REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ÜNİVERSİTEDEN BİR SEMPOZYUM İKİ KONU VE PROF. DR BİLGİN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÜNİVERSİTEDEN BİR SEMPOZYUM İKİ KONU VE PROF. DR BİLGİN
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
8 views
12 Mayıs 2018 - 13:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Üniversitesince düzenlenen bir sempozyumun iki oturumunda iki ayrı konu ele alındı. Sempozyumda ele alınan konuların ilki içinde yaşadığımız günlerde tam anlamıyla ihtiyaç duyduğumuz ve beynimizdeki endişelerden kaynaklanan birçok sorulara cevap aradığımız bir konu; Küresel Siyaset ve Türkiye Ekonomisi, ikinci konu ise Küresel Gelişmelerin Işığında Türk Yüksek öğretimin geleceği konusu idi.

Protokol konuşmaların ardından ekonomi alanında uzman bir akademisyen olan AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine  Nur Günay bir konuşma yaparak ekonomik açıdan  güçlü olan ülkelerin oyunlarına değindi. Başta Türkiye olmak üzere kalkınmakta olan ülkelerin bu oyunları boşa çıkarma hamlelerini de özetledi.

Konuşmanın ardından başlayan oturumun moderatörlüğünü  çoğumuzun tanıdığı ve tanıyan herkesin  de sevdiği bir isim yaptı; Prof. Dr. Mehmet Hüseyin Bilgin. Prof. Dr. Bilgin genç yaşına rağmen çok şeyleri başarabilmiş bir insan; ekonomi alanında köşe yazarı, yine bu alanda faaliyet gösteren İstanbul Ekonomik Araştırmalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı, ülke genelinde ses getiren araştırmaları gerçekleştirme v.s. Prof. Dr. Bilgin, oturumu gerçekten de usulüne göre yönetti. Az ama öz konuşarak panelistler Prof. Dr. Ahmet Faruk Aysan, Prof. Dr. Mesut Özcan ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu İkinci Başkanı  Yakup Asarkaya’ya  yeteri kadar söz hakkı tanıdı.

Oturumda  verilen bilgiler, çarpıcı ve  oldukça doyurucuydu. Gönül arzu eder ki, bu tür etkinliklere vatandaşlarımızın katılımı sağlansın. Bu tür bilgiler daha geniş kitlelere yayılsın. Verilen bilgiler orta düzeyde bir vatandaşın anlayabileceği seviyede idi. Akademisyenlerimizin yanı sıra vatandaşlarımızda bilgilendirilmiş olsun. Çünkü sonuçta bu tür oyunların boşa çıkarılmasında vatandaşlarımızda oldukça önemli görevler düşmektedir.

Bunu sağlamakta üniversite yönetimine düşer. Daha öncede bir iki defa daha  yazdım. Böyle etkinliklerin düzenlendiği dönemlerde eski valilik hizmet binası önünden ücretsiz  servisler kaldırılabilir. Böyle bir uygulama  hem dikkat çeker hem de üniversite vatandaş işbirliğine ivme kazandırır.

İkinci oturumda ele alınan ve açılış konuşmasını Milletvekilimiz Prof. Dr. Yasin Aktay’ın yaptığı Yüksek Öğretimin geleceği konusunu bir başka yazıda ele almaya ve Prof. Dr. Aktay’ın yüksek öğretiminin geçmişine ilişkin çarpıcı bilgileri  irdelemeye çalışacağız.

Bu vesile ile hemşerimiz Prof. Dr. Bilgin’e baba topraklarına hoş geldiniz diyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.