REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ÜLKELER İÇİN, EKONOMİ HER ŞEYDEN ÖNEMLİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÜLKELER İÇİN, EKONOMİ HER ŞEYDEN ÖNEMLİ!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
7 views
19 Ekim 2018 - 13:36
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir ülkenin ekonomik bağımsızlığının ne denli büyük önem taşıdığını, Kurtuluş Savaşımızın mimarı yüce önder Atatürk’ün bu konuda dile getirdiği bazı ifadelerini aktararak vurgulamak istiyorum;

“Tam bağımsızlık, ancak mali bağımsızlık ile mümkündür.Bir devletin maliyesi bağımsızlıktan yoksun olunca, o devletin bütün hayat ışıklarında, bağımsızlık felç olur.

– Siyasi, askeri zaferler ne kadar büyük olurlarsa olsunlar, ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa meydana gelen zaferler devamlı olamaz, az zamanda söner.

– Yeni Türkiye Devleti temellerini süngüyle değil, süngünün de dayandığı ekonomi ile kuracaktır…

-Tüketici yaşamak iyi değildir, üretici olalım…

-Ekonomisi zayıf bir ulus, yoksulluktan ve düşkünlükten kurtulamaz; güçlü bir uygarlığa, kalkınma ve mutluluğa kavuşamaz, toplumsal ve siyasal yıkımlardan kaçamaz..”

Atatürk’ün ekonomik önemi dile getiren daha birçok sayısız sözü vardır ve sadece yukarıda aktardığım ifadeler dikkate alındığında, bir ülke için ekonominin taşıdığı önem çok daha iyi anlaşılacaktır sanırım. Ülkemizin kıskanılacak ekonomik kaynaklara sahip olduğunu ve topraklarımızın dünyanın en bereketli toprakları olması durumunu büyük bir şans olarak gördüğü de ifade edilen eşsiz insanın ekonomi konusundaki çok önemli bir söylemi de; “Açık bir bütçenin sayısız sakıncalarını bilen Büyük Millet Meclisinin denk bütçe yönünde kesin karar sahibi bulunması, devletin mali ve hatta genel politikası için büyük güvencedir..” sözleridir.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarından sonra savaşların bitmediği, bölgemizde yaşanan gelişmelerle göz önündedir. Gerçi; birilerinin tahrikleri ile yaşanan iç savaşlar henüz yeni bir dünya savaşına yol açmamıştır ama, bu ekonomik savaşların süreklilik arz edeceği muhakkak gibi görünmektedir. Ekonomilerini daha çok güçlü kılmak isteyenler, bu hedefe ulaşmak için başka ülkeleri kan gölüne dönüştürme senaryolarını bile devreye sokmaktadırlar ve bu gerçeği de görmeyen göz yoktur. Bunun içindir ki ülkeler; ekonomik bağımsızlıklarına azami ölçüde önem vererek, söz konusu bağımsızlığa gölge düşürecek hiçbir olumsuzluğa geçit vermemek için her türlü gayreti seferber ederler ve bu duyarlılığı göstermeyenler ekonomik sıkıntılarla boğuşmak durumunda kalırlar.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.