REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ÜCRET DENGESİZLİĞİ DİKKATE ALINMIYOR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÜCRET DENGESİZLİĞİ DİKKATE ALINMIYOR!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
16 views
30 Aralık 2017 - 12:49
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ülkemizde milyonlarca insanımızı yakından ilgilendiren en önemli sorunlardan biri ücret dengesizliğidir ve bu dengesizlik giderilmediğinden ücretlere yapılan zamlar, ücret adaletsizliğini gidermekten uzak kalıyor. Bir aydan beri asgari ücreti saptamak gayesiyle düzenlenen toplantıların sonucunda bu kesimdeki çalışanlara %14,2 oranında zam yapıldığı ve böylece bir asgari ücretinin brüt maaşının 2.029, eline geçecek olan net ücretinse 1.603 TL olarak belirlendiği açıklanınca, memnuniyetle karşılanmadığını gözlemlediğim rakamın, yıllardan beri izlenmekte olan ücret politikasından kaynaklandığı gerçeğini anımsadım.

Yılların sorunu olan ücret dengesizliğinin giderileceğine yönelik vaatlerin arkasında durulsaydı, dün açıklanan asgari ücret, çok daha yüksek bir rakamı bulacaktı. Ne var ki, insanca yaşam koşullarında başkalarına üstünlük sağlayan dengesizliği gidermek yerine yine “Çok alana çok, az alana az” yöntemi dikkate alındı. Ücretlere yüzde üzerinden yapılan zamlar, haliyle yüksek ücret alanların maaşlarına da daha yüksek oranda yansıyor. Asgari ücretliye yapılan zam oranı %14,2 diye açıklanırken, bu oranın enflasyon oranı üzerinde olduğu da ifade edildi ve bu ifade doğrudur ama, 13 yıl öncesinden ücret dengesizliğini giderecek ciddi önlemler alınsaydı, durum çok daha farklı olacaktı. Daha önce ülke yönetiminde söz sahibi olanların gereken duyarlılığı göstermemeleri yüzünden milyonlarca insanımızı mağdur eden ücret dengesizliğini giderme sözü verilmişken maalesef bu sözlerin arkasında durulmamış ve aynı duyarsızlık devam ettirilmiştir.

Bu aydan geçerli olmak üzere 1.603 TL ücret alacak olan asgari ücretlilerin bazıları kirada oturuyorsa ve sadece iki nüfusu iseler, bunların insanca yaşam koşularına sahip olduklarını iddia etmek gerçekle bağdaşmaz. Sayıları 6 milyonu bulan bu insanlarımızın böyle bir ücretle ay sonunu getirmelerinin asla mümkün olmadığı, sağduyu  sahibi her vatandaşımızın malumudur.

Ülkemizde ücret  dengesizliğinin kurbanı olanlar, sadece asgari ücretle çalışan milyonlar değildir. BAĞ-KUR emeklilerinin çoğu, asgari ücretlilerden daha düşük ücret almaktadırlar ve bunların asgari ücret almamaları durumu da, ücret dengesizliğinin çok açık bir kanıtıdır. Öyle ya; madem ki asgari ücret 1.603 TL olarak tespit edildi, BAĞ-KUR’a 25 yıl prim yatıran ve emekli ikramiyesi alma hakları bulunmayan emeklilerine de neden 1.603 TL maaş verilmiyor?  2018 yılına devreden ücret dengesizliğinin bundan sonraki akıbeti ne olacak bilmiyorum ama bu dengesizliği giderme sözünü verenlerin bu sözü yerine getirmemiş olmalarının büyük bir üzüntüye yol açtığına dikkat çekmek isterim. Yeni yılın dünya genelinde barış ve huzura vesile olmasını temenni ediyor, tüm okur ve hemşerilerime mutluluklar diliyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.