REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

UNUTMAYALIM, GÜNEŞ, DOĞU’DAN DOĞAR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
UNUTMAYALIM, GÜNEŞ, DOĞU’DAN DOĞAR!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
6 views
12 Ekim 2017 - 15:04
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Öyle anlaşılıyor ki Avrupa Birliği ve ABD’den umudunu kesen Türkiye, dış politikada yeni bir arayış içinde. Batı’dan istediklerini alamayan ve Avrupa Birliğinden adeta dışlanan ülkemizin ekonomik ve askeri alanda dostluklar için çıkış kapısının Batı değil, Doğu ülkeleri olduğu gerçeği ortaya çıkmıştır. Bunun için dış politikamızda gözle görülür bir değişme gözlemlenmektedir.

Bize bu kanaati veren AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın son aylarda dış ülkelere yaptığı ziyaretleridir. Rusya, Çin, Hindistan, İran, Ukrayna, Sırbistan ve diğer Doğu ülkelerine yapılan gezilerin elbette bir anlamı vardır. Türkiye’nin dış politikada yaşadığı çıkmazları aşmak için yüzünü Batı’dan, Doğu’ya çevirmesi bizce de isabetlidir. Erdoğan’ın bu tutumu bize bir zamanlar Kurtuluş Savaşı Kahramanı ve 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü’nün (Yeni bir dünya kurulur Türkiye de bu dünyada yerini alır) vecizesini anımsattı.

Bu vecizenin, Merhum İnönü’nün Başbakan olduğu 1964’lü yıllarda Kıbrıs’la ilgili olarak o yılların ABD Başkanı Lyndon Johnson’un, “NATO kapsamında verdiğimiz silahları Kıbrıs’ta kullanamazsınız” şeklindeki ikazına karşılık yazdığı cevabi mektubunda yer aldığı tarihi bir gerçektir.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti, tarihinde hiç olmadığı kadar Batı’dan kopma durumuyla karşı karşıyadır. 60 yıldan beri kapısında beklediğimiz AB hala bizi kapısından içeri sokmak niyetinde değildir. Dost zannettiğimiz ve (STRATEJİK ORTAK) olarak nitelendirdiğimiz ABD’nin gerçek yüzü, son olarak yaşanan VİZE OLAYLARIYLA bir kere daha ortaya çıkmıştır.

ABD, vatandaşlarımıza karşı aldığı vizeleri durdurma kararıyla dünyada terör ülkeleri olarak nitelendirdiği ülkeler arasına Türkiye’yi de almış olmaktadır. Yani, bu demektir ki, Türkiye’yi de TERÖR ülkelerinin kapsama alanı içine almıştır.

Kendisi, dünyanın en büyük terör örgütü durumlunda olan ABD’ye karşı maalesef yapabileceğimiz bir yaptırım yoktur. Ama ABD yaptırım uygulayınca, bir de bakıyoruz ki dövizler fırlamış. Yapılan hesaplamalara göre, Türkiye’nin son bir hafta içinde yaşanan döviz artışından dolayı kaybı 65 milyar dolar olarak ifade edilmektedir.

Bizce de, Türkiye’nin yüzünü Batı’dan, Doğu’ya çevirmesi isabetli olmuştur. Bu tutumunu sürdürmelidir. Hem unutmayalım, Güneş Doğu’dan doğar…

“BERGİL, MERGİL YOK, MOTORDUR, MOTOR!”

Geçmiş yıllarda Siirtli bir MEBUS (Milletvekili) adayı, partisinin genel merkezi tarafından Ankara’ya çağırılmış. Tabii, genel merkez, yalnız Siirtli adayı değil, bütün illerin adaylarını da davet etmiş.

Kurtalan’dan trene binen Siirtli mebus adayının bulunduğu kompartmana, Malatya’dan bir yolcu binmiş. Bu yolcu da, meğer aynı partinin Malatya mebus adayı imiş. İki mebus adayı, birbirleriyle tanışıp, sohbet etmeğe başlamışlar. Bir ara, Malatya mebus adayı, Siirtli mebus adayına:

-Siirt’te elektrik var mı? diye sormuş.

Siirtli MEBUS adayı:

-Tabii var! diyerek gururla cevap vermiş.

Muhatabı yine sormuş:

-Kaç beygir gücünde?

Beygir gücünün ne demek olduğunu bilmeyen ve merkeple karıştıran mebus adayımız cevap vermiş:

-Bizde BERGİL MERGİL YOKTUR. MOTORDUR, MOTOR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.