REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

UMUTLU BEKLEYİŞ (1)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
UMUTLU BEKLEYİŞ (1)
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
4 views
12 Ekim 2017 - 11:55
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yıllardan beri bir çok sorunla boğuşan Siirt, içinde bulunduğumuz bu dönemde birkaç konuda umutlu bir beklenti içerisinde. Umut edilenlerin gerçekleşmesi halinde kent olarak bir çok sorunu çözmüş olacağımıza ve gerçekten daha  yaşanılabilir bir il haline geleceğimize  inanıyorum.

İlk beklenti herkesin belini büken ailelerin yok olmasına neden olan işsizliğe en büyük çözüm olan yatırımlar konusunda. Bilindiği üzere hükümet  cazibe merkezleri uygulaması adı altında gerçekten de çok olağanüstü destekleri içerin bir programı hayata geçirdi. Uzun yılları kapsayan bu programın ilk  yılı için müracaatlarda alındı.

İlimizden 90’ın üzerinde yatırım projesi için müracaatlar yapıldı. Bu programla ilgili olarak yetkililerin yaptıkları açıklamalarda istihdam ağırlıklı projelere öncelik verileceği açıklandı. Tamda  istediğimiz ve ihtiyacımız olan şey. Çünkü ilimizde işsizlik oranı Türkiye ortalamasının iki katı civarında. İstihdam ağırlıklı projelerin hayata geçirilmesi ile birlikte işsizlik oranları biraz daha aşağıya çekilebilecek. Göç biraz olsun azalacak. Bunun yanı sıra bu yatırımlar diğer yatırımları da çekebilecek. En azından bu yönde bir beklentimiz var.

Umarız; bu günlerde duyurulması beklenen bu cazibe merkezleri programından ilimiz, hak ettiği, sabırsızlıkla beklediği  yatırımları alır ve yatırım açısından en fakir iller sıralamasında biraz daha alt sıralara inmiş olur.

İkinci beklentimiz ulaşım konusunda.Yaklaşık 70 yıldır, zaman-zaman gündemimizden düşen, zaman zamanda “ha bu gün ha yarın gerçekleşecek” diye bir umut içerisine girdiğimiz demiryolu ulaşımı konusunda. Demir yolunun Kurtalan’a kadar getirildiği 1940’lı yıllardan beri Siirtliler trenin il merkezine kadar getirilmesini bekliyorlardı. Milletvekilimiz ve Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof. Dr. Yasin Aktay’ın geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklama bu yöndeki umutlarımızı tekrar depreştirdi.Projenin fizibilite çalışmaları olumlu olarak sonuçlanmış ve projesinin yapımı ihalesine çıkılmış. Bunun tamamlanmasının ardından da projenin kendisi ihale edilecek. Bunları öğrenince insan doğal olarak umutlanıyor, bir beklenti içerisine giriyor.

Ancak bu işinde mutlak ve ısrarlı bir şekilde takip edilmesi gerekir. Aksi takdirde unutulup gidebilir. Ülkemizde geçmiş yıllarda projesi hazırlandığı halde hayata geçirilmemiş, hatta başlandığı halde yarım bırakılmış bir çok proje var. İlimizde bile bunun bir çok örneği var. Yani anlayacağımız bürokrasimiz bu alanda epey maharetli. O nedenle takip etmek gerektiğinin altını çiziyoruz.

Bu konuyu ele almaya yarınki yazımızda devam edeceğiz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.