REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

UMUTLU BEKLEYİŞ (2)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
UMUTLU BEKLEYİŞ (2)
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
3 views
13 Ekim 2017 - 10:21
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dünkü yazımızda yaşadığımız bu dönemde il olarak kaderimiz değiştirecek nitelikte bazı yatırımların beklentisi içerisinde olduğumuzu belirterek bunları ele almaya başlamıştık.Bu gün bu konuya devam ediyoruz.

Üçüncü beklentide yine ulaşım konusunda; hava ulaşımı konusunda. Siirt Havalimanının başına gelen pişmiş tavuğun başına gelmemiştir desek herhalde abartılı söylememiş oluruz. 1990’lı yıllarda dönemin valisi Atilla Koç’un gayretleri ile Siirt İl Özel İdaresinin çabaları ile gerçekleştirilen bu hava limanın kaderi  yaklaşık 17 yıl önce gerçekleşen bir olayla adeta değişti. Daha önce Samsun havalimanında da bir uçağı pistten çıkaran bir pilot aynı hatayı Siirt’te de yaptı. Şükürler olsun hiç bir kimsenin burnunun bile kanamadığı bu kazadan sonra ilimiz havalimanının üzerine kara bulutlar çöktü.

Tarifeli uçak seferleri iptal edildi. O kazadan sonra 1600 metre olan pist uzunluğu iki ayrı zamanda gerçekleştirilen iki ihale ile 2 bin metreye ulaştırıldı. Ancak havalimanın kaderi  pek değişmedi. Tarifeli uçak seferleri bir başladı, bir sona erdi. Bu süre içerisinde Atlas Jet Bora Jet Anadolu Jet havayolları şirketleri seferler düzenlediler.  Ancak geldiğimiz nokta belli. Yaklaşık 6 aydan beri ilimize tarifeli uçak seferleri düzenlenemiyor.

Bu konuda Vali Ali Fuat Atik ve Milletvekilimiz Prof. Dr. Yasin Aktay’ın başlattığı girişimler umut veriyor.Yine Prof. Dr. Yasin Aktay’ın yaptığı son açıklamadan anladığımız kadarıyla Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan’la yaptığı iki görüşme ve bu konuda Devlet Hava Meydanlarının hazırladığı rapor olumlu. Hazırlanan rapor doğrultusunda pist kenarlarındaki bazı düzenlemelerin yapılması ve bir iki cihazın yerleştirilmesi ile havalimanımızdaki mevcut riskler giderilmiş olacak. Yine aynı açıklamadan, bu çalışmaların bir kısmına başlandığını bir kısmının da hazırlıklarının yapıldığını öğreniyoruz.

Demiryolunun il merkezine kadar getirilmesi ve buradan da Habur’a kadar ulaştırılması konusunda belirttiğimiz gibi bu konuda da ısrarlı bir takip içerisinde olmamız gerekiyor. Aksi takdirde bir 70 yıl daha tren beklentisi hayali ile avunur dururuz. Gerçekten de artık kaybedecek bir zamanımız kalmadı.

Umutla bu konuların gerçekleşmesi için dua ediyoruz .

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.