vardır. Mazlum Müslüman ülkelerine ve halklarına dua etmek. Öyle ya ABD, AB, İsrail, Rusya ve Çin emperyalizminin pençesi altında inim – inim inleyen Müslüman kardeşlerimiz için hiçbir şey yapamıyorsak, bari dua edelim. Ortadoğu, sözün tam anlamıyla bir ateş çemberi içinde. Dünya’da bugün sadece Müslüman ülkelerin halkları emperyalizmin pençesi altında inim inim inletilmektedir. Müslümanlar birbirini öldürüyor, gâvurlar, Müslümanları öldürüyor! Yani, öldürülenler hep Müslümanlar!

Son birkaç yılda yaşananları düşününüz, “ARAP BAHARI” adı altında Müslüman ülkelerin düşürüldüğü durumları süzgeçten geçiriniz. Irak’ta, Mısır’da, Tunus’ta, Libya’da, Suriye’de, hatta bugün için Türkiye’de yaşanan terör olaylarını tahlil ediniz. Emperyalistlerin tuzaklarına düşürülen Müslüman ülkelerde kardeşkanı sebil gibi akmakta. Müslümanlar, birbirlerine düşürülerek petrolleri, yer altı zenginlikleri yağma edilmektedir.

Müslümanlar, gizli bir haçlı savaşıyla karşı karşıya bırakılmışlardır. Büyük Ortadoğu Projesi budur. Ölenler de, öldürülenler de Müslümanlardır. ABD, AB, İsrail ve Rusya Müslümanları birbirlerine düşürmekte ve yağmalamaktadır.

Evet, geliniz Müslüman kardeşlerimiz için hiç olmazsa mübarek üç aylarda dua edelim.

YÜCEALLAH’IN (KAHHAR) adının, Müslüman düşmanlarını kahretmesini dileyelim.

Recep ayını ve bu ay içinde ilk Cuma gecesi (Perşembe gününü, Cuma gününe bağlayan gece) ihya edilecek olan REGAİP KANDİLİNİN başta okuyucularım ve Siirtli Hemşerilerim olmak üzere, Müslüman Milletimize, bütün İslâm âlemine ve tüm insanlığa dostluk, barış ve kardeşlik vesilesi olmasını diliyor, RECEP AYLARINI VE REGAİP KANDİLLERİNİ PEŞİNEN TEBRİK EDİYORUM.

Zaten, duadan başka bir silahımız da kalmadı!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER