REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

UÇAK VE TREN ÖZLEMİMİZ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
UÇAK VE TREN ÖZLEMİMİZ!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
6 views
11 Ekim 2018 - 13:52
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Havalimanında çalışmalar devam ediyor. Şimdilerde Havalimanının açılışının 2019 yılının Ocak ayında gerçekleşeceği söylenmekte. 2019 yılında açılsın biz ona da razıyız. Bilindiği gibi Siirt Havalimanı 1992 yılında hizmete girmiş ve endipüften sebeplerle defalarca ulaşıma kapatılıp, tekrar açılmıştır. Şimdilerde de kapalı durumda bulunmaktadır.

Tren konusuna gelince, Devlet Demir Yollarının bölgemizdeki en uç noktası Kurtalan hattıdır. Tren, 1945 yılında Kurtalan’a kadar gelmişken, 30 kilometre uzakta olan Siirt’e gelmeyişi ile ilgili bir anekdot anlatılır. Sözde, Kurtalan’a kadar gelen tren hattının Siirt’e gelmesi için hiçbir talep ve girişim olmayınca “Madem istemiyorlar, biz de yapmayalım!” denilerek çekilip gidilmiş!

Ne derece doğru bilemiyoruz ama ta 1945’li yıllarda kazma küreklerle tren hattını Kurtalan’a kadar getirebilen Türkiye Cumhuriyeti, elbette 30 kilometrelik Kurtalan-Siirt hattını da rahatlıkla yapabilirdi. Gerçekte 1945’li yıllar 2. Cihan savaşının devam ettiği yıllardır. Sadece Türkiye’de değil, bütün Dünyada çok zor ekonomik koşullar yaşanmaktadır. Bizce, o yıllarda tren hatlarına gereken hassasiyetin sürdürülememesi yaşanan 2. Dünya Savaşı sebebiyle meydana gelen ağır ekonomik koşullardır. Gerçekten, konu üzerinde gereken hassasiyet gösterilmemişse, bunda o zamanın ileri gelen Siirtlileri de hatalıdırlar. Ancak, savaş bahanesi de ortadan kalktıktan sonra aradan geçen 70 yılı aşkın süreye rağmen tren hattının uzatılmasında hiçbir çabanın gösterilmemiş olması da esef verici bir durumdur. Türkiye’nin tren ağını genişletmekten vazgeçmesini, otomobil firmalarının baskısıyla yorumlayanlar da yok değil.

Devlet Demir Yolları hattının Bağdat’a kadar uzatılması projesi, aslında Osmanlı Padişahlarından Abdulhamid Han’a aitti. Hatta, sadece Bağdat’a değil, tren hattının Mekke ve Medine’ye kadar uzatılması yolunda çalışmalar yapılmıştı.
Türkiye Cumhuriyeti madden en fakir ve teknik alanda en geri olduğu 1945’li yıllara kadar tamamen kazma küreklerle Devlet Demir Yolları hattını Kurtalan’a kadar getirebildi ama 70 yıldan beri tek bir metre demiryolu döşeyemediyse, sonraki hükümetlerin acizlerinin eseridir.

Evet, Siirtliler olarak tren ve uçak seferlerinin hasreti içindeyiz. Dileriz ki, söz verildiği gibi 2019 yılının Ocak ayında uçak seferleri yeniden başlatılır ve Kurtalan-Siirt demiryolu hattının da döşenmesine başlanır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.