REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ÜCRET DENGESİZLİĞİ GİDERİLMEDİKÇE

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÜCRET DENGESİZLİĞİ GİDERİLMEDİKÇE
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
6 views
05 Haziran 2018 - 14:54
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Çalışanlarla emeklilerin zaman-zaman ücretlerinde yapılan iyileştirmeler, asıl beklentinin çözüme kavuşturulmasını sağlamaktan uzak kalıyor ve yoğun yakınmalar; “Ücret dengesizliği adil bir oranla giderilmediği müddetçe, çoğumuz insanca yaşam koşullarındaki mağduriyetten kurtulmayacağız..” sözleriyle ifade ediliyor.

Ücretlere yüzde üzerinden artış yapılmasını “Çok alana çok, az alana az zihniyetinin devamı” olarak değerlendiren vatandaşlar, ücret dengesizliğinin giderilmesi için bir müddet ücretlere seyyanen zam yapmanın isabetli bir yöntem olacağını belirtirlerken, kimi zaman birilerinin ücretlerinde iyileştirme yapılırken, diğerlerinin göz önünde bulundurulmamalarının da yeni mağduriyetlere yol açtığını dile getiriyorlar.

Koyu işsizliğin yaşandığı ülkemizde ücret dengesizliğinin önemsenmemesi, düşük ücret alan ailelerin işsizleri varsa onları daha çok mağdur ediyor ve bu mağduriyetin dikkate alınmamasından fevkalade rahatsızlık duyulduğu gözden kaçmıyor.

Ücret dengesizliğinin giderilmesi için seyyanen zam uygulaması dışında bir diğer yöntem, az alanın ücretlerine daha yüksek, ücretleri yüksek olanlara daha az oranda zam yapmaktır ve bir müddet bu uygulama ile ücretler arasındaki büyük farkı asgari düzeye çekmek mümkündür. Bir başka yöntem ise, adil paylaşımın hedeflenerek bir müddet için yüksek ücret alanların ücretlerine yapılacak zam oranının düşük ücretlilerin zam ücretine ilave edilmesidir. Ücret zamlarına karar verenlerin hoşlarına gitmesi mümkün olmayan böyle bir uygulamayı siyasi irade kararlılıkla hayata geçirebilir. Milletin vekilleri adil paylaşım cümlesinden olarak kendi maaşlarına bir müddet için zam uygulamayacakları kararını aldıkları taktirde, diğer yüksek ücret alanlara da aynı uygulamanın yapılmasına kimseler ses çıkaramaz.

Emeklilere iki dini bayramda verileceği açıklanan 1000’er liralık ikramiyelerin isabetli olduğunun aksi söylenemez ama, ücret dengesizliği bağlamında bu insanlarımızın yaşadığı mağduriyeti gidereceği de iddia edilemez. İşsiz vatandaşlarımıza ekmek kapısı aralamak birinci derecede önem taşıyan bir sorundur derken, ikinci önemli sorunun ücretler arasındaki dengesizliğin yol açtığı mağduriyettir diyerek ilgililerin artık bu gerçeği samimiyetle dikkatle almaları gerektiğinin altını çiziyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.