REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ÜÇ BABAYİĞİT ÇIKTI MEYDANE, HER ÜÇÜ DE BİRBİRİNDEN MERDANE…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÜÇ BABAYİĞİT ÇIKTI MEYDANE, HER ÜÇÜ DE BİRBİRİNDEN MERDANE…
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
58 views
01 Kasım 2017 - 12:33
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 

Sayın Recep Tayyip Erdoğan daha Başbakanken, yerli otomobil yapacak ‘babayiğit’ler aradığını açıklamıştı. Biz de şakayla karışık bir zamanlar Siirt’te otomobil fabrikası temeli bile attığını anımsatarak şakayla karışık Hemşerimiz Mehmet Fadıl Akgündüz’ü  (JET FADIL) önermiştik.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan belli ki yerli otomobil üretmek konusunda kati kararlı ve sonunda aradığı babayiğitleri de bulmuş. Hem bir değil, tam üç babayiğit!

Yerli otomobili yapacak konsorsiyumda Anadolu Grubu, BMC ve Vestel’in olduğu belirtilmekte. TOBB’un girişimiyle oluşturulan dörtlü konsorsiyumu, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşecek toplantıda açıklayacak. 4’lü konsorsiyumdaki üç ortaktan biri yerli otomotiv şirketi BMC, diğeri Isuzu Motors Limited ve Itochu ortaklığı ile (Anadolu Isuzu) hafif kamyon, kamyonet, otobüs ve pick-up; ANTOR markasıyla motor üreten Anadolu Grubu, bir diğer ortak da yeni nesil araçların en önemli girdisi haline gelen elektronikte Türkiye’nin en önde gelen şirketlerinden Vestel olacak.

Biz, JET FADIL’I önermiştik ama işe bakınız ki, yerli otomobil üretecek ÜÇ BABAYİĞİTTEN BİRİ YİNE SİİRTLİ BİR HEMŞERİMİZ olan ve 2017 Şubat ayı itibariyle BMC’nin sahibi, Es Mali Yatırım ve Danışmanlık’ın başında bulunan İş Adamı Hemşerimiz Ethem Sancak’tır. Yani, üç babayiğitten biri SİİRTLİ!

Bilindiği gibi TMSF’nin elindeyken çalışmaya devam eden BMC; 2014 yılında yapılan ihaleyle Ethem Sancak’a yani Es Mali Yatırım ve Danışmanlık şirketine satılmıştı.

BMC, kamyon, hafriyat araçları, otobüsler; yanı sıra TSK’ya taktik tekerlekli araçlar, zırhlılar, lojistik destek araçları üretiyor. Kamuoyunun en çok bildiği Kirpi’nin üreticisi de olan BMC (British Motor Corporation) 1964’de kurulmuştu. Önce İngiltere’de faaliyete geçen şirket, 2 yıl sonra Türkiye’de üretime başlamış, Nuffield, Leyland, Austin ve Morris markalarıyla traktör, Land Rover cip, Leyland, Morris ve Austin markalarıyla kamyon ve kamyonet imal etmişti.

Günümüzde BMC; otomotiv sektöründeki faaliyetlerine kaldığı yerden devam etmektedir ve Türk sanayisinde yeni bir ivme kazanmanın peşindedir.

Konsorsiyumda yer alacak şirketlerden Anadolu Grubu otomotivde önemli bir şirket. 1960’lı yıllarda kamyonet üretimiyle faaliyetlerine başladı. Isuzu Motors Limited ve Itochu ortaklığı Anadolu Isuzu ile hafif kamyon, kamyonet, otobüs ve pick-up gibi ticari araçların üretim ve pazarlamasını gerçekleştiriyor. Uzun süre Lombardini lisansı altında motor üreten Anadolu Motor, kendi markası Antor’la üretimini sürdürüyor ve bugün İtalya dahil 40’a yakın ülkeye motor ihraç ediyor. Geçtiğimiz aylarda 135 yıllık traktör şirketi İtalyan Argo Tractors ile ortaklık anlaşması imzaladı. Anadolu Landini ismi ile yeni bir şirket kurarak traktör üretimine başlayacak. Landini markasının Türkiye distribütörü olan Anadolu Motor, Argo Tractors ile birlikte 50-75 beygir arası yeni modelleri Türkiye’de üretecek. Kia’nın Türkiye distrübütörü olan grup HONDA Güç Ürünleri, ANTRAC çapa makineleri, denizde ise HONDA MARINE markaları ile iş birliği yapıyor.

4’lü konsorsiyumun diğer ismi Vestel, dünyada tanınan bir teknoloji şirketi. 1994’ten beri Zorlu Holding bünyesinde. Tüketici elektroniği, beyaz eşya, dijital ürünler, bilgi teknolojileri, LED aydınlatma ve savunma alanlarında geniş bir ürün yelpazesine sahip. Vestel Elektronik, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri. 19 yıldır elektronik sektörünün ihracat şampiyonu. Avrupa TV pazarının ilk 2, beyaz eşya pazarının ilk 10 üreticisinden biri. Ürünleri 152 ülkede milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Avrupa’da her 5 televizyondan biri Vestel City’de üretiliyor.

Dünya çapında 500’ün üzerinde markaya her yıl 4 binden fazla televizyon çeşidi üretiyor. 2016 yılında Endüstriyel Mükemmellik Ödülleri’nde Avrupa Şampiyonu oldu. Sharp ve Toshiba markalarının üreticisi. Farklı ülkelerde 8 Ar-Ge merkezinde bin 200 kişilik mühendis kadrosuyla Türkiye’nin en çok marka-patent üreten şirketlerinden biri. Dünyada en çok Ar-Ge harcaması yapan ilk 1000 firma arasında. Zorlu Holding’e bağlı Vestel Savunma, SSM’nin başlattığı Mini İHA Projesi ile insansız hava aracı sistemlerine yatırım yaptı. İlk yerli taktik insansız hava aracı Karayel, Bora ve Efe’yi üretti. Vestel’in konsorsiyumdaki rolünün, yeni nesil araçlarda giderek ağırlık kazanan elektronik sistemlerin üretimi olması bekleniyor.

Yerli otomobil üretimi için biz de diyoruz ki (ÜÇ YİĞİT ÇIKTI MEYDANE, HER ÜÇÜ DE BİRBİRİNDEN MERDANE!)

Biran önce yerli araba üretimine geçilmesi dileklerimizle…

KÖTÜLER İÇİN CENAZE TELKİNİ!

Mukallitliğiyle tanınmış bir hemşerimizin, kötü şöhretli kimseler için meşhur bir telkin duası varmış. Aslında Arapça (Siirt’çe) olan ve kafiyeli olarak, bir birine uyumlu, ahenkli söylenen bu telkinin

Türkçe tercümesini sunmağa çalışalım:

-“Ey habis ruhlu meyyit,

Sayım günü git,

Cenaze törenine katılan olmasın!

Konulacağın tabutun içi iri çivilerle dolu olsun,

Cesedine batsın!

Ne Zevye, ne Şeyh Süleyman, ne Şeyh Musa mezarlığı

Cesedini kabul etmesin,

Mezarın, köpek mezarlığında olsun!

Münker ile Nekir sana:

 ‘Rabbin kim?’ diye sorduklarında dilin tutulsun,

Cevap veremeyesin!

Sen, sırat köprüsünden geçerken,

Köprü üzerinde trafik memuru olayım,

Seni cehenneme yollamak boynumun borcu olsun!

Sırtın zemheride, karnın, cehennemde kalsın!

Dostların, arkadaşların, ruhuna Fatiha okumak yerine

Mezarında kadehler tokuştursun!”

Evet, kendisi de rahmete intikâl etmiş bu mukallit hemşerimizin, kötü şöhretli kimseler için telkin duası bu. Amma, tabii Arapça olarak ve şiir halinde söylemenin tadı yine de bir başka oluyor. Allah, taksiratını affetsin!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.