REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ÜNİVERSİTELERE GİRİŞTE YENİ SINAV SİSTEMİ (YKS)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ÜNİVERSİTELERE GİRİŞTE YENİ SINAV SİSTEMİ (YKS)
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
9 views
13 Ekim 2017 - 14:35
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son 10 yılda eğitim sistemimizde yaşanan değişimleri Lise ve Üniversite öğrencisi olarak birebir yaşadım.  Her sınav değişikliğinde yüreğimiz hop eder, hop kalkardı. Ne gidecek, ne gelecek diye strese düşerdik. Bir öğrenci olarak yaşamasanız, bu değişikliklerin öğrencileri nasıl etkilediğini anlayamazsınız. Öğrenci olduğumuz yıllarda sınav sistemi defalarca değişti. Bu yüzden tahsil hayatımız oldukça stresli geçti. Biz streslerden kurtulduk ama bizden sonra  gelecek gençlerin durumları ne olacak. Tabii, aileler de haliyle çocuklarının durumlarından kaygılanmakta ve endişeye düşmektedirler.

Üniversiteye giriş sınavları yeniden değişti. Sınavın adı da (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) oldu. Şimdi de YGS-LYS gitti, yerine (YKS) geldi. YÖK tarafından açıklanan yeni sistemde “sınavı kazanmak zorlaştı mı, kolaylaştı mı?” istifhamları var. Yeni sistemde, eski sistemdeki bazı uygulamamlar aynen korunurken, YKS’yi 2006-2010 yılları arasında uygulanan üniversite yerleştirme sürecine benzetenler olmakta.

YKS ile birlikte YGS-LYS ayrımı kaldırılarak sınavlar aynı gün iki oturum halinde gerçekleştirilecek. Yani sınavlar aynı gün uygulanıp tamamlanacak. Temel Yeterlilik Testi olarak adlandırılan ve tüm adayların gireceği sabah oturumu, Türkçe ve Temel Matematik’ten 40’ar sorunun sorulacağı ve genel yerleştirme puanlarına %40’lık katkı sağlayan bir özellik taşımakta. YKS’nin ikinci oturumu ise, 40’ar soruluk 4 testten (Türk Dili ve Edebiyatı – Coğrafya – 1- Sosyal Bilimler – Matematik ve Fen) oluşacak ve genel yerleştirme puanlarının oluşumuna %60 oranında katkı sağlayacak.

YKS’nin en önemli yeniliklerinden biri de YGS-LYS sonuçlarında elde edilen 18 puan türünün azaltılarak 4 puan türüne ( Sözel- Eşit Ağırlık- Sayısal- Dil)  düşürülmesidir.

YKS’de birinci Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) Puanının en az 150, lisans programları için 180 ve üzeri olması gerekmekte. TYT Puanı 200 ve üzeri olan adayların puanları arzu ederlerse bir sonraki yıl için geçerli olacak. Bu uygulama tekrar eden yıllarda sınava giren öğrenci sayısını düşürse de, her yıl sınav sorularının zorluk / kolaylık derecesinin değişmesi bu uygulamanın her yıl bir önceki yılla kıyaslanmasını ve sorgulanmasını beraberinde getirebilir.

YKS’nin en tartışmalı konusu ise (Ortaöğretim Başarı Puanı) uygulamasıdır. Bu puanda özel okulların öğrencileri için verecekleri yüksek puanların, YKS’de hayli etkili olabileceği belirtilmekte.

Hem, bakalım, yeni sistemin ömrü ne kadar olacak.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.