REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ÜÇ MAYMUNU OYNAMAK!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÜÇ MAYMUNU OYNAMAK!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
16 views
10 Ocak 2018 - 13:10
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde bir öz eleştiri yapalım istedik. Türkiye’de medyanın tarafsız olduğunu iddia etmek gerçekten safdilliktir. Medyanın, sözde tarafsız olanının büyük bölümü ise sözün tam anlamıyla üç maymunu oynamaktadır. Üç maymunu oynamak demek görmemek, duymamak ve konuşmamak (yazmamak)tır.

Gerçekte görürken, görmezden; duyarken duymazdan gelmek ve konuşulması (yazılması) gereken yerde susmak (yazmamak) işte medyanın üç maymunları oynaması durumu budur.

Oysa (Haksızlıklar karşısında susan dilsiz şeytandır) anlamına gelen bir hâdis-i şerif vardır. Maalesef, deve kuşu gibi başımızı kuma gömmüş durumdayız. Çevremizde olup bitenleri görmek, duymak ve yazmaktan kaçınıyoruz. Sonra da mesleğimizi soranlara utanmadan, sıkılmadan (GAZETECİYİZ) diyoruz. Ne diyelim, duymayan, görmeyen, yazmayan gazeteci olmak da varmış, kaderimizde. Peki, suç kimde!

“SEN BENİMKİMİ YIKA, İKİ KAT PARA VEREYİM!”

Siirt’in şakalarıyla ve nükteleriyle ünlü MOLLASI sürgünde, Batı’daki bir köyde imamlık yaparken, köylülerin cenazeleri olmuş. Kendisini çağırmışlar. Gasil ve tekfin işlerini en güzel şekilde yerine getirmiş, cenaze namazını da kıldırmış. Mezarda defin işlemine de nezaret etmiş ve ölünün telkinini yapmış.

Bütün bu işleri yapmasının bir bedeli olacağı muhakkak. Nitekim ölü sahipleri de MOLLANIN mezarlıktan ayrılmasına fırsat bırakmadan cebine bir miktar para bırakmışlar.

Hoca’nın:

-Gerek yok, ben bu işleri ALLAH RIZASI için yapıyorum! demesine karşılık, cenaze sahipleri parayı vermekte ısrarcı olmuşlar. Bunun üzerine Hoca da verilen parayı kabullenmek zorunda kalmış. Ölülerine bir kere daha rahmet dileklerini iletmiş.

Ancak, cenaze sahipleri ile Hoca arasında hasıl olan al-ver işine şahit olan yaşlı bir köylü, Hocanın parayı kabullenmesinden sonra, adeta tehdit edercesine, elindeki bastonu Hocaya doğru sallamış. Hoca, önce görmezden gelmiş ama, yaşlı adam baston sallama işini bir-iki defa daha tekrarlayınca dayanamamış, yaşlı adamın yanına gitmiş.

-Hayrola Amca, deminden beri bana ne demeye bastonunu sallayıp duruyorsun! diye sormuş.

Yaşlı adam hiddetle:

-Daha ne olsun, senin bu yaptığın düpedüz rüşvet almaktır! İmam, rüşvet alır mı? diyerek çatmış.

Bunun üzerine Siirtli Molla:

-Gerçi ben bu işi ALLAH RIZASI için yaptım. Cenaze sahipleri zorla cebime para koydular. Bak amca, imamların namaz kıldırmaktan başka bir görevleri de yoktur. Buna rağmen, ben cenazeyi yıkadım. Affedersiniz, haya yerlerini bile ufaladım.  Halâ cebime zorla konulan para için “RÜŞVETTİR!” diyorsan, gel sen de benimkimi yıka, ben sana, cebime konulanın iki katı para vereyim demiş…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.