REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ÜNİVERSİTE, FAKÜLTE VE YÜKSEKOKUL TERCİHLERİNE DİKKAT!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÜNİVERSİTE, FAKÜLTE VE YÜKSEKOKUL TERCİHLERİNE DİKKAT!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
9 views
29 Temmuz 2020 - 11:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bilindiği gibi 2020 YKS tercihleri 6-14 Ağustos 2020 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Adaylar tercih işlemlerini ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresi üzerinden yapabilecekler
YKS tercihleri, TYT ve AYT oturumlarının tamamlanması ile birlikte pek çok öğrencinin merakla araştırdığı konu olmaya başladı. ÖSYM’nin değerlendirmesini tamamlamasının ardından ilan edilen puanları ile YKS tercihleri gerçekleştirecek olan üniversite adayları, sürecin ne zaman başlayacağı ve ne zamana kadar süreceği konusunda detayları sorgulamaya başladı.
YKS sonuçları 28 Temmuz tarihinde erişime açılırken, bu sonuçların ardından tercih kılavuzu yayımlandı.
Bilindiği gibi Ortaöğretim okullarını birincilikle bitiren adaylar için yükseköğretim programlarında okul birincisi kontenjanı bulunmaktadır. Okul birincileri, genel kontenjan (öncelikle) ve okul birincisi kontenjanı göz önünde tutularak merkezi yerleştirme ile yerleştirme puanlarının yeterli olduğu en üst tercihlerine yerleştirilmektedir.
Bir üniversiteye girebilmek için yeterli puanı almak kadar, alınan puana göre tercihi iyi yapmak da çok önemlidir. Üniversiteli olmak iyi de, kişinin, kendi hayalindeki bölümü okuması bundan daha önemlidir. (Üniversiteli olayım da hangi fakülte, hangi yüksekokul olursa olsun) çok yanlış bir düşüncedir. Hele kişinin hiç de idealinde olmayan bir fakülteyi veya yüksekokulu tercih etmesi son derece yanlıştır.
Gençler bilmeliler ki yapacakları tercih, ömür boyu yaşamlarını etkileyecektir. Ben diyorum ki, kişi istemediği, benimsemediği ve benimsemeyeceği bir fakülteyi veya yüksekokulu tercih edeceğine hiç tercihte bulunmaz ve kendisini gelecek yıl yapılacak sınavlara katılmağa motive ederse, çok daha iyi bir tercih yapmış olacaktır.
Fakültelere ve yüksekokullara istem dışı kayıt yapan birçok gencin, daha sonra pişman olarak kayıtlarını yaptıkları bölümlerini tamamlamadıklarına çok şahit olduk. Bunun için ihtiyatlı davranmak gerekir. Özellikle ailelerin de bu konuda çocuklarına baskı yapmamaları ve (çocuğum illa ki üniversiteye kayıt yapsın) takıntısından kurtulmaları gerekir. Çocukları, idealindeki fakülteyi veya yüksekokulu tutturamıyorsa, bıraksınlar gelecek yıl yeniden sınavlara girsin. Ömür boyu mutsuz olmaktansa, bir yıl mutsuz olsun, gelecek yıl, istediği fakülteye veya yüksekokula girebilmek için gayret sarfetsin. Onlar da çocuklarına bu konuda köstek değil, destek olsunlar.
Bütün gençlere, ideallerindeki fakülteyi veya yüksekokulu tutturmaları dileklerimizle…
ANEKDOT
Kişiyi istemediği bir fakülteyi veya yüksekokulu tercihe zorlamak, görücü usulüyle evliliğe benzer. Çoğu gençlerin bu konuda söyledikleri şudur:
-Benim değil annemin, babamın, amcamın, dayımın tercih ettiği bölümde okumak zorunda kaldım!
Anneler, babalar, amcalar, dayılar! Lütfen çocuklarınıza bu kötülüğü yapmayınız!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.